Zarabianie na Youtube [Jak YouTube zarabia pieniądze]

jak zarabiać na youtube

„Głównym celem ZarobkowegoNinja jest pomoc naszym czytelnikom w kwestiach finansowych. Współpracujemy z innymi firmami, które dzielą z nami taką właśnie wizję. Niektóre z linków w tym poście mogą pochodzić od naszych partnerów. W ten sposób zarabiamy pieniądze.”

Trudno uwierzyć, że w 2005 roku YouTube dopiero rozpoczynało swoją działalność jako ‘legalna’ strona z nagraniami wideo. Był on wówczas alternatywą dla podziemnych programów typu P2P, jak na przykład Limewire. Dziś, jak podaje Antyweb, YouTube to jedna z najpopularniejszych stron w Internecie. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zarabianie na YouTube może być bardzo opłacalne. Nie wiedzą oni jednak do końca skąd te pieniądze pochodzą. Jak YouTube zarabia pieniądze skoro wszystko jest tam za darmo? Postaramy się to wyjaśnić.

Zarabianie na YouTube: Uproszczony proces tego, jak YouTube zarabia pieniądze

Podobnie jak wiele innych stron internetowych, YouTube zarabia pieniądze z Google Adsense, co jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zdobycie ruchu ze słów kluczowych. Tego typu partnerstwo YouTuba oraz Google zdecydowanie ma sens.

W 2006 roku Google kupiło YouTuba za ponad 6 miliardów złotych. Ciężko jest bowiem konkurować z firmą, która ma globalne ambicje, udostępnia treść w 76 językach na całym świecie, odwiedza ją każdego dnia 30 milionów użytkowników, a aktywna społeczność dodaje 400 godzin filmów każdego dnia.

W odpowiedzi na pytanie jak YouTube zarabia pieniądze pomóc może wiedza o tym, że jest to w pełni legalna sieć medialna, przypominająca CBS, ABC, FOX, NBC, Comedy Central, Cartoon Network oraz inne kanały telewizyjne tego typu. Każdy z nich zarabia poprzez dochód z reklam.

zarabianie na youtube

YouTube niekoniecznie przypomina jednak wymienione wyżej sieci telewizyjne, ponieważ udostępniane tam treści generowane są przez użytkowników, którzy zarabianie na YouTube traktują często jako swoją główną pracę. Mamy tu więc różnorodność filmów rozrywkowych, teledysków, wideoklipów, virali, komedii, produkcji artystycznych i wiele innych.

Tego typu mieszanka filmów profesjonalnych oraz amatorskich sprawia, że YouTube wyróżnia się na tle innych stron i kanałów medialnych. Takie jest jego założenie, a niemal wszystko udostępniane jest zupełnie za darmo na całym świecie. Konkurencyjny serwis, prawda?

Podstawowe usługi YouTuba są oczywiście darmowe, choć niektóre treści wymagają subskrypcji typu premium. Mimo to, TYSIĄCE kanałów dostępnych jest bez żadnych opłat. Nasuwa się więc pytanie jak zarabiać na YouTube?

W zamian za dostęp do darmowych treści, użytkownicy oglądają reklamy opłacane przez firmy, artystów indywidualnych oraz dostawców usług. Twórcy filmów otrzymują część zysku (tak właśnie wygląda ich zarabianie na yt), którego reszta pozostaje na koncie YouTuba.

Zarabianie na YouTube: Opcje dla Reklamodawców

Kolejnym krokiem w kierunku odpowiedzi na pytanie jak zarobić na youtube oraz jak Youtube zarabia pieniądze jest zastanowienie się, jakie opcje mają reklamodawcy, zarówno ci z wielkim, jak i nieco mniejszym budżetem.

zarabianie na youtube

Filmy Sponsorowane

jak zarabiać na yt

Filmy Sponsorowane to produkcje, które pojawiają się na samej górze wyników wyszukiwania. Działa to w taki sam sposób, jak wyświetlanie sponsorowanych stron w wynikach wyszukiwania na Google czy Yahoo.

