Zarabiaj Pieniądze Jako Webmaster

Zarabiaj pieniądze jako webmaster

„Głównym celem ZarobkowegoNinja jest pomoc naszym czytelnikom w kwestiach finansowych. Współpracujemy z innymi firmami, które dzielą z nami taką właśnie wizję. Niektóre z linków w tym poście mogą pochodzić od naszych partnerów. W ten sposób zarabiamy pieniądze.”

Kariera w tworzeniu stron może być bardzo dobrze płatna, ale wielu ekspertów jest już zmęczonych koniecznością odpowiadania pracodawcy na szereg pytań w dzień i w nocy. Wielu z nich decyduje się na rozpoczęcie własnego biznesu i pracę jako webmasterzy w formie freelancingu z wieloma klientami naraz. 

Jeśli chciałbyś zrezygnować ze swojej pracy na pełnym etacie i pracować oraz zarabiać jako freelancer, lub przynajmniej pracować na pół etatu jako freelancer i zarabiać dodatkowe pieniądze, to musisz wiedzieć kilka rzeczy, które pomogą ci odnieść sukces. Czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć, aby powiodło ci się w roli webmastera w świecie freelancingu.

zarabiać pieniądze na freelancingu

Trudność

Trudność Wysoki
Wysoki

Czas

średni wynik
Średni

Dochód

Dochód środek
Średni

Potencjalne Zarobki jako Freelancer

Często pierwszą rzecz nad którą ludzie się zastanawiają, kiedy rozważają możliwość bycia freelancerem jest to ile pieniędzy mogą zarobić pracując dla samych siebie w przeciwieństwie do pracy dla pracodawcy.

Freelancerzy są z reguły postrzegani w branży jako doświadczeni eksperci, ludzie którzy przodują w danej dziedzinie i są w stanie zaoferować swoje usługi szerokiemu spektrum potencjalnych odbiorców. Tradycyjnie, freelancerów postrzega się jako ekspertów, którzy mogą zostać sprowadzeni do firmy do pracy nad specjalnym projektem powiązanym w szczególności z tworzeniem stron internetowych.

Pracownicy z kolei są historycznie widziani jako majster-klepki czyli ludzie do nieomalże wszystkiego. Nawet jeśli ich stanowisko to webmaster, od wielu z nich wymaga się umiejętności projektowania graficznego, wiedzy z marketingu Internetowego oraz doświadczenia w tworzeniu stron i dlatego są często proszeni o wykonywanie wielu różnorodnych zadań, którym ciężko podołać.

W tradycyjnym modelu, praca freelancera była postrzegana jako bardziej wartościowa od pracy pracownika. Jako doświadczeni eksperci, byli w stanie pobierać o wiele większe stawki niż to co zarobiłby pracownik pracujący na etacie w biurze. Krótka natura pracy freelancera i fakt, że freelancer nie kosztuje pracodawców tyle samo co pracownicy, kiedy trzeba płacić za ich ubezpieczenie, odprawy czy pokrywać inne wydatki również poskutkowało tym, że freelancer zarabia więcej na rękę.

Dzisiaj, świat pracowników w chmurze i bardzo konkurencyjny rynek freelancerów zachwiał nieco tradycyjnym modelem pracy. Freelancer wciąż zarabia więcej niż jego odpowiednik będący na etacie, ale różnica w ich wynagrodzeniu się zmniejszyła. Aby zarabiać więcej pieniędzy jako freelancer niż jako pracownik, musisz włożyć w to wiele pracy, czasu i wysiłków, jednakże jest to możliwe.

Ile można zarobić

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “Ile pieniędzy mogę zarobić jako webmaster freelancer?” Statystyki stworzone przez stronę salary.com obliczyły, że średnia pensja programistów pracujących na etacie wynosi od 200,000 do 300,000 złotych, a różnica bierze się z reguły z doświadczenia. Połowa pracowników w tej branży zarabia mniej od tej kwoty, a druga połowa więcej.

Nie jest łatwo znaleźć informacje na temat tego jak dużo może zarabiać freelancer. Spotkasz się z wpisami na blogach mówiących o tym, że freelancer programista zarabia więcej niż 400,000 złotych rocznie, ale większość ludzi zarabia poniżej tej kwoty.

