Praca jako freelancer -jak zacząć? (Zacznij zarabiać DZISIAJ)

jak zarabiać na freelancerach

„Głównym celem ZarobkowegoNinja jest pomoc naszym czytelnikom w kwestiach finansowych. Współpracujemy z innymi firmami, które dzielą z nami taką właśnie wizję. Niektóre z linków w tym poście mogą pochodzić od naszych partnerów. W ten sposób zarabiamy pieniądze.”

W tym artykule omówimy proces, który musisz przejść jeśli interesuje cię praca jako freelancer. Na koniec dowiesz się dokładnie, jakie sprawności powinieneś zdobyć by je później sprzedawać, jak zdobyć pierwszych klientów oraz jak zwiększyć swój dochód online.

zarabiać pieniądze na freelancingu

Trudność

Trudność Niski
Niska

Czas

Czas Niski
Niska

Dochód

Dochód środek
Średni
praca freelancer
ROZDZIAŁ 1

Praca jako freelancer – jak zacząć zarabiać w mniej niż 10 minut

praca freelancer
ROZDZIAŁ 2

Co ci daje praca jako freelancer

Wiele osób pyta nas w ZarobkowyNinja o to, jak wygląda praca jako freelancer i jak zacząć. Jeśli szukasz sposobu wejścia w świat zarabiania online, freelancing jest jednym ze sposobów, jakie możemy zarekomendować. Polecamy tę formę zarabiania z 5 głównych powodów:

ROZDZIAŁ 1

Praca jako freelancer - jak zacząć zarabiać w mniej niż 10 minut

Praca freelancera ma zasadniczą zaletę – możesz zacząć SZYBKO. W tym artykule omówimy szczegółowo kilka kroków ale wszystko co musisz zrobić to:
praca jako freelancer

1. Zarejestrować się na platformie internetowej takiej jak Upwork, Fiverr, Jooble lub Jobsora

2. Uzupełnić swój profil i podać informacje niezbędne do otrzymywania płatności

3. Aplikować o pracę!

Wszystko to może zająć mniej niż 10 minut i to właśnie dlatego freelancing jest takim świetnym sposobem zarabiania online.

ROZDZIAŁ 2

Co ci daje praca jako freelancer

Bycie freelancerem niesie ze sobą liczne korzyści:

praca jako freelancer

1.Możesz pracować wszędzie

Możesz się zastanawiać dlaczego ktoś wybiera taką formę pracy. Jak wiesz, w ZarobkowyNinja chodzi głównie o zarabianie online. Najczęściej praca jako freelancer oznacza, że robi się rzeczy opierające się o komputery i internet, możesz więc robić to gdzie tylko chcesz… może to być kawiarnia, twój dom, czy połowa drogi na koniec świata – np. Paryż.

A skoro o tym mowa…

2.Możesz pracować podróżując

Jako freelancer możesz pozostać tam, gdzie się urodziłeś, albo zabrać komputer i podróżować po świecie w trakcie pracy. Tak długo, jak kończysz swoje projekty na czas, twoi klienci nie przejmują się tym, czy pracujesz w kawiarni w Stambule, czy na plaży w Dominikanie.

pracować w dowolnym miejscu jako wolny strzelec

3.Możesz tą pracą uzupełniać dochody z etatu

Kolejną korzyścią jest zarabianie dodatkowych pieniędzy PONAD TO co zarabiasz na etacie!

Masz dług do spłacenia? Chcesz dorobić na wakacje? Szukasz nowej zabawki?

Wszystko to opłacić możesz z pieniędzy zarobionych na freelancingu. 

A co jeśli nie podoba ci się miejsce w którym pracujesz w tej chwili?…

4.Możesz rzucić swoją pracę

Regularne nawiązywanie kontaktu z nowymi klientami ostatecznie pozwoli ci zarobić wystarczająco dużo pieniędzy, aby rzucić pracę na etat. Wielu naszym czytelnikom udało się to zrobić, więc jeśli tego właśnie chcesz, wiedz, że jest to w 100% możliwe i możesz to zrobić!