Jak podaje Creator Academy, sponsorzy płacą YouTubowi na podstawie liczby wyświetleń danego filmu. Jeśli chciałbyś, aby twoje filmy znalazły się na szczycie rankingu, proponujemy zapoznać się z artykułem mówiącym o tym, jak zdobyć więcej wyświetleń na YouTube. Po jego przeczytaniu zarabianie na YouTube będzie dużo prostsze.

jak zarabiać na yt

Jak zarabiać na yt: reklamy osadzone w filmie

jak zarabiać na youtube

Większość wie czym są filmy typu “pre-roll” oraz “mid-roll”, ale pewnie nie każdy zna je z nazwy. Zazwyczaj określamy je po prostu jako “denerwujące reklamy”, które wyświetlają się tuż przed załadowaniem się filmu. Trwają one średnio od 10 sekund lub mniej, do ponad 15 minut.

Reklamy tego typu są bardzo skuteczne, ponieważ kierowane są do konkretnej grupy osób. Gdy jednak nie trafiają do grupy docelowej, potrafią być naprawdę denerwujące!

Pre-roll odnosi się do reklamy, która wyświetla się przed filmem, natomiast mid-roll pojawia się w środku filmu. Reklamodawcy płacą za wyświetlenia takich reklam. Niecierpliwi widzowie zazwyczaj je pomijają, więc reklamodawcy nie ponoszą w takiej sytuacji kosztów. Krótsze reklamy, których nie da się pominąć są oczywiście znacznie droższe.

jak zarabiać na youtube

Banery na stronie głównej

zarabianie na youtube

YouTube oferuje również reklamy wideo w formie banerów. Są one skierowane do szerszej grupy ludzi i włączają się automatycznie przy otwarciu strony głównej. Reklamodawcy mają wówczas gwarancję, że reklama dotrze do wielu użytkowników.

Stąd właśnie za tego typu reklamę zapłacić należy stawkę premium. Istnieje wiele formatów banerów, począwszy od zdjęć, poprzez filmy, kończąc na hybrydzie dwóch pierwszych. Jak YouTube zarabia pieniądze w ten właśnie sposób?

zarabianie na youtube

Zarabianie na YouTube: Monetyzacja treści generowanych przez użytkowników

jak zarabiać na yt

YouTube zarabia również dzięki swoim twórcom, którzy pochwalić się mogą milionami wyświetleń i subskrybentów. Popularne kanały youtubowe (a jest ich mnóstwo) przyciągają mnóstwo widzów, a ich twórcy często traktują zarabianie na YouTube jako pełnoetatową pracę.

Jak podaje PClab.pl, twórcy treści na YouTube mają możliwość pobierania opłat za subskrypcję swojego kanału i mogą czerpać zyski bezpośrednio od swoich widzów. Tego typu przychód dzielony jest między YouTube, a twórców treści.

Oczywiście większość twórców nie ma milionów wyświetleń ani subskrybentów, więc ci, którzy docierają do szerszej publiki, czerpią znacznie większe korzyści. Przykładowo dzielą się z YouTube w proporcjach 55/45, co jest dla nich o wiele bardziej opłacalne niż dla przeciętnego twórcy.

Z tego właśnie powodu warto zapoznać się z tekstem o tym, jak zdobyć subskrybentów na YouTube. Wiedza ta pomoże ci znacząco zwiększyć przychody i sprawić, by zarabianie na YouTube stało się jeszcze bardziej opłacalne.

jak zarabiać na yt

YouTube Red

jak zarabiać na yt

Jak YouTube zarabia pieniądze z treści premium? YouTube Red to odpowiedź na ofertę proponowaną przez HBO czy Netflix. Jest to płatna usługa, która kosztuje około 40 zł na miesiąc i oferuje unikalną rozrywkę na naprawdę wysokim poziomie. Obejmuje ona YouTube, YouTube Music oraz YouTube Gaming.