W trakcie pierwszych lat pracy w tej dziedzinie i budowaniu sobie bazy stałych klientów, możesz oczekiwać zarobków w wysokości od 90,000 do 180,000 złotych rocznie. Bardziej doświadczony freelancer może przynieść do domu od 220,000 do nawet 350,000 złotych rocznie. Twoje miejsce zamieszkania również może wpłynąć na wysokość zarobków, jeśli szukasz klientów tylko na lokalnym rynku zamiast w Internecie. Programiści żyjący w wielkich miastach i województwach, gdzie koszty życia są wysokie z reguły zarobią więcej w ciągu roku.

Inne Wynagrodzenia

Wypłata jest rodzajem wynagrodzenia o którym większość myśli na pierwszym miejscu, gdy zastanawiają się ile pieniędzy zarobią w roli freelancera programisty. Istnieją jednak inne formy wynagrodzenia, które mogą ci przypaść w udziale, gdy pracujesz w tej dziedzinie.

Jednym z takich sposobów wynagrodzenia dla freelancera jest darmowa reklama. Możesz umieścić reklamę na stronie swojego klienta i pozyskać go do promowania ciebie w taki czy inny sposób, dzięki czemu zmniejszą się twoje koszty marketingowe. Inną formą wynagrodzenia jest wymiana za usługi i towary. Freelancer może też dostawać spore zniżki na oprogramowania, komputery, urządzenia peryferyjne i inne niezbędne urządzenia do ukończenia projektów w zamian za zniżki na swoje usługi, lub może być w stanie się wymienić swoimi usługami za inne profesjonalne usługi jak rachunkowość czy księgowość.

Mimo iż taki rodzaj wymian i korzyści nie zwiększa twojego całościowego wynagrodzenia z bycia freelancerem programistą, to sprawia że twoje koszty operacyjne są mniejsze, dzięki czemu więcej pieniędzy zostaje w twojej kieszeni. Kiedy negocjujesz z klientami, pamiętaj o wymianie barterowej i zniżkach jako sposób na zwiększenie swego potencjału zarobkowego przez alternatywne wynagrodzenia.

Zarabiaj pieniądze jako webmaster

Usługi Dodane

W Polsce wiele firm chce mieć programistów do większej ilości zadań niż tylko podstawowe tworzenie stron, nawet jeśli zatrudniają one freelancerów zamiast pracowników na etat. W rezultacie wielu programistów musi dzisiaj znać się na wielu sprawach, włącznie z grafiką komputerową czy tworzeniem treści na stronę.

Choć może nie masz ochoty na rozszerzanie palety swoich usług do robienia czegoś więcej niż programowanie, zrobienie tego kroku ma swoje zalety. Jeśli firma nie musi zatrudniać wielu freelancerów do ukończenia projektu, będzie skłonna zapłacić ci więcej, co stworzy ci szanse na większe zarobki po ukończeniu danego projektu. Oczywiście będzie to wymagało większej ilości czasu poświęconego pracy od ciebie na rzecz każdego projektu i wykonania wszystkich kroków najlepiej jak potrafisz.

Inną zaletą świadczenia usług dodanych jest konkurencyjność. Jeśli jesteś w stanie zaoferować wszystkie wymagane usługi, aby strona wystartowała, możesz być w stanie zapewnić sobie pracę u nowych klientów na długo, dzięki temu że wyróżniasz się mocno na tle konkurencji. Jest to szczególnie ważne, gdy dopiero zaczynasz i musisz pracować znacznie mocniej, aby pozyskać nowych klientów niż mogą to robić bardziej doświadczeni w programowaniu freelancerzy.

