Bitcoin vs Litecoin [Przewodnik]

Litecoin vs Bitcoin

„Głównym celem ZarobkowegoNinja jest pomoc naszym czytelnikom w kwestiach finansowych. Współpracujemy z innymi firmami, które dzielą z nami taką właśnie wizję. Niektóre z linków w tym poście mogą pochodzić od naszych partnerów. W ten sposób zarabiamy pieniądze.”

Być może to właśnie dzięki nazwie “bitcoin”, stale pojawiającej się w wiadomościach, mediach społecznościowych, i zapewne także nawet wśród twoich przyjaciół i rodziny, zainteresowałeś się rozpoczęciem przygody w świecie kryptowalut.

Jednak bitcoin to nie jedyna alternatywna waluta. Istnieją setki kryptowalut, które można kupić i w które można inwestować. Jedną z mniej znanych, lecz również dość popularnych kryptowalut jest litecoin.

Jeśli porównamy Bitcoin vs Litecoin, czym będa one się od siebie różnić? W tym artykule zestawimy ze sobą te dwie kryptowaluty i pokażemy dlaczego oraz w czym litecoin może być lepszy od bitcoina, zwłaszcza jeśli chodzi o zarabianie dodatkowych pieniędzy na twoich inwestycjach.

Podstawowe informacje o kryptowalutach

Wkroczenie do świata kryptowalut i rozmyślanie nad zakupem pierwszej kryptowaluty z pewnością może być bardzo dezorientujące, podobnie jak zastanawianie się nad tym jak zarabiać pieniądze z kryptowalutami, czy nad tym w co tak naprawdę warto zainwestować. W końcu, czy nie powinniśmy sprowadzić wszystkich kryptowalut do jednego worka i stwierdzić, że są one identyczne jak Bitcoin? Nie powinniśmy, bo byłaby to całkowita nieprawda. Jeśli chodzi o zarabianie pieniędzy online, każda kryptowaluta może być stworzona dla innych celów i zastosowań oraz może funkcjonować nieco inaczej.

Jest tak z powodu technologii stojącej za poszczególnymi kryptowalutami. Na przykład jeśli chodzi o porównanie Bitcoin vs Litecoin, obie kryptowaluty są zbudowane na technologii blockchain, ale mogą działać nieco szybciej, być wykorzystane do innych celów itp. Zazwyczaj, niezależnie od wybranej kryptowaluty, możesz je kupić, sprzedawać oraz kopać. Jednak tym, co wyróżnia jedną walutę wśród innych, sprowadza się do tego z jakiej technologii ona korzysta i jakie przewidziano dla niej zastosowanie.

Ale wróćmy do porównania Bitcoin vs Litecoin. Nazwy obu brzmią podobnie i wygląda na to, że służą tym samym celom. I tak jest! Przyjrzyjmy się więc każdej z nich, co sprawia że jest wyjątkowa i czy któraś jest pod danym względem lepsza od drugiej. A jeśli nie, w co lepiej zainwestować? Bitcoin vs Litecoin?Bitcoin vs Litecoin

Bitcoin vs Litecoin: która jest lepsza?

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących poszczególnych kryptowalut, spójrz do znajdującej się poniżej tabeli, w której podsumowaliśmy podstawowe informacje dotyczące Bitcoin vs Litecoin:

BITCOIN (BTC)
Bitcoin Kryptowalutach
LITECOIN (LTC)
Litecoin Kryptowalutach
PowstanieStyczeń 2009Październik 2011
Twórca“Satoshi Nakamoto”Charles Lee
DostępnośćDeflacyjny (Określona kwota)Deflacyjny (Określona kwota)
Limit dostępności21 milionów BTC84 milionów LTC
Wydawanie nowego tokenu – czas10 minut2,5 minuty
Nagradzanie za blokiMniejsze o połowę co każde 210 000 blokówMniejsze o połowę co 840 000 bloków
Początkowa nagroda50 BTC / Blok50 LTC / Blok
Obecna nagroda za blok12,5 BTC / Blok25 LTC / Blok
Najmniejsza jednostka1 Satoshi = 0.00000001 BTC1 Litoshis = 0.000000001 LTC
Wartość cenowa w stosunku do tradycyjnej waluty1 BTC = 8000 USD (Lipiec 2018)1 LTC = 80 USD (Lipiec 2018)
ZastosowanieKupowanie i sprzedawanie dóbr czy usług oraz gromadzenie wartości.
CelUtrzymanie funkcjonowania waluty cyfrowej i konkurowanie z tradycyjnymi walutami (USD, Euro) oraz złotym standardem.
AlgorytmSHA-256Scrypt

Cechy Bitcoin

Powstanie: Styczeń 2009

Twórca: Satoshi Nakamoto

Litecoin vs Bitcoin

Bitcoin był pierwszą kryptowalutą utworzoną i wypuszczoną na rynek w styczniu 2009. Jej celem było zastąpienie tradycyjnych walut, takich jak dolar czy euro, walutą cyfrową. Dzięki temu, że bitcoin odniósł taki sukces, można porównać go do złotego standardu kryptowalut. Zaraz za bitcoinem należy wymienić Ethereum. Mimo, że mamy również inne, także niezwykle popularne i ugruntowane kryptowaluty, wszystkie je zalicza się do grupy “altcoinów”.

