Kopanie Bitcoin [Przewodnik]

kopanie bitcoin

„Głównym celem ZarobkowegoNinja jest pomoc naszym czytelnikom w kwestiach finansowych. Współpracujemy z innymi firmami, które dzielą z nami taką właśnie wizję. Niektóre z linków w tym poście mogą pochodzić od naszych partnerów. W ten sposób zarabiamy pieniądze.”

Bitcoin oraz inne waluty cyfrowe swój sukces zawdzięczają przede wszystkim strukturze blockchain, podczas gdy technologia blockchain z kolei istnieje tylko dzięki podstawowemu procesowi, znanemu jako kopanie bitcoin (kopanie kryptowalut). Metodologia kopania bitcoinów nie jest niczyją własnością, ani nie jest też scentralizowana, więc tak naprawdę każdy, kto chciałby wykorzystać moc obliczeniową swojego komputera, może dołączyć do tego procesu i nauczyć się tego, jak wygląda kopanie bitcoin!

Kryptowaluty, zwłaszcza bitcoin, są coraz częściej obecne w mediach, zmieniają sposób w jaki świat patrzy na pieniądze i sprawiają, że tradycyjny pieniądz jest zastępowany czymś cyfrowym oraz bardziej niezależnym od sprawujących władzę rządów. Potrzeba coraz więcej wolontariuszy pomagających w kopaniu bitcoinów, i mimo że wymaga to sporo pracy, wiedza odnośnie tego, jak wygląda kopanie bitcoin może się też nieźle opłacić.

Czym więc jest kopanie bitcoinów? Czy warto jest zainwestować i rozpocząć kopanie bitcoin? W tym artykule pokażemy ci jak zacząć kopać bitcoiny!

Naucz się jak wygląda kopanie bitcoin

Oto, czego dowiesz się z naszego artykułu o Bitcoinie:

jak kopać bitcoiny

Jak kopać bitcoiny?

dlaczego warto kopać bitcoiny

Dlaczego warto kopać bitcoiny?

jak działa kopanie bitcoinów?

Jak działa kopanie bitcoinów?

co jest potrzebne do kopania bitcoinów

Co jest potrzebne do kopania bitcoinów?

czy kopanie bitcoinów jest legalne

Czy kopanie bitcoinów jest legalne?

czy kopanie bitcoinów jest opłacalne

Czy kopanie bitcoinów jest opłacalne?

Proces zwany jako kopanie bitcoin stanowi szkielet technologii blockchain i tym samym jest także podstawą istnienia samego bitcoina. Kopanie pomaga przede wszystkim tworzyć nowe bitcoiny – i co ważniejsze, zapewnia także bezpieczeństwo oraz potwierdza transakcje, które są następnie osadzane w blokach.

Czy aby kopać bitcoiny należy spełnić jakieś specjalne wymagania?

Wiedza odnośnie tego, jak wygląda kopanie bitcoin, to także wiedza o tym, jakie warunki trzeba spełnić, żeby być w stanie zarobić dodatkowe pieniądze. By nadążyć z tworzeniem, potwierdzaniem i zabezpieczaniem bitcoinów, potrzeba stabilnego i sprawnie działającego systemu.

Jest to spowodowane częściowo tym, jak działa system nagradzania kopiących. Pierwszy kopiący, który potwierdzi, że transakcja jest w 100% prawdziwa i może być włączona do blockchainu, otrzymuje 1 bitcoin. Dlatego też właśnie kopanie bitcoinów może sprawić, że zarobisz w ten sposób naprawdę dużo pieniędzy.

Innym powodem są konsumenci: zarówno proces kupowania jak i sprzedawania z wykorzystaniem bitcoinów, musi przebiegać równie sprawnie, co zwykłe transakcje… nikt przecież nie chce czekać godzinę, by potwierdzić zapłatę za codzienne zakupy! Im szybciej transakcja zostanie potwierdzona, tym więcej osób może sprawnie funkcjonować.

kopanie bitcoin

Wiedza o tym, jak skutecznie i szybko kopać bitcoin nie tylko wymaga, by kopiący dokładnie potwierdzali transakcje ale też, by odbywało się to tak szybko, jak to możliwe.

