Bitcoin vs Ethereum [Przewodnik]

Ethereum vs Bitcoin

„Głównym celem ZarobkowegoNinja jest pomoc naszym czytelnikom w kwestiach finansowych. Współpracujemy z innymi firmami, które dzielą z nami taką właśnie wizję. Niektóre z linków w tym poście mogą pochodzić od naszych partnerów. W ten sposób zarabiamy pieniądze.”

Bitcoin i Ethereum to 2 z największych nazw wymienianych, gdy mowa o zarabianiu pieniędzy z kryptowalutami. Obie waluty można kupić, sprzedać lub wymienić. Ale czym są i jak wypadają, jeśli je ze sobą porównamy? Czy są takie same? Przyjrzyjmy się jak wygląda kryptoświat, gdy porównujemy Bitcoin vs Ethereum!

Bitcoin vs Ethereum: Przegląd

Na pytanie o to, co jest lepsze, można odpowiedzieć krótko – obie waluty odniosły sukces i warto w nie inwestować, jednak należy też pamiętać, że obie mają swoje wady i zalety.

Na samym początku porównania Bitcoin vs Ethereum należy tutaj zaznaczyć, że nie powstały one po to, aby ze sobą konkurować, tylko każda z nich jest przedstawicielem swojej własnej, unikalnej kategorii.

Poniższa tabela stanowi podsumowanie podstawowych cech, które dadzą nam ogólny wgląd w porównanie Bitcoin vs Ethereum:

BITCOIN (BTC)
Bitcoin Kryptowalutach
ETHEREUM (ETH)
Ethereum Kryptowalutach
PowstanieStyczeń 2009Lipiec 2015
Twórca“Satoshi Nakamoto”Vitalik Buterin, Joseph Lubin, Gavin Wood, itd.
WalutaMonetaToken
Styl dostarczaniaModel deflacyjny (Określona ilość)Model inflacyjny (Bez określonej ilości)
Limit dostępności21 milionów BTC18 milionów ETH / Year
Wydawanie nowego tokenu – czasCo 10 minutCo 10-20 sekund
Nagroda za blokZmniejszana o połowę co 210 000 bloków5 ETH / nowy blok
Początkowa nagroda50 BTC5 ETH
Obecna nagroda za blok12.5 BTC today.5 ETH
Najmniejsza jednostka1 Satoshi = 0.00000001 BTC1 Wei = 0.000000000000000001 ETH
Wartość cenowa w stosunku do tradycyjnej waluty1 BTC = 8000 USD (lipiec 2018)1 ETH = 400 USD (lipiec 2018)
ZastosowaneKupowanie i sprzedawanie dóbr czy usług oraz gromadzenie wartości.Zaprojektowane do tworzenia dApps (ang. decentralized apps, decentralizowanych aplikacji) w blokchainie Ethereum.
CelUtrzymanie funkcjonowania waluty cyfrowej i konkurowanie z tradycyjnymi walutami (USD, Euro) oraz złotym standardem.Token stworzony, by służył tworzeniu tzw. Smart Contracts (inteligentnych kontraktów).

zarabianie przez internet

Bitcoin jest bardziej płynny w tym znaczeniu, że jego zadaniem jest bycie wymienianym na dobra i usługi. Dzięki limitowi dostępności na poziomie 21 milionów, może to spowodować wrażenie niedoboru, co z kolei zaowocuję wzrostem wartości bitcoina. Jeśli porównujemy Bitcoin vs Ethereum, to nie funkcjonuje on na najszybszej i najlepszej technologii blockchain, ale jednak jest tą pierwszą i najbardziej znaną walutą.

Co najważniejsze, bitcoin nadal silnie wpływa na branżę technologiczną oraz finansową i wszystko wskazuje na to, że zostanie tutaj na dłużej. Niezależnie od tego, co przeciwko bitcoinowi mówią finansowi guru, oczywistym jest fakt, że tym co sprawia, iż bitcoin jest tak ekscytującą inwestycją, jest stojąca za nim technologia blockchain. To właśnie ona sprawia również, że tak wiele osób wybiera inwestycję w Bitcoin vs Ethereum.

Bitcoin vs Ethereum
Ethereum vs Bitcoin

Ethereum z drugiej strony, ma na celu wykorzystywać tzw. SmartContracts (inteligentne kontrakty) do rozwoju nowych aplikacji w zdecentralizowanym świecie. Nie posiada tak dużej wartości rynkowej jak bitcoin, ale na na arenie pojedynku Bitcoin vs Ethereum jego technologia wygląda niesamowicie ekscytująco i obiecująco dla programistów oraz różnych państw na całym świecie. Co więcej, bez limitu dostępności, który charakteryzuje bitcoin, ethereum ma większe możliwości wzrostu.

I mimo, że w tym momencie bitcoin wygrywa w porównaniu Bitcoin vs Ethereum jeśli chodzi o zarabianie pieniędzy online na kryptowalutach, to nie ma powodu by twierdzić, że taki stan rzeczy utrzyma się na zawsze.