Te Rzeczy Musisz Wiedzieć o Freelancingu

Zanim rozpoczniesz zarabiać pieniądze jako programista freelancer, musisz pamiętać, że praca ta nie zawsze jest stabilna i pełna zleceń na zawołanie. Spodziewaj się, że ilość godzin, ilość pieniędzy jakie zarobisz oraz warunki płatności będą się różniły z projektu na projekt. Jeśli jesteś osobą, która nie radzi sobie z niepewnością, to prawdopodobnie praca w charakterze freelancera nie będzie dla ciebie najlepszym wyborem. Rzućmy okiem na niektóre ze zmiennych, które mają wpływ na pracę programistów freelancerów:

Godziny

Jedną z największych korzyści z bycia freelancerem dla większości ludzi jest możliwość samodzielnego wyznaczania sobie godzin pracy i pracowanie, kiedy się tego chce. Prawdą jest, że bycie szefem dla samego siebie daje człowiekowi większą elastyczność, to jednak rzeczywistość jest taka, że skończysz jako pracujący więcej, nie mniej, niż ta ilość godzin, którą pracujesz teraz.

Kiedy zaczynasz pracować jako freelancer, będziesz musiał ukończyć więcej projektów szybko i dostarczyć wyjątkową usługę, aby twój biznes mógł się rozwijać. Oznacza to, że będziesz musiał odpowiadać na telefony i maile szybko oraz najprawdopodobniej pracować od świtu do zmierzchu. Standardem dla programistów freelancerów jest praca od 9 do 12 godzin dziennie, a niektórzy z nich pracują według tak wyczerpującego harmonogramu przez dosłownie siedem dni w tygodniu.

Dobrą wiadomością jest fakt, że kiedy już twój biznes urośnie i masz więcej ludzi chcących, abyś dla nich pracował, możliwe jest ustawienie sobie lepszego balansu między życiem prywatnym, a pracą zawodową. Będziesz musiał mieć dużo hartu ducha, aby przetrzymać ten najtrudniejszy okres ciężkiej pracy, która zawsze musi mieć miejsce przy budowie biznesu od zera i zdobywaniu nowych klientów przez rekomendacje oraz marketing.

Płatności

Inną rzeczą, która jest zmienna jest to jak wynagradzani są freelancerzy oraz to kiedy się im płaci za ukończenie projektu. Kiedy dopiero zaczynasz jako freelancer, będziesz prawdopodobnie zdany na łaskę klientów i zmuszony do podążania za ich warunkami bez względu na to jakie by one nie były, aby zapewnić sobie pracę nad danym zleceniem.

Często firmy nie chcą płacić do czasu ukończenia zlecenia. W ten sposób zabezpieczają siebie, że wykonasz zadanie, jednakże to sprowadza znowuż ryzyko na ciebie, że firma może ci nie zapłacić wcale lub nie zapłaci ci w umówionym terminie. Jednak wiele firm będzie też skłonnych zapłacić ci coś z góry, a następnie resztę kiedy praca jest już ukończona lub będziesz otrzymywał należności w określonych ratach wraz z progresem samego projektu.

Nadejdą na pewno czasy, kiedy to nie będziesz miał regularnych dochodów z powodu harmonogramu płatności na który sam się zgodziłeś z klientami. Fakt ten sprawia, że warto mieć jakieś konto oszczędnościowe, z którego środki pomogą ci rozwijać działalność w gorszym okresie oraz w życiu prywatnym.

Sposób w jaki jesteś wynagradzany też może się różnić. Wielu freelancerów preferuje używanie PayPala do akceptowania płatności od swoich klientów, ale gotówka i czeki również mogą być w użyciu. Przelewy za pośrednictwem Western Union również mogą być wygodne, niestety wiążą się z dodatkową opłatą. Możesz też korzystać z kart kredytowych, ale to z kolei wiąże się z dodatkowymi opłatami wynikającymi z usługi akceptowania płatności od twoich klientów. Ważne jest, by rozważyć dostępność funduszy, kiedy omawiasz metody płatności. Niektóre z form płatności mogą wymagać okresu przejściowego lub przetrzymywania środków zanim dostaniesz do nich dostęp.

Inne Uwagi

Zarabiaj pieniądze jako webmaster

Bycie freelancerem może być bardzo opłacalne i wielu programistów, którzy przeszli z etatu na taką formę pracy powie ci, że są szczęśliwi, że podjęli taki właśnie krok i zrobiliby to ponownie, gdyby tylko mieli taką szansę.

Mimo tego, praca freelancera może być bardzo stresująca. Klienci mogą być niezdecydowani i żądać wielu poprawek zanim zaakceptują ostateczną wersję projektu. Oznacza to więcej pracy i często mniejsze wynagrodzenie jakie zarabiasz w ciągu godziny.