Ze strony praktycznej jednak, kopanie bitcoin wymaga również specjalistycznych komputerów, oprogramowania do kopania, stabilnego zasilania oraz spełnienia wielu innych warunków, które bezpośrednio warunkują odpowiednie działanie naszego zestawu do kopania.

Jeśli każdego dnia miliony ludzi próbują dokonać transakcji za pomocą bitcoinów, kopiący potrzebują nie tylko wiedzy o tym, jak wygląda kopanie bitcoin, ale także wiedzieć w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo oraz być w stanie zatwierdzać transakcje tak szybko, jak to tylko możliwe. Na dodatek – bezbłędnie, szczególnie jeśli chcą być stale nagradzani nowymi bitcoinami.

Ze względu na takie wymagania, kopiący koniecznie potrzebują wydajny komputer o dużej mocy obliczeniowej, oprogramowanie do kopania oraz stabilne źródło prądu. Kopanie bitcoinów pomaga nawet tworzyć miejsca pracy przez internet, jeśli szukasz pracy online.

Dlaczego warto kopać bitcoin?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kopiący, którym uda się wygenerować blok, nagradzani są nowymi bitcoinami za każdą potwierdzoną i włączoną do blockchainu transakcję. Wiedząc jak wygląda kopanie bitcoin znasz alternatywny do kupowania sposób zdobywania ich – bez konieczności wymiany, czy wydawania na nie tradycyjnych pieniędzy, no i przy okazji stanowi to też świetny sposób na zarabianie pieniędzy online (o czym jest nasza strona).

Teoretycznie, wymiana bitcoinów w zamian za wykorzystanie zasobów powinna zapewnić pełny zwrot kosztów, a nawet stanowić inwestycję, dla wszystkich tych, co wierzą w przyszłość i wzrost wartości kryptowalut.

Dla wierzących w kryptowaluty jako przyszłość pieniądza, kopanie bitcoin oraz udział w tworzeniu czegoś nowego to także ekscytująca przygoda.

Kopanie bitcoinów z pewnością może przynieść wiele korzyści, jednak bez wątpienia zajmuje też trochę czasu. Istnieją oczywiście inne sposoby na zarabianie szybkich pieniędzy oraz podreperowanie domowego budżetu, a którą z nich wybierzesz zależy tak naprawdę od tego co lubisz i co chcesz osiągnąć. Jeśli poważnie podchodzisz do kopania bitcoinów i gotów jesteś zainwestować swój czas i kapitał, na pewno prędzej czy później uda ci się osiągnąć zysk.

Jak działa kopanie bitcoin?

Wyróżniamy trzy sposoby kopania bitcoinów:

praca przez internet

Udział w wydawaniu nowych bitcoinów

Od momentu powstania bitcoina, do czasu, gdy osiągnie on swój pułap rynkowy (jakoś w XXII wieku), jeden nowy bitcoin wydawany jest co 10 minut. Ponieważ Bitcoin nie jest drukowany na papierze, kod utworzony wokół wydawania Bitcoinów jest ustawiony tak, by nie było możliwe tworzenie fałszywek przez innych kopiących. Ani inflacja ani naprodukcja nie ma racji bytu.

zarabianie w internecie

Potwierdzanie transakcji bitcoin

Za każdym razem, gdy ktoś kupuje, sprzedaje lub wymienia bitcoin, tworzone są transakcje, które następnie włączone zostają do blockchainu. Z kolei w przypadku tradycyjnej waluty, za każdą dokonaną transakcję, dostajemy rachunek potwierdzający autentyczność zakupu/sprzedaży.