Cechy, zalety i wady Bitcoina

Powstanie: styczeń 2009

Twórca: Satoshi Nakamoto

Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, której powstanie i sposób zaprojektowania miało na celu stworzenie waluty będącej konkurencją dla istniejących instrumentów finansowych, tradycyjnej waluty i złotego standardu. Sukces bitcoina był możliwy dzięki technologii blockchain, która stanowi jego podstawę. Technologia bitcoin powstała, by umożliwiać codzienne transakcje z wykorzystaniem walut cyfrowych, a programiści i inwestorzy na całym świecie są podekscytowani możliwościami jakie daje technologia blockchain.

Blockchain funkcjonuje jako rejestr publiczny, który zapisuje trwale wszystkie transakcje dla każdego bitcoina. Rejestr blockchain został zabezpieczony przez mechanizmy kryptograficzne. Jest też odporny na wszelkie manipulacje dzięki protokołowi peer-to-peer – działaniom osób, które wiedzą na czym polega kopanie bitcoin (nazywanych kopiącymi bitcoin bądź górnikami), rozproszonymi po całym świecie i zajmującymi się potwierdzaniem oraz zabezpieczaniem transakcji. Ważne jest również by pamiętać, że zarówno bitcoin, jak i ethereum zostały zbudowane na blockchain lub technologii podobnej do blockchain.

Bitcoin vs Ethereum

Od powstania bitcoin założono, że będzie on ograniczony i wydane zostanie tylko 21 milionów monet. Inaczej niż w przypadku tradycyjnej waluty, która opiera się na modelu inflacyjnym, w którym pieniądze mogą być stale wytwarzane, bitcoin jest oparty na modelu deflacyjnym. Gdy wszystkie 21 milionów monet zostanie wydane, więcej już nie powstanie.

Zastanawiając się nad tym jak zarabiać z bitcoin i tym, co jest lepsze: Bitcoin vs Ethereum, główną słabością bitcoina jest czas transakcji – w porównaniu do innych kryptowalut, takich jak ethereum, potwierdzenie transakcji z użyciem bitcoinów może zająć nawet do 10 minut, podczas gdy w przypadku innych walut zajmuje to zaledwie kilka sekund. Jednak jego ponadczasowa technologia i fakt, że był pierwszym graczem na rynku, sprawia że to nadal bardzo popularna kryptowaluta.

Jeśli rozważasz dalsze zagłębianie się w tematykę inwestycji w bitcoiny, możesz przeczytać nasz artykuł o tym, jak kupić bitcoiny.

Cechy, zalety i wady Ethereum

Powstanie: July 2015

Twórcy: Vitalik Buterin, Joseph Lubin, Gavin Wood, etc.

Ethereum znacznie różni się od bitcoina, ponieważ nie jest zaprojektowany wyłącznie w celu kupowania i sprzedawania dóbr czy usług. Działa na innej infrastrukturze zbudowanej w oparciu o SmartContracts (inteligentne kontrakty) i Distributed Applications (rozproszone aplikacje). Przekracza to, co może zrobić bitcoin, stanowiąc nie tylko platformę, ale i język programowania. To naprawdę ogromna i istotna różnica podczas porównania Bitcoin vs Ethereum.

Oznacza to, że jeśli rozważasz zakup ethereum i zastanawiasz się do czego można go dalej zastosować, pamiętaj, że ethery mogą być wykorzystane zarówno do tworzenia aplikacji rozproszonych, jak i inteligentnych kontraktów. Można je użyć również do finansowania społecznościowego (ang. crowdfunding) zasobów koniecznych do uruchamiania aplikacji. W przeciwieństwie do bitcoina, ethereum opiera się o model inflacyjny, bez limitu wydanych monet. Zamiast tego rocznie wydawane jest około 18 milionów etherów.

Ethereum vs Bitcoin

Poza tym, dzięki temu że ethereum miało możliwość wykorzystać model blockchainu bitcoina jako podstawę do ulepszenia własnego blockchainu, technologia stojąca za ether zapewnia znacznie szybsze transakcje niż w przypadku bitcoina, które zajmują zaledwie kilka sekund. Co najważniejsze jednak, ethereum zostało dodane do technologii blockchain dzięki zbudowaniu nowego języka programowania cechującego się kompletnością Turinga. Pomaga to programistom budować i publikować aplikacje za pośrednictwem platformy ethereum.

Jeśli chodzi o wady, to ethereum nie ma obecnie tak wielkiego rynku jak bitcoin, choć można powiedzieć, że idzie przez świat kryptowalut jak burza. W tej chwili wyceniane jest na kilkaset dolarów za ether w porównaniu do kilku tysięcy dolarów za bitcoin, jednak w przyszłości może się to zmienić.

Możesz zainwestować lub kopać bitcoin i/lub Ethereum?

