Zarabiaj pieniądze jako freelancer

freelancer

Poziom trudności:

Zarabianie przez internet

Zaangażowanie czasu:

Zarabianie przez internet

Potencjał zarobkowy:

Zarabianie przez internet

Cogodzinny

PLN

Wynik ZarobkowyNinja:

Wymagający, ale dobry sposób zarabiania pieniędzy na ZarobkowyNinja.pl.

Jeśli jesteś pisarzem, projektantem czy programistą, doświadczenie w danej dziedzinie jest podstawą by zdobyć dobrą pracę. Niestety, zazwyczaj doświadczenie zdobywa się na bezpłatnych stażach, pracując po godzinach lub będąc w inny sposób wykorzystywanym. Istnieje jednak inny sposób, dzięki któremu zdobywasz doświadczenie i jednocześnie zarabiasz: freelancing.

Praca jako wolny strzelec to świetny sposób na rozwinięcie swojego portfolio i w przeciwieństwie do innych prac przeznaczonych dla początkujących możesz pracować w dogodnym dla Ciebie czasie.Co więcej, pracując nad odpowiednim projektem możesz dobrze zarobić.

W jakich więc dziedzinach można zostać freelancerem?

Jeśli ciągnie Cię do literatury to jest to chyba najprostszy i najbardziej oczywisty rodzaj pracy.

Istnieje tu wiele możliwości. Możesz pisać artykuły, opisy produktów dla sklepów internetowych, tworzyć wpisy do mediów społecznościowych, a nawet całe książki jako „ghostwriter” – autor piszący za kogoś.

Jeśli na dodatek znasz jakiś język obcy, tłumaczenie jest kolejną oczywistą możliwością. Najlepiej jeśli jest to język inny niż język angielski – konkurencja będzie znacząco mniejsza.

Praca z tekstem jest odpowiednia dla osób biegłych w gramatyce i lubiących uczyć się nowych rzeczy. Nigdy nie wiesz, o czym przyjdzie Tobie pisać. Może się zdarzyć, że poszerzysz swoją wiedzę na temat „gry w ruletkę przez Internet” albo „żywienia psów”. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej jak zarabiać na pisaniu, przeczytaj nasz przewodnik o zarabianiu na tłumaczeniach.

Ta dziedzina wymaga oczywiście dużej kreatywności. Oprócz tego potrzebne są też odpowiednie narzędzia, jako że nie będziesz raczej spotykał się ze swoimi klientami twarzą w twarz.

Jako grafik, freelancer możesz projektować logo dla nowo powstających firm, filmy animowane, prezentacje w PowerPoincie, a nawet reklamy do druku w gazetach czy magazynach. Jednak żeby zrobić cokolwiek, musisz mieć klientów. Może to być sporym wyzwaniem, jeśli nie wiesz gdzie ich szukać. Dobrym miejscem żeby zacząć jest Fiverr. Na temat tego programu również przygotowaliśmy przewodnik „Jak zarabiać na Fiverr.com”. Przeczytasz tam o tym jak przyciągnąć klientów i zarabiać jako freelancer.

Programiści są umysłami, które kryją się za technologią, której codziennie używamy.  Tworzą aplikacje i strony internetowe, które muszą być wydajne i przyjazne dla użytkowników, co często wymaga pisania długich stron kodu.

Oprócz pisania programów możesz zaproponować swoim klientom wsparcie techniczne. Oznacza to zwykle pomoc firmom w pozycjonowaniu stron internetowych zwiększając ruch klientów na ich stronach. Równie popularne w tej dziedzinie jest robienie analiz statystycznych i zarządzanie bazami danych.

Jeśli wiesz jak stworzyć własną aplikację, zajrzyj do artykułu o zarabianiu pieniędzy na własnych programach. Tworzenie aplikacji to wielki rynek. Jeśli potrafisz to robić z pewnością powinieneś skorzystać ze swoich umiejętności.

To popularne zajęcie w środowisku frelancerów dlatego panuje tu duża konkurencja. Typową pracą jest przepisywanie nagrań z rozmów, wywiadów, przemówień itp.

Możesz też pracować jako sekretarz (sekretarka). Masz pod kontrolą plan dnia swojego pracodawcy, jego spotkania , rozmowy telefoniczne, planujesz jego podróże albo szukasz potrzebnych informacji. Jeśli interesuje Cię taka praca to przeczytaj nasz tekst o zarabianiu jako wirtualny asystent.

