10 Wskazówek Jak Odnieść Sukces Pracując w Domu

Wskazówek Jak Odnieść Sukces Pracując w Domu

Praca w domu brzmi zachęcająco, prawda? Świadomość tego, że jesteś kilka kroków od kuchni i wolność do pracy w samej piżamie ma swój urok, a do tego pracując w domu wielu ludziom łatwiej jest dbać o swoją rodzinę i balansować między życiem prywatnym, a zawodowym.

Lista zajęć, jakie możemy wykonywać z własnego mieszkania jest długa i zróżnicowana:

Możesz poczytać o Bitcoinie i handlować nim siedząc przy własnym biurku.

Możesz założyć kanał na YouTube i zamienić pokój w studio.

Możesz wykonywać prace freelancerskie, albo zarabiać na Instagramie dzięki firmom gotowym płacić za posty sponsorowane.

Oznacza to, że możesz znaleźć pracę, która odpowiadać będzie twoim zainteresowaniom, talentom oraz dyspozycyjności, bez konieczności chodzenia do biura.

Jednak praca w domu ma też swoje wady. Istnieją pewne wady robienia biura ze swego domu.

Możesz zostać poproszony o obniżkę wynagrodzenia, mogą też wystąpić konflikty z przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy nie rozumieją, dlaczego musisz tak bardzo koncentrować się na pracy będąc w domu. Do tego praca w domu może oznaczać, że tak naprawdę nigdy się ona nie skończy i okaże się, że pracujesz znacznie dłużej, niż kiedykolwiek w prawdziwym biurze, pracując pełne siedem dni w tygodniu przez więcej godzin właśnie dlatego, że Twoje biuro jest kilka kroków od łóżka.

Dobrą wiadomością jest fakt, że możesz powziąć kilka działań, aby załagodzić niektóre problemy związane z pracą w domu, dzięki czemu uzyskasz jeszcze lepszą wydajność. Poniżej przedstawiamy 10 rzeczy, dzięki którym praca w domu stanie się bardziej wydajna i mniej obarczona kłopotami:

1. Porozmawiaj z Rodziną

Przed rozpoczęciem pierwszego dnia pracy w domu, usiądź i przedyskutuj z rodziną nowe ustalenia. Jasno określ, że będziesz potrzebował skupienia na pracy i unikaj rozrywek oraz robienia sobie przerw podczas pracy na tyle, na ile to możliwe.

Określ jasne reguły, kiedy członkowie rodziny i współlokatorzy mogą Tobie przerywać, a kiedy nie mogą oraz gdzie będzie znajdować się Twoje wolne od zakłóceń miejsce. Chociaż może to zająć trochę czasu, zanim wszyscy przywykną do nowej sytuacji, od samego początku ograniczysz w ten sposób ryzyko kłótni i dramatów.

2. Nie próbuj robić wszystkiego

Tak samo jak musisz ustalić swoje oczekiwania wobec rodziny, kiedy pracujesz, podobnie musisz odbyć taką rozmowę sam ze sobą na temat pracy w domu. Nie będziesz w stanie być jednocześnie pracownikiem w domu na pełen etat oraz pełnoetatowym rodzicem i czasami będziesz zmuszony żyć w nieuprzątniętym domu. Nie bój się przyznać, gdy potrzebna Tobie będzie opiekunka do dziecka, niania lub pomoc domowa.

Praca w domu nie oznacza, że musisz również zajmować się w tym czasie dzieckiem lub sprzątaniem!

3. Zajmij miejsce

Aby odnieść sukces pracując w domu, musisz posiadać przestrzeń tylko dla siebie. Idealnym scenariuszem będzie zrobienie sobie biura z jednego pokoju w trakcie godzin pracy. Jeśli to niemożliwe, wyznacz sobie przynajmniej cichy zakątek w pokoju, który posłuży jako stacja robocza. Przychodzenie codziennie do pracy w to samo miejsce pomoże Tobie wejść w rutynę sukcesu. Dodatkowo Twoi współlokatorzy i rodzina będą wiedzieć, że gdy jesteś w swojej strefie pracy, nie powinno Tobie się przeszkadzać.

Jeśli chcesz założyć nowe biuro, zapoznaj się z naszym poradnikiem pod tym linkiem: Jak tanio stworzyć biuro domowe.

4. Zostaw wszystko za sobą

Kiedy idziesz do pracy do biura, jesteś w stanie się oddalić od problemów, które dzieją się w Twoim domu. W domu nie masz tego luksusu oddzielenia pracy od domu, dlatego będąc w domu musisz w głowie nakierować się na jedno środowisko, w tym wypadku pracy i nie myśleć o reszcie.