Na wzrost stresu może też wpływać rodzina i przyjaciele. Mogą oni w pełni nie rozumieć, że pracujesz z domu i będą oczekiwać, żebyś był dostępny do robienia rzeczy dla nich lub po prostu do pogadania z nimi przez telefon w trakcie twojej pracy. Koniecznie ustal jakieś wymagania wobec wszystkich ludzi będących blisko ciebie zanim zaczniesz zarabiać pieniądze z domu, aby zbudować pewne granice w miejscu pracy, gdzie wszyscy muszą zrozumieć twoje oczekiwania oraz to czego potrzebujesz do odniesienia sukcesu.

Kiedy jesteś freelancerem, nie musisz odpowiadać szefowi na jego pytania, ale jednak wciąż masz sporo stresu. Jesteś osobą odpowiedzialną za zapewnienie satysfakcji klienta i nie masz nikogo, kogo mógłbyś poprosić o poradę. Poza tym będziesz musiał uporać się z wszystkimi aspektami pracy samemu bez posiadania zespołu wokół siebie, z którym podzieliłbyś się obowiązkami i który mógłby cię wesprzeć.

Oprócz stresu, praca jako freelancer oznacza zrezygnowanie z pewnych luksusów, które przyjmuje się za pewnik będąc na etacie. Nie będziesz otrzymywał różnych zachęt, bonusów czy dodatków od swego pracodawcy i będziesz sam odpowiedzialny za własne korzyści. Kiedy jesteś chory lub umiera ktoś w twojej rodzinie lub wymaga opieki medycznej, nie możesz sobie wziąć urlopu chorobowego lub dnia wolnego, który zostanie zapłacony. Krótko mówiąc, jeśli nie pracujesz to nie zarabiasz pieniędzy.

Sposoby Na Zwiększenie Przychodów

Istnieje wiele sposobów na to by programiści zarabiali dodatkowe pieniądze oraz zachęcali klientów do powrotu po ich usługi. Poniżej znajdziesz niektóre z pomysłów na zarabianie więcej pieniędzy w Internecie jako programista freelancer:

Sezonowe Dostosowywanie

Wiele firm lubi od czasu do czasu odświeżyć wygląd swoich stron, gdyż pomaga to utrzymać zaangażowanie użytkowników oraz pomaga w celach SEO. Możesz wykorzystać to swoiste pragnienie oferując sezonowe usługi, w tym przebudowę stron w oparciu o daną porę roku lub święta. Możesz oferować pakiety w ramach których znajdzie się wiele usług, możesz tam też dołączyć promocję i pomoc w marketingu w nawiązaniu do danego sezonu.

Innym dodatkiem będzie projektowanie wirtualnej kartki.  Zaoferuj swoim klientom dostosowane pod nich karty elektroniczne, które mogą wysłać swojej liście adresowej na dobre zapoczątkowanie danego sezonu. Karty takie mogą być swoistym pozdrowieniem lub jakimś kuponem ze zniżką zachęcającą do zakupów.

Spróbuj też zaoferować sezonowy pakiet usług, który będzie zawierał przeróbki oraz usługi dodane na dane dni świąteczne w roku, a następnie pobieraj miesięczną opłatę od klientów, kwartalną lub w formie ryczałtu za usługę, dzięki czemu będą nadal z niej korzystać.

Hosting

Oferowanie hostingu może zapewnić dodatkowy strumień dochodów dla twego biznesu. Wiele firm hostingowych oferuje plany abonamentowe, co powoduje, że sam możesz stworzyć pakiety dla swoich klientów. Możesz różnicować ceny pod kątem zużycia miejsca na serwerze, przepustowości łącza, dodawania kont mailingowych i innych czynników. Opłaty możesz pobierać miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Oznaczać to będzie nie tylko stabilne dochody, ale wyeliminuje też stres związany z pomaganiem klientom w znalezieniu usługi hostingowej na rynku i konieczność potem pracy z dostawcami tych usług

Używaj “Nie” Kiedy Negocjujesz

Kiedy negocjujesz z klientami, czasami najlepszym słowem do użycia jest słowo “nie.” Pokazanie, że jesteś gotów zrezygnować ze zlecenia z powodu jakiegoś punktu w dyskusji może spowodować, że potencjalny lub powracający klient zgodzi się na twoje żądania. Będziesz zdziwiony tym jak wielu klientów nagle będzie skłonna zapłacić oferowaną przez ciebie cenę, kiedy rzucisz stanowczym nie w trakcie rozmowy.