Tak! Podczas, gdy musisz pamiętać, że cele bitcoina i ethereum są całkowicie inne, to mimo wszystko są to kryptowaluty. Możesz kupić, sprzedać, wymieniać i kopać zarówno bitcoina jak i ethereum. Jeśli chodzi o ich obecną wartość rynkową – Bitcoin vs Ethereum znacznie się różnią, ale fakt ten nie zniechęca szczególnie inwestorów.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto rozważyć inwestowanie w bitcoin, czy może lepiej wybrać ethereum i nie wiesz, która z tych opcji – Bitcoin vs Ethereum jest lepsza, to czemu nie zainwestować w obie kryptowaluty? Możesz zbudować portfolio inwestycyjne z wieloma kryptowalutami. W przypadku Bitcoin vs Ethereum, oba rozwiązania są najbardziej znanymi kryptowalutami i tak naprawdę większość pozostałych projektów ma “po trochu” z każdej z nich.

Co z kopaniem Ethereum? Czy wygląda to tak samo, jak w przypadku bitcoina? Tak naprawdę, bez problemu możesz kopać i to, i to. Zależy to tylko i wyłącznie od ciebie oraz od tego, czy chcesz stać się częścią następującego rozwoju technologicznego i poszerzyć swoje sposoby inwestycyjne ponad korzystanie z giełdy.

Musisz jednak pamiętać o dwóch kluczowych elementach:

Bitcoin vs Ethereum

Skorzystaj z kalkulatora Bitcoin lub kalkulatora Ethereum, by ocenić czy dołączenie do kopalni zapewni ci oczekiwany zwrot i czy jest warte twojego czasu.

Ethereum vs Bitcoin

Dołącz do kopalni godnej zaufania z dobrymi wynikami dodawania transakcji do blockchainów Bitcoin vs Ethereum i pamiętaj, że nie każda z nich może być uczciwa.

Jeśli chodzi o porównanie samej inwestycji, kopanie Bitcoin vs Ethereum nie jest już wysiłkiem jednoosobowym i nie da się tego robić za pośrednictwem komputera osobistego. Proces ten wymaga zespołu dedykowanych komputerów i stabilnych dostaw prądu, co pozwala na działanie algorytmów koniecznych do zatwierdzania i zabezpieczania transakcji.

Jeśli interesuje cię kopanie bitcoinów lub kopanie ethereum, zalecamy by dołączyć do kopalni w której wszyscy zapewniają zasoby, czy to moc obliczeniową, przestrzeń przechowującą czy cokolwiek innego, potrzebnego do przeprowadzenia operacji kopania. Gdy twoja pula zatwierdzi blok w blockchainie, wszyscy dostaniecie część zdobytych bitcoinów lub ethereum, które zostaną rozdzielone po równo między wszystkich kopiących.

Podsumowanie

Ethereum vs Bitcoin

Zarówno bitcoin jak i ethereum mają liczne zalety, ale również i wiele ograniczeń jeśli chodzi o zarabianie dodatkowych pieniedzy w świecie kryptowalut. Niezależnie od tego, czy mówimy o wyższej wartości, czy innej technologii, konkurencja Bitcoin vs Ethereum najprawdopodobniej będzie trwać jeszcze przez jakiś czas. A więc w którą technologie lepiej zainwestować?

Cóż, jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w bitcoina, pamiętaj że jest on z natury bardziej płynny, co sprawia że łatwiej tę walutę kupować, sprzedawać i wymieniać. To oznacza także, że jego wartość może gwałtownie rosnąć i spadać, zależnie od zapotrzebowania rynku. Pamiętaj również, że jest pierwszą kryptowalutą, nadal w dużym stopniu wpływającą na finanse i technologię ze względu na to, że jest pionierem świata kryptowalut. Pod tym względem, w bitwie Bitcoin vs Ethereum, bitcoin jest zwycięzcą.

Z drugiej strony, ethereum zwycięży jeśli jesteś zainteresowany rozwojem aplikacji rozproszonych przez inteligentne kontrakty SmartContracts. Co ważniejsze, ethereum jest doskonałym wyborem jeśli szukasz kryptowaluty, która dopiero czeka na swój wielki moment. Z jeszcze w dużej mierze nieodkrytym potencjałem rozwojowym, istnieje duża szansa na to, że ethereum będzie kolejną walutą w którą będzie się inwestować. Jeśli to jest rodzaj wyzwania i inwestycji w z jakimi chciałbyś się zmierzyć, to ethereum jest doskonałym wyborem i przeważa w porównaniu Bitcoin vs Ethereum.

I znowu, to wszystko zależy od własnych celów i preferencji. Jak wspomniano przy porównywaniu bitcoina i Litecoina, ważne by pamiętać, że ich założeniem nie jest konkurencja między sobą i mają one inne cele. Pamiętając o tym fakcie, może być warto jednak rozważyć zainwestowanie w obie kryptowaluty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top