Jak omówimy w dalszej części artykułu, nie jest to konieczne i zależy wyłącznie od ciebie. Niektórzy ludzie chcą wydostać się ze swojej pracy i jest to świetny sposób, aby to zrobić, podczas gdy inni po prostu chcą mieć jakieś dochody poboczne, w czasie gdy dalej pracują w swojej pracy – freelancing w tym również pomaga.

5.Możesz pracować po swojemu, od harmonogramu po dobór klientów, a nawet więcej

Każdy jest inny i ma własny sposób na załatwianie spraw: niektórzy ludzie uwielbiają harmonogramy i wcześnie się budzą. Inni NIENAWIDZĄ list zadań do wykonania i działają lepiej w nocy. Praca jako freelancer daje ci całkowitą swobodę decydowania o tym, jak TOBIE najlepiej się pracuje. 

Możesz decydować, kiedy pracujesz i jak pracujesz. Jeśli nie znosisz budzenia się wcześnie i chcesz spać do południa, nic nie stoi na przeszkodzie abyś tak właśnie robił. Jeśli chcesz iść na siłownię w ciągu dnia zamiast siedzieć przy biurku przez 8 godzin bez przerwy- idealnie.

Najlepszą rzeczą w byciu wolnym strzelcem jest możliwość wyboru.

W codziennej pracy jesteś też zdany na swój zespół i szefa, nawet jeśli ich nienawidzisz. Prawdą jest, że jako freelancer również możesz trafić na klienta, do którego nie pałasz sympatią. Klient potrafi być przecież nieuprzejmy i wywoływać ból głowy.

W porządku! Zakończ z nim współpracę. Nie będziesz musiał z nim nigdy więcej rozmawiać. TO JEST moc.

Oczywiście na samym początku kariery, kiedy nie masz jeszcze wielu kontaktów, nie będziesz w stanie zapewnić sobie tak dużej swobody, jaką ma ktoś kto pracuje od dłuższego czasu. Ale nie martw się, w tym artykule dowiesz się, jak znaleźć mnóstwo klientów, abyś miał wiele możliwości wyboru

ProfitFarmers: Prosty sposób na zarobek w internecie.
Sami przetestowaliśmy ten sposób. Wynik?
Zysk w wysokości ponad 8000 zł. Zajęło nam to niecałe 25 minut dziennie.
Obejrzyj naszą recenzję wideo, aby dowiedzieć się, jak i ty możesz w ten sposóļ zarobić.
baner z najnowszymi wiadomościami

ProfitFarmers pozwolił nam zarobić ponad 8000 zł w zaledwie kilka tygodni.

Chcesz się dowiedzieć jak i ty możesz zarobić na ProfitFarmers?
obraz objaśnienia profitfarmers

ROZDZIAŁ 3

Czy powinieneś TERAZ rzucić pracę, by skupić się na freelancingu?

Wiele osób zastanawia się, czy praca jako freelancer oznacza, że musisz rzucić pracę. W ZarobkowyNinja mówimy, że decyzja należy do ciebie: możesz pracować jako freelancer na boku, wieczorem lub w weekend, nadal pracując w swojej regularnej pracy, lub rzucić ją i pracować na pełen etat

praca freelancer

JEDNAK, zawsze radzimy by na początku zostać w stałej pracy zanim rozkręcisz się jako wolny strzelec, zwłaszcza jeśli nie robiłeś tego wcześniej

Z 3 głównych powodów:

  • Zarobisz więcej łącząc normalną pracę i freelancing
  • Więcej się nauczysz jednocześnie pracując
  • Nie będziesz mieć presji, by stworzyć swoją markę lub zarobić określoną ilość pieniedzy. Wszyscy musimy płacić rachunki, i jeśli wcześniej nie pracowałeś jako freelancer, brak gwarancji, że za chwilę dostaniesz wypłatę może być bardzo stresujący. Jest to szczególnie istotne jeśli masz na utrzymaniu rodzinę!

To wciąż zależy od ciebie, ale zalecamy rozpoczęcie freelancingu, w ten sposób by dał ci określony dochód przez kilka miesięcy z rzędu, zanim zdecydujesz się rzucić pracę. W ten sposób będziesz mieć pewność, że zawsze możesz zarobić wystarczającą ilość pieniędzy.