W podobny sposób dodawane są potwierdzenia w postaci kodów do wszystkich transakcji bitcoinowych, które muszą zostać potwierdzone przez wiele źródeł. Zasadniczo, kopanie bitcoin polega na tym, że kopiący z całego świata przetwarzają tę samą transakcję, upewniając się przy tym, że wszystkie kody są ze sobą zgodne.

Inaczej mówiąc – kopiący porównują rachunki kupującego i sprzedającego, aby upewnić się, że transakcje są prawidłowe. Po potwierdzeniu, taka transakcja jest trwale dodawana do blockchainu, dzięki czemu powstaje więc ślad danej transakcji bitcoinowej.

praca przez internet

Zabezpieczanie sieci blockchain bitcoina

Proces kopania i tym samym potwierdzenia transakcji bitcoinowych dodatkowo stanowi zabezpieczenie samego blockchainu. Dzięki temu, że wielu kopiących potwierdza transakcje, niemożliwe jest utworzyć fałszywe transakcje, zmienić je lub zatrzymać.

kopanie bitcoin

Skoro wiemy już jaka jest jego funkcja, przyjrzyjmy się jak wygląda “surowy” bitcoin: to długi kod, który nie może zostać zduplikowany ani zmieniony. W momencie potwierdzenia transakcji jest ona dodawana trwale do kodu bitcoin tworząc blockchain.

Zadaniem górników, czyli osób kopiących bitcoiny, jest porównywanie ciągów kodu z odpowiadającymi im transakcjami, w celu potwierdzenia zgodności pomiędzy wysyłającym a otrzymującym. Gdy tak się stanie, transakcja zostanie włączona do blockchainu. Pierwszy kopiący lub zespół, który potwierdzi transakcję, nagradzany jest nowym bitcoinem. To oznacza, że kopanie jest też wyścigiem o to, kto pierwszy skutecznie potwierdzi ciąg kodu.

Narzędzia: Czego potrzebujesz do kopania bitcoin?

OK, zapewne przykuliśmy już twoją uwagę, jednak wciąż pozostaje pytanie – w jaki sposób tak naprawdę powinniśmy zacząć?

Zacznijmy od podstaw:

praca przez internet

Koparka ASIC

koparka asic

ASIC (Application Specific Integrated Circuits) to specjalny typ komputera zaprojektowany z myślą o tym by umożliwić kopanie bitcoin.

Podczas gdy bitcoin został zaprojektowany tak, by możliwe było kopanie go wykorzystując do tego zwykły procesor komputerowy, programiści znaleźli szybszy i wydajniejszy sposób na integrację bardziej zaawansowanej technologii, zwiększając w ten sposób moc przetwarzania oraz usprawniając proces haszowania. Następnie, stworzyli też nowy komputer przeznaczony dla wszystkich poważnie podchodzących do procesu kopania górników, umożliwiając im przetwarzanie transakcji tak szybko, jak to tylko możliwe. Taki sprzęt jest znany jako koparki bitcoin.

zarabianie w internecie

Oprogramowanie do kopania bitcoin

Oczywiście, samo posiadanie mocnego komputera nic nie znaczy, jeśli nie masz odpowiedniego oprogramowania. Co więcej nie ma jednego, określonego programu, który służy do kopania bitcoin. Powstało oprogramowanie kompatybilne z procesorami Linux, Windows i Mac. Ale też, jeśli dołączasz do zespołu kopiących, co polecamy, niektóre z programów będą bardziej odpowiednie niż inne.

W wielu przypadkach, oprogramowanie do kopania bitcoinów podczepi twój komputer do kopalni. Takie rozwiązanie to odpowiedź na pytanie jak kopac bitcoiny, wykorzystując do tego swoje zasoby oraz zasoby innych górników, wspólnie łącząc siły i w efekcie znacznie przyspieszając proces zatwierdzania transakcji na blockchainie.

