Przekonaj szefa, aby pozwolił Tobie pracować w domu

Przekonaj szefa, aby pozwolił Tobie pracować w domu

Czy nie byłoby pięknie, gdyby nie trzeba było codziennie rano dojeżdżać do pracy? Móc zrobić sobie obiad w samym środku dnia we własnej kuchni? Mieć więcej elastyczności w swoim codziennym grafiku, zyskując lepszy balans między pracą, a życiem prywatnym?

Ludzie pracujący w domu cieszą się różnymi korzyściami, a badania dowodzą, że korzystają z tego również pracodawcy. Dzięki rozwojowi internetu, technologii oraz coraz większej liczbie zadań, jakie można wykonywać online, możliwe jest wykonywanie prac biurowych bez konieczności siedzenia w biurze. Wciąż jednak wiele osób boi się zapytać swoich szefów o możliwość pracy z domu, ponieważ wielu z nich nie rozumie, jak istotne są korzyści wynikające z pracy w domu.

Sondaże pokazały, że 75% pracowników czuło, że elastyczność jest najważniejszym elementem pracy przy 50% pracodawców podkreślających, że owa elastyczność jest ważna dla ich pracowników. Innymi słowy Twój pracodawca może nie wpaść na pomysł, aby pracownicy pracowali z domu, dlatego musisz porozmawiać z przełożonymi i przedyskutować, czy taka opcja byłaby korzystna dla Ciebie oraz firmy.

Aby zwiększyć swoje szanse na to, aby Twój szef się zgodził, kieruj się poniższymi wskazówkami.

Krok 1: Odrób pracę domową

Zanim pójdziesz do szefa z pytaniem o pracuj, i zarobić pieniądze w domu, zrób jakieś rozeznanie. Sprawdź, czy ktoś w Twojej firmie już pracuje w domu i co mógłbyś wyciągnąć dla siebie z doświadczeń tych osób. Sprawdź też, czy używają jakichś programów komputerowych, które mogłyby pomóc Tobie w pracy zdalnej. W ten sposób możesz przekazać swojemu szefowi co jest akurat dostępne na rynku i co mogłoby pomóc Tobie w wykonywaniu pracy dla niego.

Jeśli miałbyś być pierwszym pracownikiem firmy, któremu pozwolono pracować ze swego domu, wydrukuj sobie jakieś materiały referencyjne jak oficjalne dokumenty w danym temacie. Sprawdź też systemy do zdalnego dostępu do komputera jak GoToMyPC czy LogMeIn, abyś potrafił wytłumaczyć szefowi jak to działa i być może użyć do wykonania swojej pracy w domu.

Obecnie, aby pracować zdalnie nie musisz już nawet szukać prac dla freelancerów. Typowi pracownicy korporacji coraz częściej dostają możliwość pracy z domu nawet kilka razy w miesiącu. Warto wspomnieć o tym swojemu szefowi, jeśli jeszcze nie praktykujecie tego w waszej firmie.

Krok 2: Wyeksponuj korzyści

Kiedy jesteś już gotowy, aby porozmawiać z szefem, musisz mu powiedzieć, dlaczego będzie korzystne dla firmy, abyś pracował w domu. Nie skupiaj się na tym, dlaczego Ty tego chcesz, bo Twoje korzyści będą łatwe do zrozumienia szefowi. To, czego on lub ona nie są pewni, to ewentualne korzyści dla firmy. Poniżej znajdziesz niektóre z korzyści, o których możesz wspomnieć swemu pracodawcy:

1. Zwiększona produktywność

Istnieją badania sugerujące, że pracownicy pracujący zdalnie są bardziej produktywni niżeli ich biurowe odpowiedniki. Inne badanie pokazało, że pracownicy biura podróży pracujący w domu zwiększyli wydajność o 13% pracując więcej czasu, przy mniejszym czasie poświęcanym na przerwy czy odbieranie telefonów, ponieważ nie było tych samych rozpraszaczy uwagi, które są w normalnym biurze. Możesz wyjaśnić szefowi, że Twoje środowisko domowe pozwoli Tobie lepiej skoncentrować się na pracy i nawet da Tobie więcej czasu, ponieważ nie będziesz musiał już dojeżdżać do pracy.

2. Redukcja kosztów

Wiele firm przechodzi teraz na model pracy zdalnej celem zaoszczędzenia pieniędzy na różnych wydatkach. Przykładem będzie tutaj Aetna. Ta gigantyczna firma ubezpieczeniowa pozwala połowie swoich pracowników pracować w domu, co zmniejsza zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe i zaoszczędzić rocznie około 78 milionów dolarów kosztów operacyjnych dzięki mniejszym kosztom czynszu i niższym rachunkom za media oraz usługi sprzątania.  

Możesz pozycjonować pomysł pracy w domu jako sposób na sprawdzenie, jak taka praca jest lub nie jest korzystna dla firmy i pracowników, aby pewnego dnia więcej pracowników mogło się przenieść do swoich domów, prowadząc do zmniejszenia kosztów dla pracodawcy.