ROZDZIAŁ 4

Praca jako freelancer

Niektórzy martwią się, że praca jako freelancer nie jest dla nich, ponieważ nie mają kompetencji, które mogą wykorzystać lub sprzedawać online.

praca freelancer

Zwykle gdy wymieniamy WIELE rzeczy, które można robić jako wolny strzelec, ludzie są zaskoczeni i jesteśmy pewni, że i ty umiesz coś, na czym mógłbyś zarobić. A nawet jeśli nie, możesz łatwo nabyć pewne umiejętności i zacząć sprzedawać je klientom.

  • Projektowanie graficzne
  • E-commerce
  • Projektowanie UI/UX
  • Edycja foto
  • Edycja wideo
  • Produkcja wideo
  • Projektowanie stron internetowych
  • Programowanie
  • Animacja
  • Tworzenie oprogramowanie
  • Budowanie stron w WordPressie
  • Wsparcie techniczne
  • Wirtualny asystent/asystentka
  • Transkrypcja
  • Pisanie tekstów technicznych
  • Edycja tekstów
  • Copywriting
  • Ghostwriting
  • Tłumaczenia
  • Księgowość
  • Rachunkowość
  • Consulting biznesowy
  • Excel
  • Reklama
  • Consulting marketingowy
  • Google AdWords
  • PPC
  • SEO
  • SEM
  • Generowanie leadów

Znalazłeś na tej liście coś, co potrafisz? Świetnie! Jeśli nie, istnieje mnóstwo źródeł online, które mogą nauczyć cię tych rzeczy za darmo lub niedrogo; będziesz więc w stanie zacząć freelancing. 

Oto krótka lista:

freelancer praca

Udemy – Biblioteka kursów online, gdzie możesz wybrać temat jaki chcesz zgłębić i zakupić kurs.

praca jako freelancer

Skillshare – Biblioteka kursów online z miesięczną subskrypcją. Płacisz opłatę miesięczną i dostajesz dostęp do pełnej kolekcji.

praca jako freelancer

Google Adsense – Oferuje bezpłatne kursy dotyczące reklam google np. AdWords, PPC, Google Analytics, i więcej

Możesz też po prostu poszukać w Google tematu, który cię interesuje i znajdziesz TYSIĄCE darmowych źródeł, artykułów oraz innych możliwości zdobycia umiejętności Brak jakiejś umiejętności nie jest w obecnym świecie problemem. Bardzo łatwo jest ją nabyć.

ROZDZIAŁ 5

Zalety i wady pracy jako freelancer

czego potrzebujesz by zaczac jako freelancer ikona

Kiedy już zaczniesz pracować jako wolny strzelec, sam zauważysz, że taki styl życia wiąże się z wieloma korzyściami, ale ma on też kilka wad, o których warto wiedzieć. Przygotowaliśmy krótką listę najważniejszych z nich:

Zalety

Wady

ROZDZIAŁ 6

Czego potrzebujesz, by zacząć jako freelancer

Dobrą wiadomością jest to, że praca jako freelancer nie wymaga dużych nakładów, by zacząć działalność! Zasadniczo wszystko, czego potrzebujesz, to komputer, połączenie internetowe i twoje kompetencje.
Oto kilka innych rzeczy, które pomogą ci odnieść sukces, gdy rozpoczniesz freelancing:

praca dla freelancera

1.Dobre miejsce do pracy

Choć nie będziesz pracować w biurze firmy, to OGROMNIE ważne jest, aby mieć przyjemną przestrzeń do pracy, taką w której czujesz się komfortowo. Może to być w domu, bibliotece, kawiarni czy przestrzeni coworkingowej.

Ważne jest, abyś miał miejsce, w którym czujesz się świetnie, wykonując swoje zadania.

praca w kosmosie jako wolny strzelec

2.Umiejętność produktywnej pracy

Blisko związane z produktywnością jest zarządzanie czasem. Musisz nauczyć się dzielić swój czas pomiędzy różne obowiązki i zadania. Według Marka Mansona możesz pracować wydajnie tylko do 5 godzin dziennie, a nowe badania pokazują, że liczba ta może wynosić nawet zaledwie 3 godziny dziennie.
Zalecamy zapoznanie się z techniką pomodoro, która jest świetnym sposobem na śledzenie czasu i ogólnej wydajności, i z której możesz skorzystać, by twoja praca jako freelancer była wydajniejsza. Są też inne pomysły, na przykład korzystanie z kalendarza (choćby kalendarza Google)

3.Narzędzia i techniki zarządzania czasem

Blisko związane z produktywnością jest zarządzanie czasem. Musisz nauczyć się dzielić swój czas pomiędzy różne obowiązki i zadania. Według Marka Mansona możesz pracować wydajnie tylko do 5 godzin dziennie, a nowe badania pokazują, że liczba ta może wynosić nawet zaledwie 3 godziny dziennie.