Tym, co sprawia, że bitcoin jest wyjątkowy, jest to że został on zbudowany na technologii blockchain, która jest zdecentralizowana i funkcjonuje niezależnie od jakiejkolwiek centralnej organizacji. Technologia blockchain została zaprojektowana tak, by działać zgodnie z zasadami kryptografii w celu tworzenia publicznego rejestru bloków transakcji, które są trwałe, bezpieczne i niepodatne na manipulacje. Z tego powodu za rewolucję stojącą za bitcoinem uznać można właśnie blockchain, dzięki któremu ta pierwsza próba stworzenia całkowicie cyfrowej waluty okazała się udana.

Model peer-to-peer wykorzystywany w technologii blockchain pozwala każdemu uczestnikowi posiadającemu odpowiednie zasoby uczestniczyć w potwierdzaniu i zabezpieczaniu systemu. Tymi zasobami może być moc obliczeniowa, komputery, przestrzeń magazynowa i inne. Dzięki temu, setki ludzi zaczęło dowiadywać się jak kopać bitcoin, nabywać wydajne komputery i kopać (takie osoby nazywa się kopiącymi bitcoiny – górnikami) w lokalizacjach nazywanych kopalniami, takich jak magazyny czy inne przestrzenie. Proces wydobywania kryptowalut w kopalniach polega na łączeniu sił wielu górników, wykorzystując do tego celu jedno miejsce i wspólne dążenie do tego samego celu.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut, twoje pieniądze są przechowywane w portfelu bitcoin, w zupełnie identyczny sposób, co zwykłe pieniądze w portfelu.

Od momentu powstania, bitcoin wyda tylko 21 milionów monet. W oparciu o model deflacyjny, żadne dodatkowe monety nie będą produkowane po tym jak całe 21 milionów zostanie wydane.

Sukces technologii blockchain jest tym, co sprawia że bitcoin jest tak atrakcyjną i obiecującą na przyszłość perspektywą. Inwestorzy finansowi, programiści, koderzy i wszyscy zainteresowani zarówno finansami jak i technologią, bacznie obserwują bitcoina oraz jego rozwój!

Przyglądając się różnicom między Bitcoin vs Litecoin, jedną z podstawowych zalet bitcoina jest to, że jest to pierwsza kryptowaluta na rynku, której sukces (i rozgłos) doprowadziły to tego, że jej wartość rynkowa osiągnęła znacznie wyższy poziom niż pierwotnie zakładano. W szczytowym momencie, w grudniu 2017 roku, 1 bitcoin był wyceniany na 20 000 USD (70 000 PLN). Później nastąpił spadek, ale jego wartość utrzymuje się obecnie na stałym poziomie 6 000 USD (20 000 PLN) za 1 bitcoin, co pokazuje że nadal jest na niego spory popyt.

Jednak fakt bycia pierwszą kryptowalutą na rynku ma też pewne wady, takie jak np. czas transakcji. W idealnej sytuacji, potwierdzenie transakcji zakupu, sprzedaży lub wymiany za pośrednictwem bitcoina powinno zająć maksymalnie kilka minut. Na chwilę obecną jednak, potwierdzenie takiej transakcji może zająć nawet do 10 minut. Niektórym może to co prawda nie przeszkadzać, jednak inne kryptowaluty, takie jak litecoin potrzebują zaledwie 2-3 minut do tego, by transakcja została przetworzona. Taka jest jednak cena bycia prekursorem.

A Litecoin?

Powstanie: październik 2011

Twórca: Charles Lee

Litecoin bardzo przypomina bitcoina, aczkolwiek wyróżnia się także wieloma usprawnionymi cechami pierwszej wydanej kryptowaluty. Podczas, gdy większość osób nadal skupia się na zarabianiu pięniędzy z bitcoinem, litecoin również okazuje się byc naprawdę solidną alternatywą. Powstał w 2011 roku, więc możliwe było wykorzystanie kilkuletnich doświadczeń bitcoina i jego technologii blockchain jako podstawy do ulepszenia systemu oraz stworzenia szybszej i lepszej kryptowaluty.

Niestety jeśli robimy porównanie Litecoin vs Bitcoin, to trzeba tutaj zaznaczyć, że litecoin nie osiągnął złotego standardu kryptowaluty, aczkolwiek jest jednym z najdłużej funkcjonujących i zaufanych altcoinów na dzisiejszym rynku. W szczytowym momencie wartość rynkowa litecoina wynosiła 370 USD (1500 PLN) za 1 litecoin. W lipcu 2018 wynosiła około 150 USD (500 PLN) za 1 litecoin. Czym więc różni się litecoin od bitcoina?