Jako świeży freelancer, musisz być bardzo ostrożny z tym co obiecujesz. Kiedy bardzo chcesz dostać zlecenie, możesz próbować się zgodzić na szereg szalonych rzeczy typu bardzo wczesny termin wykonania usługi lub znacząco obniżyć swoje wynagrodzenie. Jeśli jednak nie wykonasz zadania w terminie lub będziesz zmuszony iść na skróty co odbije się na jakości twojej pracy, zapewne nie zrobisz dobrego wrażenia na kliencie. Twoja reputacja może zostać zniszczona i nie otrzymasz korzyści w postaci dobrych referencji, które posłużyłyby za wabik na następnych klientów.

Kiedy negocjujesz z klientami, ważne jest pozostać realistą, bez względu na to jak wiele musisz pracować. Obiecaj mniej, a staraj się zrobić więcej. Daj sobie więcej czasu niż sądzisz, że potrzebujesz, a następnie zaskocz klienta szybszą dostawą. Jeśli stwierdzisz, że naprawdę nie możesz ukończyć zadania w wymaganym przez klienta czasie, po prostu powiedz nie temu zleceniu. Lepiej jest zrezygnować ze zlecenia i stracić ewentualny zarobek niżeli powiedzieć tak, a potem nie dotrzymać złożonej obietnicy.

Zarabiaj pieniądze jako webmaster

Sprzedaż Twoich Usług Innym

Jako programista spotkasz się wiele razy z sytuacją, gdzie twoi klienci nie będą lubili owoców twojej pracy i jest to całkowicie normalne. Może się zdarzyć, że odejdziesz ze spotkania, gdzie usłyszysz, że musisz zacząć wszystko od nowa, zostawiając za sobą godziny zmarnowanej pracy nad stroną, która nie będzie w ogóle użyta.

A czy te godziny na pewno były zmarnowane?

W rzeczywistości możesz sprzedać tę stronę komuś innemu i wciąż na niej zarobić. Wiele firm lub nawet inni programiści mogą być zainteresowani jej kupnem, choćby po to, aby użyć jej jako szablonu. Skrypty, grafiki i szkolenia również mogą być sprzedane ponownie, tak więc zanim wykasujesz pliki ze swego komputera i zapomnisz o swojej pracy, poszukaj sposobów na zarobienie na niej pieniędzy mimo wszystko. Istnieją nawet strony, które pozwalają ci sprzedawać szablony stron oraz układy graficzne w sklepie internetowym w zamian za tantiemy z każdej sprzedaży. Nie tylko może to być źródło dodatkowego dochodu, ale będzie tam również widniało twoje imię, co może przyczynić się do tego, że będziesz bardziej widoczny w sieci i zyskasz więcej klientów.

Innym sposobem na wykorzystanie nieużytej pracy jest danie jej klientowi lub potencjalnemu klientowi za darmo. Możesz się teraz zastanawiać dlaczego miałbyś to robić, ale prawda jest taka, że wciąż możesz zarobić pieniądze na takiej transakcji jeśli nie weźmiesz opłaty za sam szablon na starcie. Oto kilka pomysłów jak to zrobić:

 • Zaoferuj usługę dostosowania darmowego szablonu, zmieniając grafiki, modyfikując układ czy dodając tekst pasujący do potrzeb konkretnej firmy.
 • Oferuj podstawowy szablon za darmo, a następnie szablony premium lub grafiki za dodatkową opłatą. Możesz dodać do tego widgety, inne funkcjonalności i właściwości zawarte w wersji premium, za które klient będzie gotów zapłacić.
 • Daj klientowi możliwość zakupu dodatkowych usług u ciebie. Możesz pobierać opłaty za instalację i konfigurację, za optymalizację pod wyszukiwarki internetowe oraz inne usługi, które dadzą dodatkowe korzyści ich nowej stronie.
 • Innym sposobem jak darmowe rzeczy mogą pomóc jest pozyskiwanie dzięki nim powracających klientów lub klientów z poleceń. Ludzie kochają otrzymywać rzeczy za darmo, po czym mogą czuć, że są ci coś winni w przyszłości, co ułatwi ci zdobycie powracających klientów czy tych z poleceń.