Zalecamy zapoznanie się z techniką pomodoro, która jest świetnym sposobem na śledzenie czasu i ogólnej wydajności, i z której możesz skorzystać, by twoja praca jako freelancer była wydajniejsza. Są też inne pomysły, na przykład korzystanie z kalendarza (choćby kalendarza Google)

4.Umiejętności i narzędzia zarządzania projektami

Gdy żonglujesz wieloma obowiązkami, terminami i klientami, wszystko może ci się pomieszać. Dlatego ważne jest, aby mieć możliwość śledzenia swoich projektów oraz tego, co musisz zrobić i kiedy.

Istnieje wiele różnych narzędzi, które pomogą ci nad tym zapanować, a każde z narzędzi działa lepiej przy różnych stylach osobowości. Jednak ZarobkowyNinja zaleca Basecamp. Basecamp świetnie nadaje się do pracy z klientami, pozbywa się konieczności wysyłania e-maili tam i z powrotem, a także łączy w sobie cały zestaw innych funkcji, takich jak kalendarz, okno czatu, lista rzeczy do zrobienia i wiele innych

5.Motywacja i dyscyplina

Musimy wspomnieć, że freelancing wymaga motywacji oraz dyscypliny.. Choć zacząć jest łatwo, nadal będziesz tym, który musi znaleźć swoich zleceniodawców i wykonać zlecenie!
Przygotuj się do pracy, a poradzisz sobie świetnie.

Chcesz zarobić dodatkową gotówkę?

Mamy listę najlepszych sposobów na to, by zarobić w internecie.

Wystarczy, że wybierzesz sobie któryś z nich, a jeszcze dziś możesz zacząć zarabiać.

Metoda zarabiania ninjacallout

Przestań walczyć ze swoimi finansami. Odkryj sposób na to, by zarobić jeszcze dzisiaj.

Dołącz do tysięcy innych ludzi, którzy odmienili swoje życie dzięki możliwości zarabiania w internecie…
Ponad 15 różnych metod, z których każda została sprawdzona i każda przynosi zysk.  

ninja spadające pieniądze

ROZDZIAŁ 7

11 wskazówek, które pomogą ci odnieść sukces jako freelancer

Teraz, gdy wprowadziliśmy cię do tematu iodkryłeś już umiejętność, którą masz lub chcesz zdobyć, oto kroki, które powinieneś podjąć, aby freelancing stał się i twoim sposobem na zarabianie:

praca dla freelancera

1.Określ swoje cele

Jakie masz cele związane z pracą na freelansie?

Czy chcesz po prostu zarobić dodatkowe 500 PLN miesięcznie? Czy chcesz zarabiać wystarczająco dużo, aby mieszkać w dowolnym miejscu na świecie bez “normalnej” pracy? Czy chcesz rozwinąć się w firmę wartą wiele milionów dolarów?

Zanim zaczniesz,usiądź i zastanów się, gdzie chciałbyś być w ciągu jednego miesiąca, trzech miesięcy, jednego roku i 5-10 lat. Dzięki temu łatwiej będzie ci utrzymać motywację i będziesz wiedział, dokąd zmierzasz, zamiast pracować bez celu!

2.Ustal rutynę i harmonogram

Praca jako freelancer oznacza, że będziesz realizował różne projekty, co może być dla ciebie wyzwaniem, jeśli pracujesz również w pełnym wymiarze godzin.

Upewnij się, że przygotowałeś dobrą rutynę i harmonogram, aby wiedzieć, KIEDY będziesz pracował i NAD CZYM czym będziesz pracować. To może wyglądać tak, jakbyś pracował w każdą poniedziałkową i środową noc, 3 godziny w niedzielę o określonej godzinie lub cokolwiek innego działa dla ciebie. Po prostu ustal rutynę i trzymaj się jej!