Gdy twój komputer zostanie już przyłączony do zespołu, o wiele łatwiej jest również przesłać swoją część zarobku z wygenerowanego bitcoina prosto do posiadanego portfela bitcoin lub na wybrany adres.

Co więcej, jeśli współpracujesz z innymi górnikami w obrębie danej kopalni, oprogramowanie do kopania zwiększy też twój hashrate oraz możliwości przetwarzania transakcji całego zespołu, dzięki czemu wzrosną szanse na szybsze potwierdzenie transakcji i tym samym, bardziej regularne zarobki.

praca przez internet

Stabilne źródło prądu

Jednym z problemów, większym lub mniejszym, w zależności od tego gdzie się znajdujesz, jest stabilne i pewne źródło zasilania. Ze względu na konieczność ciągłego dostępu do elektryczności, kopiący muszą skonfigurować swój sprzęt w miejscu, w którym zasilanie jest na tyle pewne i bezpieczne, by komputery działały przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Wiele centrów wydobywczych znajduje się w magazynach o kontrolowanych warunkach, w których umieszczonych są setki komputerów ASIC ciągle potwierdzających transakcje.

zarabianie przez internet

stabilne źródło prądu​

W świetle tych informacji, nie zalecamy jednak by ktoś zajmował się kopaniem bitcoinów w pojedynkę, w ramach hobby, wykorzystując do tego swój osobisty komputer. Zwykły komputer nie dysponuje po prostu odpowiednią mocą i prędkością, która pozwoli na wystarczająco szybkie zatwierdzanie transakcji.

Co więcej, jeden komputer używany hobbystycznie, najprawdopodobniej nie będzie w stanie generować nowych bitcoinów regularnie. Wynika to przede wszystkim z tego, że bitcoin rozwija się niezwykle szybko, przez co wymagania technologiczne stale rosną i potrzeba grupy naprawdę silnych komputerów, aby ten proces był wystarczająco skuteczny.

Jeśli jednak chcesz spróbować, to w jaki sposób możesz zacząć już dzisiaj?

Wiele kopiących dziś bitcoin osób korzysta z rozwiązania zwanego jako “kopalnia bitcoinów”, w ramach której kilku górników łączy swoje zasoby komputerowe. Łącząc procesory komputerowe, kopalnie bitcoin mogą zatwierdzać transakcje znacznie szybciej, przez co istnieje większa szansa na wygenerowanie bloku i tym samym, otrzymanie nagrody (w postaci bitcoina).

Wadą korzystania z kopalni jest to, że po potwierdzeniu transakcji i otrzymaniu bitcoina, jest on dzielony między członków zespołu. Dlatego jeśli współpracujesz z 9 innymi osobami, które również angażują się w kopanie bitcoin, otrzymasz jedynie 1/10 zarobionych wszystkich zarobionych bitcoinów zamiast całości.

Czy kopanie bitcoin jest legalne?

Mimo, że Bitcoin oraz proces kopania bitcoinów powodują ostatnio sporo zamieszania w mediach, firmy i władze nadal podchodzą do walut cyfrowych ostrożnie, ciągle poszukując sposobu na uregulowanie kwestii kryptowalut. Niektóre z państw zakazały ich całkowicie, inne próbują zaimplementować obostrzenia mające chronić użytkowników i inwestorów przed oszustwami.

Dlatego, w zależności od twojej lokalizacji, ZarobkowyNinja zaleca, by zapoznać się najpierw z lokalnymi prawami przed przystąpieniem do procesu kopania. Jeśli kopanie jest legalne, upewnij się także, że przestrzegasz wszelkich lokalnych zasad podatkowych.

Ważna podpowiedź: Analizując to, czy dane miejsca pozwalają na kopanie bitcoin, nie pomiń również tak ważnej kwestii jak zasady korzystania z elektryczności i zapotrzebowanie energetyczne, zanim przystąpisz do kopania. Przy posiadaniu bardzo wymagających komputerów, które to na dodatek działają 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, należy się liczyć ze zużywaniem ogromnych ilości energii i generowaniem ciepła, co oznacza nie tylko możliwość tego, że lokalny dostawca prądu może nie być w stanie nam go dostarczyć wystarczająco wiele, ale również znacznie zwiększa ryzyko ewentualnego pożaru.