Zalety i wady pracy freelancera

  • F: Jesteś swoim własnym szefem, możesz sam ustalać czas pracy.
  • U: Wymaga to jednak dużo samodyscypliny, żeby rano nie pospać godzinę dłużej albo nie zamienić pracy na oglądanie ostatniego sezonu „Gry o tron”.
  • F: To Ty wybierasz kiedy robisz sobie przerwę i na przykład wychodzisz gdzieś z przyjaciółmi.
  • U: Jednak nawet jeśli nie masz nad sobą jakiegoś zrzędliwego szefa to ciągle masz klientów, wobec których jesteś odpowiedzialny. Nie możesz zawalać terminów pozwalając, aby rozpraszało Ciebie zbyt wiele rzeczy.
  • F: Możesz wybierać, które zlecenia przyjmujesz, a które odrzucasz. Jeśli praca jest zbyt wymagająca albo niewystarczająco dobrze płatna, zawsze możesz ją sobie odpuścić.
  • U: Weź pod uwagę jednak, że konkurencja jest duża. Chętnych na świetną i dobrze płatną pracę jest wielu, dlatego nie możesz być zbyt wybredny.
  • F: Jako wolny strzelec możesz pracować z ludźmi z całego świata.
  • U: Jeśli pracujesz z kimś jednak z Australii czy Ameryki to ryzykujesz, że będziesz musiał spotkać się z nim o trzeciej nad ranem.
  • F: Jeśli zadbasz o swoją reputację masz dużą szansę na dobry zarobek.
  • U: Musisz być jednak gotów na to, że Twój przychód nie będzie stabilny i na to, że będziesz musiał sobie sam radzić z podatkami.

Jeśli jako freelancer siedząc cały dzień przed komputerem chcesz uniknąć całkowitego wypalenia, dobrze jest czasem zmienić otoczenie. Możesz tak zagospodarować czas, aby pójść do biblioteki, kawiarni czy gdziekolwiek, gdzie znajdziesz spokojne miejsce do pracy. W ten sposób utrzymasz wysoki poziom energii i kreatywności.

Ile możesz zarobić jako freelancer?

freelancer

Jako wolny strzelec możesz wybrać jedną z dwóch form wynagrodzenia za pracę: płacę za godzinę lub określoną stawkę za wykonane zlecenie.

Pracując przez Internet niestety konkurujesz z ludźmi z całego świata. Trudno, a czasem niemożliwe jest, aby przebić cenowo oferty ludzi z krajów, w których praca jest wyjątkowo tania.  Dlatego żeby Twój dochód wystarczył na Twoje utrzymanie będziesz musiał przekonać klientów, że jesteś najlepszą osobą do wykonania ich zleceń.

Zanim przedstawisz swoją ofertę potencjalnemu klientowi dobrze zastanów się, ile czasu zajmie Tobie wykonanie zadania i jaka stawka za godzinę będzie Tobie odpowiadać.

Jeśli masz wyjątkowe predyspozycje do wykonania jakiejś pracy będziesz mógł określić wyższą cenę. Bądź jednak realistą, nie chcesz przestraszyć swoich klientów biorąc ceny z sufitu. Dobrym pomysłem będzie sprawdzić rynek i zobaczyć, ile bierze konkurencja za wykonanie podobnej pracy.

Weź pod uwagę, że agencje freelancerskie biorą część Twojego dochodu jako opłatę za znalezienie dla Ciebie zleceń. Musisz więc sprawdzić, ile wynoszą te opłaty i doliczyć je do ceny podanej klientowi. Nigdy nie gódź się na propozycję pominięcia agencji. Robiąc to ułatwiasz klientowi możliwość uniknięcia zapłaty za pracę, którą wykonałeś.

5 stron, na których możesz zacząć jako freelancer

stnieje wiele stron, które pośredniczą między klientami a freelancerami. Niektóre oferują szeroki zakres usług, a inne są bardziej wyspecjalizowane. Pięć opisanych poniżej z pewnością wartych jest uwagi.