3.Wybierz niszę

Większość ludzi stara się robić wszystko, myśląc, że to daje im najwięcej możliwości zdobywania i przyciągania zleceniodawców.

W rzeczywistości jest odwrotnie… i dlatego też powinieneś wybrać „niszę”.

„Nisza” oznacza po prostu sektor aktywności lub grupę odbiorców. Na przykład możesz być niezależnym pisarzem, ale specjalizujesz się w tworzeniu tekstów zoptymalizowanych pod SEO. Możesz być niezależnym projektantem stron internetowych, ale najlepiej wiesz, jak tworzyć atrakcyjne strony internetowe dla architektów.

Wąskie nisze nie sprawiają, że mniej osób cię potrzebuje, po prostu przyciągasz BARDZO specyficzną grupę klientów i łatwiej jest przekonać ich, by chcieli z tobą pracować... no i zapłacić. 

Pomyśl o tym w ten sposób: Powiedzmy, że chcesz zbadać serce, aby upewnić się, że działa normalnie. Do jakiego lekarza chciałbyś pójść? Możesz wybrać lekarza ogólnego lub specjalisty, który całą swoją karierę spędził na oglądaniu, myśleniu i badaniu TYLKO serc. 

Oczywiście wybierasz specjalistę! Będzie on mieć znacznie więcej wiedzy i będzie w stanie powiedzieć, że coś jest nie tak, w porównaniu do kogoś, kto jest lekarzem ogólnym i nie skupia się na tym temacie tak bardzo.

Praca jako wolny strzelec jest pod tym względem podobna: klienci będą bardziej skłonni zapłacić (i zapłacić WIĘCEJ), jeśli będą potrzebować, na przykład, e-mail marketingu, a ty jesteś copywriterem, który żyje, oddycha i śpi e-mail marketingiem. Jeśli zapytają Cię o twoje kompetencje i powiesz im, że koncentrujesz się TYLKO na marketingu e-mailowym od 10 lat, będzie to bardzo imponujące i sprawi, że klient poczuje, że może ufać, że dobrze wykonasz pracę.

Porównaj to, z ogólnym stwierdzeniem – „umiem pisać”.

Skoncentruj się i wybierz niszę – bez względu na rodzaj wykonywanej usługi lub obszar, na którym się skupiasz.

4.Rozważ założenie oficjalnej działalności

Większość freelancerów pracuje jako jednoosobowa działalność – pod swoim nazwiskiem, co zwykle jest legalne, ale ZAWSZE należy się upewnić u swojego księgowego lub prawnika podatkowego, by mieć pewność, że to jest ok. Możesz też rozważyć utworzenie jakiejś korporacji, organizacji lub firmy w celu ochrony prawnej. Nie jest to szczególnie ważne, gdy dopiero zaczynasz, ale jeśli planujesz się rozwijać, może to być dobry pomysł.

Ponownie zalecamy porozmawianie z księgowym lub przedstawicielem prawnym w momencie rozpoczęcia freelancingu, aby upewnić się, że twoja działalność jest w 100% legalna!

5.Dowiedz się jak działają podatki i raportowanie

Podatki działają inaczej, gdy przechodzisz na pracę na własny rachunek niż to jest w pracy w innej firmie. Praca jako freelancer oznacza również ogarnięcie kwestii podatkowych. W zależności od kwoty, którą zarabiasz, mogą obowiązywać cię raty kwartalne lub jedna płatność roczna, a każdy kraj ma własne wymagania.

opłaty dla freelancerow

6.Zadbaj o księgowość - śledź przychody, wydatki i rozważ zatrudnienie księgowego

Gdy zaczniesz pracować dla siebie, możesz uzyskać wiele korzyści podatkowych związanych z kosztami biznesowymi. Te wydatki mogą być różne: od kosztu zużycia paliwa na dojazd do klienta aż po opłaty za oprogramowanie i wiele innych. Zorientowanie się jak to działa może mieć swoje zalety!

Ważne jest, abyś miał system śledzenia przychodów dla wszystkich twoich projektów, dla różnych klientów, a także wszystkich twoich wydatków/kosztów i twoich wpływów.