Kiedy siadasz do pracy, odłóż inne myśli na bok. Daj znać ludziom w swoim domu, że nie jesteś dostępny do dyskutowania na żadne tematy do czasu, aż nie skończy się Twój dzień pracy.

5. Trzymaj się harmonogramu

Wskazówek Jak Odnieść Sukces Pracując w DomuKiedy pracujesz w domu, musisz poświęcić określoną ilość godzin na wykonanie swojej pracy, ale nie będzie nikogo, kto by Cię nadzorował dla pewności, że rzeczywiście robisz to, co do Ciebie należy.  Dlatego musisz być zdyscyplinowany i upewnić się, że zaczynasz oraz kończysz dzień pracy o czasie, który sobie do tego wyznaczyłeś. 

W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko, że zbudujesz w sobie złe nawyki kończenia dnia wcześniej lub brania sobie dłuższych przerw, co negatywnie wpłynie na Twoją wydajność i wywoła jakieś nieporozumienia z szefem.

6. Wejdź w rutynę

Aby Twoja praca w domu była owocna musisz mieć określone rutynowe działania, tak jak ma to miejsce w normalnym biurze.  Zaczynaj i kończ dzień pracy o wyznaczonych porach. Oddziel sobie czas na posiłek oraz jedną lub dwie przerwy w ciągu dnia. Możesz je wykorzystać, aby odpocząć, zająć się sprawami domowymi lub wyjść z domu i załatwić ważne dla siebie sprawy. Upewnij się jedynie, że bierzesz te przerwy o tych samych porach, co pomoże jeszcze bardziej wejść w nawyk pracy według konkretnego harmonogramu.

7. Bądź Osiągalny Dla Szefa

Jeśli chcesz być zdolny do kontynuowania pracy w domu, Twój szef musi być pewien, że wykonujesz swoje zadania jak należy, a jeśli będziesz nieosiągalny, szefostwo może zrobić się podejrzliwe.  Zrób tak, aby szef zawsze miał do Ciebie dostęp. Kiedy potrzebujesz być nieosiągalny z powodów związanych z pracą lub osobistych spotkań, powiedz to szefowi z wyprzedzeniem. Ustal również z szefem, czy harmonogram, jaki sobie zbudowałeś, mu odpowiada.

8. Wyznacz cele i je zdobądź

Aby nadal cieszyć się wolnością pracy w domu, musisz tworzyć dla swego szefa. Nie jest to zawsze łatwe, gdy brakuje Tobie motywacji do pracy z innymi ludźmi. W rezultacie niezwykle ważne jest stawianie sobie każdego dnia celów. Ustal, co musisz wykonać, kiedy zaczyna się dzień pracy i odznaczaj poszczególne pozycje, gdy zostaną wykonane. Pracuj także ciężko, aby utrzymać wysoki stopień dokładności i jakości swojej pracy. 

Staraj się tak samo jak wtedy, gdy pracowałeś w normalnym biurze, nawet jeśli już Cię tam nie ma.Korzystaj z narzędzi do wideo konferencji, aby kontaktować się ze współpracownikami, ale unikaj pokusy do przekształcania sesji z pracownikami w prywatne pogaduszki.

9. Nie izoluj się

Szybko będziesz niezadowolony z pracy w domu, jeśli nie będziesz mieć żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Wychodź z domu regularnie, zwłaszcza, jeśli pracujesz w domu przez pięć dni w tygodniu i nie musisz nigdzie widywać się z klientami lub przychodzić do biura na regularne spotkania z przełożonymi. Podczas przerw możesz wyjść na spacer lub popołudniami podjąć się pracy w kawiarni, aby tylko wyjść z domu i mieć kontakt z ludźmi.

10. Zadbaj o Siebie

Praca w biurze oznacza dużo siedzenia, a praca w domu oznacza jeszcze więcej siedzenia, jako że nie będziesz musiał nawet wychodzić z samochodu czy spacerować na przystanek autobusowy lub stację metra, by dojechać do pracy. Regularnie wykonuj ćwiczenia, aby nadrobić przesiedziany czas podczas pracy w domu. Nie tylko ograniczy to ryzyko przybierania na wadze i cierpienia z powodu kiepskiego krążenia, ale pomoże Tobie  również złagodzić stres i zwiększyć poziom energii.

Praca z domu była kiedyś postrzegana jako krok do tyłu, ponieważ nie dawała ona możliwości zarobienia takich samych pieniędzy, jak w przypadku tradycyjnej pracy etatowej. Obecnie, ludzie którzy się bogacą to nie ci, którzy chodzą do biura, lecz ci, którzy zbudowali imperium siedząc we własnym mieszkaniu. Jeśli będziesz zdyscyplinowany i brał pod uwagę wskazówki, możesz stać się jednym z nich.

Przewiń do góry