Zaleca się, by w momencie tworzenia centrum wydobywczego poprosić certyfikowanego elektryka o pomoc w upewnieniu się, że komputery są bezpieczne i dobrze chłodzone. Powinien on też sprawdzić, czy kable są zabezpieczone przed złymi warunkami, gwałtownymi spadkami energii i przepięciami oraz innymi niespodziewanymi zagrożeniami.

Ostatnią rzeczą, jaką chcesz zobaczyć, to obraz stojącej w płomieniach inwestycji, tylko dlatego, że postanowiłeś przyoszczędzić na okablowaniu.

Najważniejszym pytaniem jakie stawiają sobie wszyscy ci, których interesuje kopanie bitcoin jest to, czy można na tym zarobić.

Czy kopanie bitcoin jest opłacalne?

Zastanawiając się nad opłacalnością, trzeba rozważyć kilka spraw:

praca przez internet

Koszt elektryczności

Ponieważ kopanie bitcoin wymaga dużych nakładów energii, zazwyczaj bardziej opłacalne jest w miejscach, w których opłaty za elektryczność są mniejsze. Nie chcesz, by twoje koszty za prąd (w tym przypadku koszty operacyjne) przekroczyły zarobki generowane z kopania bitcoinów.

zarabianie w internecie

Wstępna inwestycja

Do kopania Bitcoinów potrzebował będziesz niezwykle silnego sprzętu oraz dedykowanego opotramowania. Jeśli poważnie myślisz o kopaniu, będziesz potrzebował dużego zastrzyku gotówki już na samym początku.

praca przez internet

Członkostwo w basenie wydobywczym

Członkostwo w basenie wydobywczym​

Jak wspomnieliśmy, samodzielne kopanie nie jest najlepszym pomysłem. Aby zarobić na kopaniu powinieneś dołączyć do basenu wydobywczego (ang. Mining pool). Będziesz musiał co prawda dzielić się zyskiem, ale lepiej dostać kawałek tortu niż nic, prawda?

Najlepiej skorzystać z kopania w chmurze: wynająć sprzęt oraz oprogramowanie do kopania od zewnętrznych firm. Płacisz im pewną kwotę, a oni kopią za ciebie.

Kopanie w chmurze poleca się ze względu na to, że jest bardzo proste i nie wymaga niemal żadnej wstępnej inwestycji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odpowiedź strony dwóch firm, które możemy polecić: Genesis Mining oraz Hashflare.

praca online

Zmienność Bitcoin

O ile jest wiele możliwości wzrostu i rozwoju na rynku kryptowalut, jest on również bardzo podatny na zmiany, a ich wartość zmienia się z dnia na dzień. Zanim więc postanowisz rozpocząć proces kopania, miej pewność, że jesteś gotowy na długoterminową inwestycję, a nie jedynie chwilową zabawę, tylko dlatego, że jest to teraz modne.

zarabianie przez internet

Poza tym, dostępnych jest kilka kalkulatorów bitcoin, które zanim wskoczysz w to wszystko, pozwolą ci dokładnie przeliczyć czy zwrot inwestycji w bitcoin jest wart twojego czasu.

Bitcoin i przyszłość kryptowalut są obecnie nie tylko gorącym tematem, ale też ekscytującą szansą na potencjalny zysk, dzięki temu, że pomału przesuwamy się w stronę świata walut cyfrowych.

Kopanie bitcoin okazało się najważniejszym elementem i podstawą tej technologii. Jeśli jednak nie zamierzasz robić kariery jako górnik, wiedza o tym, jak wygląda kopanie możesz pomóc ci w przyszłych przedsięwzięciach związanych ze światem Bitcoin!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top