Zalecamy korzystanie z Zoho Invoice, która pozwala śledzić Twoje przychody, a także powiązać karty kredytowe i konta bankowe w celu śledzenia kosztów. Będziesz także mógł wysyłać klientom ładnie wyglądające faktury. 

Zalecamy posiadanie oddzielnej, specjalnej karty kredytowej, którą będziesz obciążać wydatkami związanymi z firmą, dzięki czemu możesz po prostu powiązać kartę z Zoho i wyeksportować wyłącznie firmowe koszty. Choć jeśli dopiero zaczynasz, możesz po prostu ręcznie odnotowywać wydatki w Zoho.

Jeśli masz dużo paragonów papierowych, polecamy korzystanie z Shoeboxed do śledzenia tego wszystkiego. Będziesz mógł zrobić zdjęcie/ zeskanować pokwitowanie i nie martwić się papierem.

Gdy twoja działalność się rozwinie, możesz również rozważyć zatrudnienie księgowego; pomoże ci on co miesiąc zorganizować wszystkie sprawy księgowe lub po prostu pomoże ci z podatkami na koniec roku, dzięki czemu ograniczysz swój stres związany ze składaniem deklaracji.

Wiemy, że księgowość może wydawać się nudna, ale to wszystko jest bardzo ważne. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej i łatwiej będzie, gdy zaczniesz się rozwijać i zarabiać więcej… bo chcesz zarabiać więcej pieniędzy, prawda? Freelancing ma to do siebie, że umożliwia bardzo szybki rozwój. Księgowość utrzyma również porządek w zakresie podatków i pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze!

7.Ustal swój cennik

Jednym z najczęstszych pytań, jakie dostajemy w ZarobkowyNinja dotyczących rozpoczynania pracy jako freelancer, jest to o ustalanie cen. Ludzie zastanawiają się, czy należy stosować stawki „stałe” czy „godzinowe„, co oznacza po prostu, czy należy obciążać klienta swoją pracą od godziny, czy też powiedzieć, że dostarczy się coś za zryczałtowaną opłatę.

BARDZO zalecamy stosowanie stałej ceny, gdy tylko jest to możliwe: godzinowe ustalanie cen może stać się koszmarem, klienci mogą narzekać, że coś stało się zbyt drogie lub, że spędzasz na czymś zbyt wiele czasu i możesz czuć się zestresowany, i pod presją by przepracować określoną liczbę godzin.

Korzystając ze stałych cen, zarówno ty, jak i klient wiecie z góry, ile dana praca kosztuje. Możesz dodać małą uwagę, że każda dodatkowa praca w projekcie może zostać wykonana za opłatą godzinową, ale spróbuj za swoją pracę ustalić stałą cenę. Pomoże ci to również przewidzieć się, ile pieniędzy będziesz zarabiać co miesiąc, w przeciwieństwie do stawki godzinowej, przy której ciężko to przewidzieć. Na początku kosztuje to wiele stresu i nerwów. 

Zalecamy również – pod względem struktury płatności – abyś oczekiwał co najmniej 50% opłaty za projekt wpłacanej z góry, a jeśli to możliwe, 100%. W ten sposób wiesz, że twój klient poważnie myśli o pracy z tobą i że dostaniesz za pracę należyte wynagrodzenie.

Ważne jest też, aby pamiętać, że jeśli dopiero zaczynasz z niewielkim doświadczeniem i bez kontaktów, być może będziesz musiał nieco obniżyć stawki, by zdobyć pierwszych klientów. Ale nie czuj się z tym źle! Wystarczy pamiętać, że jest to krok w procesie uczenia się, i rozpoczynania freelancingu, a gdy twoja działalność rozwinie się i będziesz już pracować przez jakiś czas, będziesz w stanie podnieść swoje stawki.

Nie bój się eksperymentować ze stawkami: może się okazać, że wyższe ceny lepiej się u ciebie sprawdzają, a może jednak niższe pozwalają zdobyć więcej klientów? Co przyciąga do ciebie ludzi? Co zapewnia lepsze zlecenia? Wszystko jest eksperymentem i musisz przetestować te rzeczy w praktyce.