Usługa Dostosowywania

Mówiliśmy o tym krótko wcześniej w tym artykule, że usługa taka może być świetnym sposobem na zwiększenie dochodów. Istnieje kilka rodzajów klientów, którzy mogą być zainteresowani zakupem układu graficznego strony lub szablonu, a w tym:

 • Programiści, którzy są nowi w biznesie i wciąż rozwijają swoje umiejętności. Jeśli oni potrzebują strony z funkcjonalnościami, których sami nie potrafią dodać, mogą szukać możliwości zakupu tego czegoś.
 • Wielkie firmy oraz małe biznesy, które chcą rozpocząć lub zaktualizować swoje strony internetowe tanim kosztem.
 • Programiści oraz firmy, które działają pod presją czasu i nie mogą sobie pozwolić na wykonanie zadania samodzielnie i tracić czasu, więc decydują się zapłacić komuś za gotowca.

Bez względu na to dlaczego ludzie decydują się na zakup szablonu, będą musieć dostosować grafikę, aby pasowała do ich potrzeb. Możesz zaoferować wykonanie tego dla nich, oszczędzając im czasu i problemów. Kiedy sprzedajesz szablony w Internecie, promuj tę usługę mówiąc, że będziesz w stanie wdrożyć zmiany w wyglądzie bardzo szybko, ponieważ sam go stworzyłeś. Podaj adres swojej strony internetowej, adres email, kontakt na Skype lub inną formę dotarcia do ciebie.

Prace związane z dostosowywaniem nie będą tak dobrze płatne jak prace nad tworzenie stron internetowych, ale mogą być dobrym sposobem na wsparcie swego dochodu i zyskanie dodatkowego źródła zleceń w pracy jako programista freelancer.

Nauczaj

We współczesnym świecie wielu ludzi chce pracować jako programiści komputerowi lub tworzyć swoje własne strony internetowe. W rezultacie otwiera się spory rynek dostępny dla ekspertów z dużą wiedzą w tej dziedzinie, którzy mogą zarabiać pieniądze ucząc wielu rzeczy innych ludzi. Poniżej znajdziesz najbardziej popularne typy szkoleń i treningów:

 • Szkolenia jak używać CSS
 • Szkolenia jak używać Photoshopa
 • Szkolenia jak używać Dreamweavera
 • Szkolenia jak używać Illustratora
 • Szkolenia jak używać Javy i Java Scriptu
 • Szkolenia jak używać języków programowania HTML oraz PHP
 • Szkolenia jak używać Drupala
 • Szkolenia jak używać WordPressa
 • Szkolenia jak używać CMS
 • Szkolenia jak używać Facebooka
 • Szkolenia jak używać YouTube
 • Szkolenia jak używać Twittera

Kiedy masz okresy z małą ilością zleceń, możesz napisać kilka szkoleń. Możesz je zaoferować w formie e-booka na swojej stronie lub za pośrednictwem takich gigantów jak Amazon czy Apple iBookstore. Istnieją ponadto inne serwisy, na których możesz sprzedawać wiedzę szerszemu gronu. Możesz nawet oferować webinary w temacie tworzenia stron internetowych.

Wypróbuj Strony Dla Freelancerów

Jeśli masz słabszy okres, możesz zrobić użytek ze stron dla freelancerów, aby znaleźć nowych klientów, a co za tym idzie nowe zlecenia. Oto najbardziej popularne z nich:

Niektóre z tych stron pozwalają ci przeglądać oferty od klientów, którzy szukają programistów do konkretnych zadań. Możesz zapoznać się z opisem, a następnie złożyć ofertę, która określa co zrobisz za daną cenę i jakie są twoje szczególne umiejętności. Inne strony pozwalają ci na zareklamowanie swoich usług za określoną kwotę pieniędzy. Następnie ludzie, którzy potrzebują tej usługi mogą ją sobie kupić.