Ta strona jest uważana za największą, gdyż korzysta z niej kilka tysięcy użytkowników. Łatwo się po niej poruszać i zawiera mnóstwo informacji o oferowanych usługach. Panuje tu jednak duża konkurencja, szczególnie jeśli chcesz otrzymać swoje pierwsze zlecenie. Jednakże w momencie, gdy znajdziesz kilku klientów, którzy wystawią Tobie dobre komentarze, Twój profil zacznie przyciągać uwagę.

Korzyści: Strona posiada system, dzięki któremu klient wpłaca Twoje wynagrodzenie zanim zaczniesz pracę. Pieniądze pozostają zamrożone na koncie dopóki nie dostarczysz usługi. Zostaną przelane na Twoje konto tylko wtedy, gdy obie strony (Ty i klient) będą zadowolone z transakcji. W chwili przelewu Elance pobiera opłatę w wysokości 8.75%.

Wady: Niektórzy klienci oczekują, że wykonasz mnóstwo pracy za minimalne wynagrodzenie.  Po prostu pomiń takie oferty i upewnij się, że zarobek jest odpowiedni do wykonanej pracy.

Strona istnieje od 2003 roku. Można tam głównie znaleźć oferty pracy płacone za każdą przepracowaną godzinę. Może być to korzystne w momencie, gdy nie wiesz, ile czasu zajmie wykonanie zlecenia. Wystawiasz rachunek za ilość godzin spędzonych przy pracy.

Od momentu powstania strony zostało stworzonych ponad 3,5 miliona ofert. Jest to więc ogromny rynek pracy.

Korzyści: Możesz być pewien, że otrzymasz pieniądze za każdą wykonaną przez Ciebie pracę.

Wady: Odesk pobiera wysokie opłaty, bądź gotów oddać 10% tego, co zarobisz.

Przyjazna dla użytkownika strona, która umożliwia logowanie się przez profil na Facebooku. Przy logowaniu możesz podać 20 swoich umiejętności. Następnie pod tym kątem dobierane są odpowiednie dla Ciebie oferty pracy.

Korzyści: W odróżnieniu do innych stron, na Freelancer.co.uk możesz podejrzeć jakie ceny wystawiają inni użytkownicy za określoną pracę. Łatwiej jest więc być konkurencyjnym.

Wady: Wyśrubowane opłaty! Za każdą ukończoną pracę strona pobiera 13% Twojego zarobku.

Brytyjska strona, na której dokładnie widać, ile klient jest skłonny zapłacić za wykonanie konkretnej pracy. Co więcej, często można tu znaleźć naprawdę dobrze płatne zlecenia.

Korzyści: System opłat – za pierwsze 175 funtów zarobionych każdego miesiąca stawka wynosi 15%, a od każdego przychodu powyżej tej kwoty strona pobiera 3,5%. Taki system motywuje, aby przyjąć parę dodatkowych zleceń.

Wady: W odróżnieniu od innych stron, na których można starać się o zlecenie od razu po stworzeniu profilu, na PeoplePerHour trzeba jeszcze sporządzić ofertę.

Ostatnią ze stron wartych uwagi jest Fiverr. Dana strona jest nieco inna od reszty. Można się tu popisać swoją twórczą inwencją. Pomysł polega na tym, że proponujesz wykonanie określonej pracy za 5$.

Na przykład:

− za 5$ zrobię zwiastun filmowy
− za 5$ przetłumaczę 500 słów z języka angielskiego na język duński
− za 5$ podłożę głos do filmu, który opiewa na sto słów w języku szwedzkim

Jest to miejsce dla różnych nieszablonowych zleceń. Przed stworzeniem własnej propozycji, dla inspiracji, dobrze jest najpierw rozejrzeć się co proponują inni użytkownicy.
Najlepsze jest to, że do podstawowej oferty za 5$ można dołożyć dodatkowe opcje. Na przykład, jeśli proponujesz podkładanie głosu do filmu i podstawową ofertą jest 5$ za 100 słów, to za 10$ zrobisz 200 słów i tak dalej.

Korzyści: Oferty na stronie mogą być wyjątkowo twórcze i nieszablonowe. Ogranicza Cię tylko Twoja własna wyobraźnia.

Wady: Opłata za korzystanie z serwisu to szalone 20% od każdego zlecenia. Oznacza to, że z zarobionych 5$ tylko 4$ idą na Twoje konto.