8.Naucz się zdobywać klientów

Znajdowanie, zdobywanie i utrzymywanie klientów jest oczywiście jednym z najważniejszych zagadnień, z którymi wiąże się praca na freelansie: bez klienta nie ma pieniędzy.

Zalecamy rozpoczęcie korzystania z jednej z popularnych platform dla freelancerów w celu stworzenia portfolio i zdobycia pierwszych zleceń. Oto nasza pierwsza trójka, a więcej o tym, jak zacząć na każdej z nich dowiesz się klikając ich nazwy:

praca freelancer

Upwork jest najpopularniejszą platformą freelancingową i najłatwiejszym miejscem,by zacząć. Musisz po prostu założyć profil, określić sposoby płatności i jesteś gotowy.

freelancer praca

Fiverr jest tańszą stronę, gdzie zamieszczają oni “oferty” zaczynające się od kwoty 5$. Freelancerzy mogą też oferować usługi premium. Klienci przeglądają te oferty i kupują bezpośrednio od twórców. Na przykład “Napiszę 300 słów za 5$”. Zlecenia występują tam w naprawdę wielu formach.

Mamy też specjalny artykuł dedykowany tematowi jak zdobyć klientów.

Chcielibyśmy również wspomnieć, że zdobywanie zleceń to na początku loteria i nie należy się zniechęcać, jeśli klienci nie pojawią się w dużych ilościach zaraz po rozpoczęciu pracy. Taki okres może się zdarzyć nawet wtedy, gdy jak wolny strzelec działasz już od dłuższego czasu. Ustaw cel określonej liczby zleceń, o które chcesz się ubiegać każdego dnia lub tygodnia, trzymaj się tego, a sukces w końcu nadejdzie.

9.Zbuduj swoją obecność online i pokazuj próbki swojej pracy

Posiadanie własnej strony internetowej nie podlega dyskusji: praca jako freelancer online oznacza, że potrzebujesz strony internetowej, na której klienci mogą cię znaleźć. Dobrą wiadomością jest to, że możesz skonfigurować witrynę WordPress w mniej niż 10 minut i mieć coś profesjonalnego do pokazania potencjalnym klientom. Da ci to ogromną przewagę nad innymi wolnymi strzelcami, którzy są zbyt leniwi, aby to zrobić lub po prostu mają swoje profile tylko na platformie freelancingowej.

Upewnij się, że na tej osobistej stronie pokazujesz próbki wykonanej pracy (portfolio). Na przykład, jeśli projektujesz strony internetowe, pokaż je. Jeśli jesteś pisarzem, pokaż niektóre ze swoich wspaniałych tekstów — będą świadectwem tego, że rzeczywiście potrafisz pisać. 

Poniżej dzielimy się pięcioma wskazówkami, które pozwolą ci stworzyć profesjonalną wizytówkę w sieci:

Chwal się

Ponieważ twoim celem nie jest znalezienie drugiej połówki na całe życie, nie ma potrzeby ukrywać przed potencjalnymi klientami swojej przeszłości. Jeśli masz duże doświadczenie w danej dziedzinie, chwal się nim. Pokaż firmy i instytucje z którymi współpracowałeś, jak również otrzymane od nich referencje. Będzie to dowód na to, że jesteś profesjonalistą i firmy będą poważniej traktować twoje pomysły.

Zadbaj o dobre opinie

Nawet jeśli sam o sobie napiszesz bardzo przekonujący tekst, nikt nie da ci żadnego zlecenia, jeśli będziesz miał kiepskie opinie od innych firm. Najlepiej więc zacząć skromnie, nie podejmować się wielkich zleceń, za to wykonywać je perfekcyjnie. Po zakończeniu zlecenia, poproś firmę o referencje. Jeśli uda ci się ich trochę nazbierać, z czasem na pewno będziesz dzięki temu otrzymywał więcej zleceń. Pierwsze tygodnie są zdecydowanie najtrudniejsze, ale później powinno być już z górki.

Pokaż ludzką twarz

Nawet jeśli pracujesz zdalnie i nie masz bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, nie oznacza to, że możesz zapomnieć o ludzkiej twarzy biznesu. Tworząc swoją wizytówkę w internecie, warto więc zadbać o dodanie kilku ciekawostek z życia osobistego. Możesz na przykład napisać, że grasz na basie i w wolnych chwilach tworzysz muzykę z zespołem rockowym. Klienci lubią osoby z intrygującą osobowością.