3. Mniej pominiętych zadań

Wiele badań potwierdza, że ludzie pracujący z domu rzadziej omijają czy zapominają o pracy do wykonania niżeli ludzie pracujący w biurach. Możesz to wykorzystać jako jeden z głównych punktów przy przekonywaniu szefa do tego pomysłu, podkreślając, że będziesz w stanie pracować nawet podczas choroby mając przeziębienie, które w przeciwnym razie zatrzymałoby Ciebie w domu, aby nie rozprzestrzeniać zarazków.  Jeśli masz rodzinę możesz podkreślić, że w sytuacjach awaryjnych z dzieckiem te również nie wpłyną negatywnie na Twoją zdolność do pracy w taki sam sposób, jak gdybyś pracował  ze wszystkimi w normalnym biurze.

4. Zmniejszenie wskaźnika rotacji w firmie

Zmniejszanie rotacji w firmie jest dla niej bardzo ważne, tak więc możesz wyjaśnić szefowi, że praca zdalna zwiększy satysfakcję z pracy pośród pracowników i skurczy wskaźnik rotacji. Musisz być jednak ostrożny, aby to, co mówisz, nie brzmiało jak groźba odejścia jeśli nie pozwoli się Tobie pracować w domu, no chyba że i tak czy siak taki jest Twój plan.  Zamiast tego podkreśl, że może to być okres próbny, aby zobaczyć, jak ta cała praca zdalna się sprawdza w Twojej firmie. 

W przyszłości cały proces można by poszerzyć o innych pracowników z biura, co z czasem prowadziłoby do mniejszej ilości odejść ludzi z firmy. Możesz też podkreślić, że pracownicy pracujący z domu cieszą się większym zadowoleniem z tejże pracy niż ci, którzy dojeżdżają do biura, co z kolei zwiększa morale i ducha zespołu, nawet jeśli nie przebywa on stale ze sobą.

5. Zrównoważony rozwój

Wiele firm przyjmuje dzisiaj politykę zrównoważonego rozwoju dla dobra świata i swojej reputacji. Jeśli Twój pracodawca wprowadza zasady i procedury mające na celu uzdrowienie firmy i środowiska, możesz wytłumaczyć, że zdalna praca jeszcze wspomoże te starania. Ludzie pracujący w domu nie używają paliwa, dzięki czemu zmniejsza się poziom emisji dwutlenku węgla w firmach. Jeśli firma może zmniejszać powierzchnie biurowe z racji tego, że więcej pracowników pracuje w domu, Twój pracodawca zaoszczędzi energię i wodę.

Krok 3: Złóż konkretną propozycję

Przekonaj szefa, aby pozwolił Tobie pracować w domu

Jeśli chcesz, aby szef powiedział tak i pozwolił Tobie pracować w domu, musisz zaprezentować dobrze przemyślany plan, w jaki sposób między wami będzie działał taki układ. Przedstaw wszystko szefowi na piśmie, aby mógł sobie to spokojnie przejrzeć. W swoim planie zawrzyj następujące informacje:

  • W jakie dni planujesz pracować w domu (Każdy dzień? 3 dni w tygodniu? Inaczej?)
  • Kiedy przychodziłbyś do biura (W każdy poniedziałek? Na spotkania personelu? Na spotkania z klientami?)
  • Jakich zasobów mógłbyś użyć, które są już w posiadaniu firmy (Programy? Komputery? Coś innego?)
  • Co można by kupić, aby usprawnić pracę zdalną z domu i zwiększyć szansę na sukces oraz jakie byłyby koszty takich rzeczy?
  • Jak poradzisz sobie z różnymi aspektami swojej pracy (Współpraca z innymi pracownikami? Zdawanie dokumentów? Inne rzeczy?)

Upewnij się, że Twój plan jest dobrze napisany i pozbawiony literówek oraz błędów. Masz tylko jedną szansę na zrobienie odpowiedniego wrażenia i zaimponowania szefowi samym pomysłem.

Bądź tak wydajny jak potrafisz i utrzymaj swą pozycję w domu

Pomimo tego, że badania pokazują, iż ludzie są bardziej produktywni w domu, wciąż istnieje wiele pokus podczas pracy w domu.  Nie masz dokładnie określonych godzin na spotkania z przełożonymi; nie ma też nikogo, kto by powiedział Tobie, że pracujesz za mało podczas, gdy Ty sam określasz tempo swojej pracy.

Pokusy te zabijają wydajność niektórych ludzi, a tak być na pewno nie powinno.

Praca zdalna nie oznacza wcale, że siedzisz i albo nic nie robisz, albo czytasz o Bitcoinie w godzinach pracy. Masz konkretne zadania i za ich wykonanie jesteś odpowiedzialny.

Istnieje kilka różnych sposobów na zwiększenie Twojej produktywności, kiedy pracujesz i zarabiasz pieniądze z domu. Zerknij na 3 poniższe artykuły, które opisują daną tematykę:

  • 9 sposobów na zwiększenie produktywności podczas pracy w domu

Po przeczytaniu tych artykułów będziesz w pełni zdolny do samodzielnej pracy w domu.

A teraz powodzenia w przekonywaniu Twojego szefa!

Przewiń do góry