Bitcoin vs Litecoin

Limit dostępności na poziomie 84 milionów monet

W porównaniu do 21 milionów limitu dostępności bitcoina, litecoin ma znacznie więcej monet, które zostaną wydane. Podobnie jak bitcoin, litecoin wykorzystuje model deflacyjny i po udostępnieniu wszystkich 84 milionów monet nie będzie wytwarzać nowych.

Litecoin vs Bitcoin

Szybsza moc obliczeniowa

Technologia blockchain bitcoina jest zbudowana na potrzebie dużej mocy obliczeniowej. Założenie było takie, że każdy będzie mógł kopać bitcoiny we własnym domu, jednak konieczność posiadania odpowiedniej mocy obliczeniowej zaskutkowała tym, że wielu musiało zainwestować w specjalne komputery przeznaczone wyłącznie do wydobywania bitcoinów, a tym samym powstaniem kopalni w których wiele osób może zapełnić cały magazyn komputerami do wykopywania bitcoinów.

Litecoin z kolei został zbudowany na szybkiej pamięci o dostępie swobodnym. To pozwala na dwie rzeczy: pierwszą jest to to, że transakcje mogą być przetwarzane szybciej niż w przypadku bitcoina. Drugą, to że kopanie nie jest tak wymagające i każdy może kopać litecoiny na swoim osobistym komputerze bez konieczności inwestowania w wyspecjalizowany i przystosowany wyłącznie do wydobywania kryptowalut komputer (tzw. koparka)

zarabianie przez internet

Podczas gdy te cechy są atrakcyjne, litecoin ma też wady, których nie można pominąć porównując Bitcoin vs Litecoin: Szybsze transakcje to jedna z najlepszych cech charakteryzujących litecoin. Jednak szybkość ta może też mieć konsekwencje w postaci tzw. “osieroconych bloków.” Osierocone bloki pojawiają się wtedy, kiedy bloki są tworzone w podobnym czasie przez dwóch różnych górników. Ma to miejsce częściej przypadku litecoina w porównaniu do bitcoina ze względu na większą prędkość i może być wadą struktury blockchaina litecoin.

Jeśli chciałbyś rozpocząć, więcej dowiesz się czytając nasz artykuł o tym jak kupić litecoin.

Podsumowując - kto jest zwycięzcą?

No to przejdźmy do najważniejszego pytania: Bitcoin vs Litecoin, które rozwiązanie jest lepsze? Zależy to od naprawdę wielu czynników…

Bitcoin vs Litecoin

Jeśli szukasz możliwości zainwestowania w coś o dużej wartości rynkowej i sporym wzroście, w tej chwili bitcoin nadal przebija wszystkie kryptowaluty pod względem wartości rynkowej, która na chwilę obecną jest na poziomie około 6 000 USD (20 000 PLN) za 1 bitcoin. Wielu może spekulować o upadku bitcoina, ale jego obecność na rynku jak najbardziej wskazuje na to, że zostanie tu jeszcze przez długi czas.

Litecoin za to posiada wartość równą jedynie około 150 USD (500 PLN). Jeśli optymistycznie podchodzisz do rozważań dotyczących Bitcoin vs Litecoin, litecoin także ma sporo przestrzeni do wzrostu i dzięki przewadze nad technologią wykorzystywaną przez bitcoina, może go nawet w przyszłości prześcignąć.

Jeśli zastanawiasz się nad tym jak inwestować w kryptowaluty pod kątem technologicznym, litecoin cechuje się bardziej zaawansowaną strukturą w porównaniu do bitcoina. Na wiele sposobów wygrywa on porównanie Bitcoin vs Litecoin, ponieważ nie ma na chwilę obecną żadnej konkurencji dla zastosowanych w systemie blockchain litecoina ulepszeń.

Jeśli chodzi o codzienne transakcje, bitcoin jest nadal częściej akceptowany jako sposób płatności i kryptowaluta w porównaniu do litecoina: więcej firm wybiera bitcoin jako akceptowaną walutę cyfrową. Litecoin co prawda też jest często wybierany, ale jeśli chodzi porównanie pod względem obecności na rynku Bitcoin vs Litecoin, bitcoin nadal znacząco przeważa.

Ważne jest też, aby pamiętać, że bez problemu możemy zainwestować w obie kryptowaluty. Jeśli szczegółowo analizujemy sytuacje Bitcoin vs Litecoin i nie możemy się zdecydować, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać i to, i to. Pamiętaj, że inwestorzy odnoszący największe sukcesy mają zróżnicowane portfolio. Niektórzy z zarabiających na kryptowalutach najwięcej mogą posiadać bitcoin, litecoin, ethereum, ripple, a może i kilkanaście innych.

Podsumowując więc ostatecznie porównanie Bitcoin vs Litecoin, obie waluty są atrakcyjną i renomowaną inwestycją, z dużą przestrzenią do wzrostu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz jedną z nich czy obie, jeśli masz jasną strategię inwestycyjną i cele, na pewno zyskasz na świecie kryptowalut!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top