Wiele ludzi dostrzega korzyści z usługi Red, ponieważ pozbawiona jest ona reklam, odkrywa treści premium oraz umożliwia użytkownikom oglądanie treści nie tylko online, ale również offline.

jak zarabiać na youtube

Filmy i seriale na YouTube (YouTube Movies)

jak zarabiać na youtube

Jak YouTube zarabia pieniądze poprzez współpracę z innymi firmami? YouTube konkuruje na przykład z Amazon Prime Streaming, oferując widzom opcję pojedynczego kupna filmów oraz odcinków seriali telewizyjnych.

Streamować można je o każdej porze, a sam model biznesowy przypomina trochę YouTube Red, poza tym, że udostępniane treści należą do innych firm dystrybucyjnych, zatem zysk dzielony jest między wspomniane firmy, a YouTube.

YouTube Red zawiera unikalne programy, podczas gdy YouTube Movies oferuje bardziej mainstreamowe produkcje, które kosztują nieco więcej. Za film trzeba zapłacić czasem nawet do 30 zł.

zarabianie na youtube

YouTube TV

jak zarabiać na youtube

Jak YouTube zarabia pieniądze w dobie silnej konkurencji ze strony serwisów streamingowych? Często na przykład łączy siły z takimi sieciami jak Showtime, NBC, CBC Sports oraz kanałami kablowymi, oferując ich treści premium w internecie.

Korzysta z tego zarówno Showtime, który poprzez sieć kablową dociera do dość ograniczonej liczby widzów, jak również YouTube, który może dzięki temu konkurować z Netflixem czy też Hulu.

Jak można wyczytać na Sat Kurierze, widzowie mogą wykupić subskrypcję ponad 40 innych sieci (co kosztuje ich około 150 zł za miesiąc), lokalnych programów sportowych i informacyjnych, a nawet streamów telewizji na żywo.

Opcja ta najbardziej przydaje się rodzinom, które nie chcą płacić za kablówkę, ale korzystają z Internetu by nie stracić kontaktu ze światem. Najnowszą funkcją na YouTube jest DVR (Digital Video Recorder), co jest opcją, którą po raz pierwszy wprowadzili dostawcy kablówki i telewizji satelitarnej.

jak zarabiać na yt

Zarabianie na YouTube: Afiliacja

zarabianie na youtube

YouTube dostaje również prowizje od firm, jeśli dany film pomoże sprzedać ich produkty. Model ten funkcjonuje w podobny sposób do marketingu afiliacyjnego na Amazonie.

Jak wyjaśnia Webepartners, zarabianie na YouTube poprzez program afiliacyjny polega na tym, że twórcy treści umieszczają linki do sklepów, gdzie można kupić produkty recenzowane lub używane w ich filmach. Zarabiają na tym zarówno twórcy, jak i YouTube, ale tylko wtedy, kiedy ktoś dokona zakupu po kliknięciu w dany link.

Zanim zastanowimy się nad tym, jak wygląda zarabianie na YouTube oraz ile zarabiają youtuberzy, konieczne jest zrozumienie modelu za pomocą którego YouTube generuje swoje przychody. Kiedy zrozumiesz jak działa system reklam oraz filmów sponsorowanych, a także w jaki sposób zarabiają inni, będziesz mógł wykonać kolejny krok w swoich działaniach jako twórca treści.

Teraz, kiedy wiesz już jak YouTube zarabia pieniądze, możesz śmiało brać się za zarabianie na YouTube. Zdefiniuj zatem swoją grupę docelową, cele, jakie zamierzasz osiągnąć i startuj z własnym kanałem. Znajdziesz się już wtedy na drodze do osiągnięcia zysków za pośrednictwem YouTuba!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top