5 wskazówek, jak stworzyć dobry profil

W tym biznesie, oprócz jakości ofert wysyłanych bezpośrednio do klientów, liczy się też atrakcyjny profil na stronie. Na profilu znajduje się opis Twojej działalności, komentarze poprzednich klientów, a także próbki Twoich prac. Poświęć czas na to, aby Twój profil był starannie przygotowany i szczegółowy. Dla klienta często ważniejszy profil niż wysłana oferta!

W odróżnieniu od innych sytuacji, tutaj naprawdę nie powinieneś ukrywać swoich zalet. Wymień swoich poprzednich pracodawców i rodzaje prac, które wykonywałeś – każdy szczegół jest ważny.Jeśli posiadasz referencje od poprzednich pracodawców to nie krępuj się przedstawić ich najlepszych fragmentów.

Na początku Twojej kariery freelancera niezwykle ważne jest, aby klienci zostawiali Tobie komentarze po każdym ukończonym zleceniu. Najtrudniej o otrzymanie zlecenia będzie Tobie w ciągu pierwszych kilku tygodni. Jeśli jednak zdobędziesz parę pięciogwiazdkowych recenzji powinno być już tylko lepiej.

Fakt, że jesteś znakomitym pianistą lub przebiegłeś maraton pewnie nie ma żadnego związku z Twoim biznesem, jednak nie zaszkodzi o tym wspomnieć. Większość klientów doceni Twoją osobowość.

Jako że nie spotkasz zbyt wielu (jeśli w ogóle) swoich klientów osobiście, trudno im będzie zweryfikować Twoje umiejętności. Na szczęście większość portali zadba o to, aby sprawdzić Twoje kwalifikacje i miejsce, skąd pochodzisz. Jak tylko dostarczysz takie informacje to Twoje konto otrzyma znak weryfikacji, co bez wątpienia docenią Twoi klienci. Możesz również wziąć udział w teście sprawdzającym Twoje umiejętności w danej dziedzinie. Na przykład 40-minutowy test z Photoshopa, umiejętności programowania, redagowania czy pisowni. Po rozwiązaniu testu jego wynik pojawi się na Twoim profilu – i kto wie, może zdobędziesz najwyższą lokatę?

Klienci rozglądając się wśród wielu ofert nie chcą zwykle czytać Twojej autobiografii.  Oczywiście w swoim opisie powinieneś umieścić wszystko, co ma znaczenie, jednak zrób to w możliwie krótki i treściwy sposób, tak aby klient mógł łatwo i szybko się z nim zapoznać.

Ostatnią rzeczą, jaką powinieneś zrobić tworząc swój profil, to dokładnie sprawdzić, czy w tekście nie znalazły się jakieś błędy. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoja działalność dotyczy pisania.Znajdujące się w tekście literówki czy błędy ortograficzne mogą być gwoździem do trumny Twojego biznesu. Przejrzyj więc jeszcze raz dokładnie swój opis zanim naciśniesz „zapisz”.

Jak otrzymać zlecenie?

Stworzyłeś profil, określiłeś czym się będziesz zajmował i masz pojęcie o wycenie swojej pracy i co dalej? Dlaczego to TY a nie ktoś inny ma otrzymać zlecenie? Oto cztery sposoby, aby Twój profil zrobił furorę.

Zwykle, darmowy profil pozwala na wysłanie ograniczonej liczby ofert miesięcznie. Oczywiście im więcej ofert wyślesz tym, większa szansa, że otrzymasz zlecenie. Sprawdź więc, ile kosztuje utrzymanie płatnego profilu. Zazwyczaj warto zainwestować.

Wybieraj zlecenia z długim i szczegółowym opisem – pozwoli to Tobie napisać indywidualną ofertę, która pokaże, że dokładnie przeczytałeś treść i zrozumiałeś szczegóły zlecenia. Nie wahaj się pytać jeśli coś jest nie jasne albo czegoś nie rozumiesz. To pokaże, że jesteś zainteresowany i że Tobie zależy.

Za 1,5$ możesz przenieść swoją ofertę na górę listy. Może to być dobre posunięcie jeśli na jedno zlecenie przypada bardzo dużo ofert. Dzięki temu Twoja oferta nie przepadnie pośród wielu innych.Statystycznie oferty z góry listy są wybierane częściej, tak więc może okazać się, że warto było zapłacić.

