Ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty

ryzyko zwiazane z inwestowaniem w kryptowalu
„Głównym celem ZarobkowegoNinja jest pomoc naszym czytelnikom w kwestiach finansowych. Współpracujemy z innymi firmami, które dzielą z nami taką właśnie wizję. Niektóre z linków w tym poście mogą pochodzić od naszych partnerów. W ten sposób zarabiamy pieniądze.”

Wszystkie inwestycje wiążą się z ryzykiem, ale oto co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz inwestować w kryptowaluty.

Za każdym razem, gdy inwestujesz pieniądze, ryzykujesz, że stracisz ich część lub całość. Nie da się tego obejść. Jedynym miejscem, w którym można umieścić swoje pieniądze, gwarantując ich ochronę, jest bank, w którym konta oszczędnościowe i certyfikaty depozytowe są ubezpieczone. Kiedy kupujesz akcje na rachunku maklerskim, ich wartość może z czasem spaść.

Jeśli inwestujesz w kryptowaluty, ryzykujesz, że kupione przez ciebie cyfrowe monety z czasem stracą na wartości, do tego stopnia, że mogą być nawet nic nie warte.

Ale czy kryptowaluta jest bardziej ryzykownym zakładem niż akcje?

Akcje i kryptowaluty

Zarówno akcje, jak i kryptowaluty niosą ze sobą ryzyko. Różnica polega jednak na tym, że akcje istnieją o wiele dłużej niż kryptowaluty i łatwiej jest ocenić ich wartość. Nie jest więc tak trudno zorientować się, jakie ryzyko się z nimi wiąże.

Załóżmy, że kupujesz akcje za 100 dolarów. Z czasem ich wartość może wzrosnąć do 200 dolarów lub mogą stać się całkowicie bezwartościowe. Jednak w większości przypadków, to drugie nie będzie miało miejsca. 

Istnieje wiele spółek giełdowych, które istnieją od ponad 100 lat i z biegiem czasu okazały się być stosunkowo stabilnymi inwestycjami.

Nie oznacza to, że ceny ich akcji nie ulegają wahaniom – ulegają. Ale oznacza to, że te firmy mają siłę przebicia.

Z drugiej strony, nowsze spółki są często bardziej ryzykowne niż te o ugruntowanej pozycji, ponieważ nie mają za sobą tej samej historii. Nie oznacza to, że inwestując w nowsze spółki nie można osiągnąć dobrych wyników – ale należy mieć świadomość, że spółka, która weszła na giełdę w 2019 roku może być bardziej ryzykowną inwestycją niż ta, która weszła na giełdę w 1919 roku.

Mając to na uwadze, łatwo jest wysunąć argument, że kryptowaluty są bardziej ryzykowne niż akcje z jednego ważnego powodu – nie istnieją tak długo. 

Widzieliśmy, jak rynek akcji przetrwał Wielki Kryzys, Wielką Recesję, a ostatnio wielki cios, jaki otrzymał na początku pandemii koronawirusa. Inwestorzy, którzy nie wycofali swoich pieniędzy z akcji w tych niestabilnych okresach, a zamiast tego pozostali na kursie, nadal są w stanie zarabiać pieniądze, ponieważ rynek akcji ostatecznie odrodził się po każdym spadku, z jakim miał do czynienia.

Ponieważ kryptowaluty nie istnieją tak długo, nie wiemy, jak dobrze poradzą sobie w obliczu poważnego, długotrwałego krachu. 

Oczywiście, wartości kryptowalut wahają się cały czas i widzieliśmy już wzloty i upadki. Ale koniec końców, rynek walut cyfrowych nie ma takiej samej historii jak rynek akcji.

Nie oznacza to, że kryptowaluty nie mogą przetrwać poważnego krachu. Chodzi jednak o to, że trudniej jest przewidzieć, co może się stać, jeśli rynek cyfrowych walut zatonie.

ryzyko w kryptowaluty

Ryzyko

Kolejne ryzyko związane z kryptowalutami dotyczy ich wartości. Akcje stają się z czasem bardziej wartościowe, gdy stojące za nimi firmy dobrze sobie radzą i zarabiają więcej pieniędzy.

Aby kryptowaluta mogła naprawdę zyskać na wartości w dłuższej perspektywie, musi stać się powszechnie akceptowaną formą płatności. A w tej chwili trudno jest przewidzieć, czy tak się stanie.

Ponadto, w przypadku akcji, istnieją narzędzia, których można użyć do określenia ich wartości. Można spojrzeć na sprawozdania finansowe spółki (wszystkie spółki notowane na giełdzie muszą ujawniać te informacje), aby zobaczyć, jak duże jest jej zadłużenie i jak dobrze zarządza swoją gotówką. Możesz również przyjrzeć się produktom lub usługom, które firma rozwija, aby zorientować się, czy z czasem będzie zarabiać więcej pieniędzy, czy nie.

Kryptowaluta nie działa w ten sam sposób. Nie ma konkretnych wskaźników finansowych ani liczb, na które można by spojrzeć, aby określić, ile dana moneta powinna być warta.

Najlepsze, co można zrobić, to zobaczyć, jak jej cena zmieniała się w czasie, ale to daje tylko ograniczony wgląd. Powinieneś również przechowywać swoje aktywa w odpowiedni i bezpieczny sposób. Czy wiesz jaki jest najlepszy portfel do kryptowalut?

Nie jest również jasne, jakie regulacje mogą zostać wprowadzone, jeśli kryptowaluta stanie się standardową formą płatności. W związku z tym, kryptowaluta jest obecnie obarczona większym ryzykiem, ponieważ nie wiemy dokładnie, w jakim kierunku zmierza.

Każdy trader powinien zrozumieć ryzyko związane z zakupem walut cyfrowych. Możesz całkiem nieźle radzić sobie z kryptowalutami, ale ważne jest, aby wiedzieć, na co się piszesz.

Scroll to Top