Bądź konkretny

Ciekawostki z życia będą atrakcyjnym dodatkiem, aczkolwiek najważniejsze jest, aby opis twojej osoby był zwięzły i konkretny. Jeśli klient dokonuje wyboru spośród 10 różnych freelancerów, to na pewno nie będzie czytał o każdym opowieści na 2000 słów. 

Postaraj się więc zamieścić w opisie rzeczy absolutnie najważniejsze—twoich głównych klientów z którymi pracowałeś, czy największe osiągnięcia. Oczywiście nie warto koloryzować, a wszystko co piszesz o doświadczeniu powinno mieć pokrycie w jakichś referencjach.

Unikaj błędów językowych

Nawet jeśli stworzysz świetny opis, wystarczy jedna literówka lub błąd ortograficzny aby przekreślić twoje szanse na otrzymanie zlecenia. Zwłaszcza jeśli mówimy o pracy związanej w jakiś sposób z pisaniem. Może się to wydawać oczywiste, ale uwierzcie, że mnóstwo freelancerów zapomina o sprawdzeniu swojej wizytówki pod kątem językowym.

Przykłady osobistych stron należących do freelancerów znajdziesz tutaj, jeśli potrzebujesz inspiracji. Możesz też sprawdzić naszą sekcję blogową, by znaleźć więcej informacji o tym jak stworzyć stronę.

10.Zdobywanie praktyki i nauka sprzedaży i negocjacji

Nawet jeśli jesteś najbardziej introwertyczną osobą na Ziemi, musisz być w stanie rozmawiać z klientami przez telefon, a nawet twarzą w twarz. To bardzo ważne, by wiedzieć jak się komunikować, a także jak negocjować i sprzedawać, oraz jak oferować swoje usługi.

podstawowe negocjacje handlowe

By dowiedzieć się, jak się lepiej komunikować możesz sprawdzić tę stronę.

Do nauki sprzedaży i negocjacji polecamy książkę Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie Chrisa Vossa, który jest byłym negocjatorem FBI. Jeśli używał swoich narzędzi do negocjowania w kwestiach ludzkiego życia, na pewno pomoże ci poradzić sobie z negocjowaniem cen i terminów swoich projektów z klientami :).

Wreszcie, jeśli chodzi o poinformowanie potencjalnego klienta o twoich usługach, musisz być w stanie jasno określić, co robisz, dlaczego jesteś w tym dobry i jak to przyniesie im korzyści – w ten sposób poprawisz swoją pozycję. Również praca jako freelancer wymaga takich zabiegów, my na początek zalecamy stworzenie tzw. elevator pitch

11.Wypróbuj narzędzia, które przydają się w pracy freelancera

W pracy freelancera przydają się przede wszystkim Skype (jeśli regularnie kontaktujesz się z klientem) oraz dropbox (w przypadku częstej wymiany plików). Jeśli poważnie myślisz o zarabianiu jako wolny strzelec, warto rozważyć również Trelo, które jest narzędziem pozwalającym pokazać klientowi, jak bardzo zaawansowana jest praca nad jego projektem. Jest też masa narzędzi przydatnych do planowania, tworzenia harmonogramów itp.

ROZDZIAŁ 8

Freelancing pomoże ci zrealizować twój wymarzony sposób na życie

freelancer praca

Twoja praca jako freelancer może rozpocząć się już DZISIAJ, a możliwości są nieograniczone: możesz zarobić dodatkowe 100PLN, 1000PLN lub nawet więcej miesięcznie. Możesz rozwinąć to w pełnoetatowy biznes zatrudniający wielu pracowników, który możesz kiedyś sprzedać za miliony.

Chociaż omówiliśmy w tym artykule wiele szczegółów, pamiętaj: wszystko co musisz zrobić aby rozpocząć, to:

Postępując zgodnie z tym przewodnikiem, nauczysz się jak zacząć działać i jak sprawić, by twoja działalnosć okazała się sukcesem i przyniosła ci wymarzone dochody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top