Największym błędem jest wysyłanie wszystkim tej samej oferty. Klient łatwo odróżni szablonową ofertę od tej przygotowanej specjalnie dla niego. Poświęć więc trochę czasu i najpierw przeczytaj dokładnie ogłoszenie, a potem napisz indywidualną ofertę. Klient doceni poświęcenie i poczuje się wyjątkowy.

Jak odebrać pieniądze?

Po pracy zasłużyłeś na wypłatę. Jest kilka sposobów na to,aby odebrać pieniądze.

To szybki i bezpieczny sposób. Niestety musisz zapłacić za wymianę dolarów na złotówki ale i tak ciągle jest to najlepsza z opcji.

Niektóre portale oferują bezpośredni przelew na konto bankowe. Wydaje się to łatwe, ale zawsze sprawdź, ile kosztuje taka transakcja – może okazać się droga!

Poza niepewnością związaną z wysyłaniem pieniędzy pocztą, może zabrać sporo czasu, zanim czek wysłany z USA albo Australii dotrze do Polski. Co więcej, będziesz musiał pójść do banku żeby czek zrealizować. Ogólnie rzecz biorąc sposób równie niepewny jak czasochłonny!

O czym należy pamiętać i jakich błędów unikać

Jako freelancer nie jesteś od nich zwolniony. O ile nie jesteś geniuszem papierkowej roboty, to dobrym pomysłem jest zasięgnięcie porady u księgowego.

Większość stron freelancerskich wyposażonych jest w system, który zapewnia, że otrzymasz wynagrodzenie. Wciąż jednak na Tobie spoczywa odpowiedzialność, aby w umowie z klientem zawarte były informacje: czego dotyczy praca, ile czasu zajmie i ile wynosi jej wynagrodzenie. Musisz być zawsze w 100% pewny odnośnie tych trzech kwestii.

To oczywiste, ale zdarzają się zlecenia balansujące na granicy prawa. Jeśli nie jesteś pewien, że to bezpieczne, odpuść sobie. Nie potrzebujesz kłopotów.

Choć wysłanie próbki swojej pracy klientowi wydaje się być w porządku, na wielu stronach jest to niedozwolone. Zamiast wysyłać coś za darmo, zaproponuj płatną próbkę. Coś, co nie będzie kosztowało Ciebie zbyt wiele wysiłku i czasu, a klient będzie mógł zdecydować, czy chce podjąć dalszą współpracę.

Możesz natknąć się na ogłoszenia, w którym część zapłaty miałaby pochodzić ze strony internetowej klienta. Nigdy nie przyjmuj tego typu propozycji. W 99% to oszustwo. Odnalezienie takiego „klienta” i odzyskanie pieniędzy zwykle jest niemożliwe.

Dostałeś dobrą pracę za dobre pieniądze? Zaproponuj klientowi 5 czy 10% rabatu na kolejne zlecenie złożone przed upływem tygodnia. Klienci uwielbiają okazje, a Ty nie musisz szukać zlecenia gdzie indziej. Poza tym zawsze przekonuj swoich klientów, aby po zakończonej pracy pozostawili Tobie dobre opinie. Dzięki temu łatwiej zdobędziesz nowych klientów, którzy są chętni na Twoje usługi.

Szczególnie dotyczy to e-booków i projektów graficznych. Może to znacznie poprawić Twój wizerunek. Mimo, że klient zachowuje wszelkie prawa do Twojej pracy, jednak niewielu zgodzi się na taki układ. Tak czy inaczej, zawsze warto spróbować.

Jako że działasz na odległość, narzędzia takie jak Dropbox czy Skype są niezbędne do przesyłania dokumentów i porozumiewania się z klientami. Dodatek do Skype’a o nazwie Pamela pozwala nawet nagrywać rozmowy. Warte uwagi freelancera są też programy Trello i Basecamp.

Jeśli przeczytałeś i zastosowałeś wskazówki zawarte w tym przewodniku to powinieneś być dobrze przygotowany, aby zacząć swoją przygodę jako freelancer.  Jeśli jednak czujesz, że nie jest to zbytnio dla Ciebie, zajrzyj na naszą stronę „Jak zarabiać w sieci”, gdzie znajdziesz najlepsze sposoby na to, jak zarobić przez Internet.

Powodzenia!