Bez względu na to z jakiej strony dla freelancerów korzystasz, będziesz musiał jej zapłacić prowizję z całościowej ceny twojej usługi przy danym projekcie lub wnieść miesięczną opłatę jako rekompensata za używanie tej strony i dostęp do większej ilości potencjalnych klientów. Strony te mogą zapewnić stały przypływ zleceń bez konieczności inwestowania zbyt wiele w marketing. Z tego powodu są warte swojej ceny. Zapoznaj się ze stawkami danej strony lub pobieranego procentu ze zleceń i dostosuj do tego stawki dla twoich klientów.

Myśl Nieszablonowo

Kiedy trzeba pozyskiwać klientów i zyskiwać nowe zlecenia, często musisz być kreatywny w świecie programowania jako freelancer. Zwykłe postawienie strony i ogłoszenie światu, że możesz podjąć pracę nie przyniesie ci dochodów, które dałyby ci uczucie odniesienia sukcesu jako freelancer.

Marketing będzie podstawą twego sukcesu, zwłaszcza na początku. Niektóre ze sposobów, którymi możesz się posłużyć obejmują:

Poczta Tradycyjna

Wysłanie ulotek do firm z twojej okolicy lub stworzenie bazy adresów do której można się odezwać pocztą tradycyjną pomoże ci pozyskać klientów bezpośrednio.

Grupy Referencyjne

Grupy referencyjne są klubami lub organizacjami, które zrzeszają ludzi z różnych profesji, którzy spotykają się regularnie. Omawiają wtedy swoje biznesy oraz usługi i dowiadują się co robią inni członkowie grupy. Następnie wspominają o usługach innych członków swoim klientom, pomagając tym samym zyskać członkom więcej zleceń czy zamówień. W ramach tych grup będzie się od ciebie oczekiwało, że przyprowadzisz jakichś klientów innym członkom.

Zachęty Referencyjne

Dawanie swoim obecnym klientom dodatków czy zniżek w zamian za polecenia jest następną kreatywną metodą do zdobywania nowych klientów jako programista freelancer. Polecenia będące pokłosiem przekazu z ust do ust są jedną z najpotężniejszych form reklamy dla każdego, kto pracuje jako freelancer.

Nigdy Nie Przestawaj Się Uczyć

Zdajesz sobie sprawę, że świat tworzenia stron internetowych stale się rozwija. Co rusz światu prezentowane są nowe technologie, a trendy w tym co jest modne w projektowaniu komputerowym przychodzą i odchodzą. Jeśli chcesz odnosić sukcesy jako webmaster freelancer, musisz być na bieżąco ze wszystkimi zachodzącymi w branży zmianami.

Odbywanie seminariów i chodzenie na szkolenia oraz praktykowanie swoich nowych umiejętności pomoże ci zostać ekspertem w innych dziedzinach. To z kolei pozwoli ci się odróżnić od konkurencji i zwiększyć swoje szanse na bycie tym webmasterem, którego klienci wybierają.

Pamiętaj, że nikt nie będzie ci płacił za branie udziału w szkoleniach i edukowaniu się jako freelancer. Na takie dodatki mogą liczyć tylko pracownicy etatowi. W rezultacie będziesz musiał poświęcić trochę czasu na własny rozwój, niemniej jednak nagroda za te wysiłki jest tego na pewno warta.

Niech to będzie dla ciebie celem, żeby uczyć się czegoś nowego regularnie, na przykład raz w miesiącu, raz na kwartał lub dwa razy do roku. Przeglądając Internet, czytaj artykuły, aby dowiedzieć się więcej o trendach panujących w programowaniu i zasubskrybuj publikacje branżowe, aby być na bieżąco ze zmianami.

Sieć

Zarabiaj pieniądze jako webmasterJako freelancer, prawdopodobnie będziesz pracował samodzielnie w biurze, które będzie w twoim domu, nie oznacza to jednak, że inni ludzie nie będą ważni dla twego biznesu. Jak już wspomniano wcześniej, polecenia mogą być niezwykle potężnym narzędziem przy powiększaniu bazy twoich klientów, dlatego ważne jest byś zadbał o zbudowanie silnej sieci. Uczestnicz w wydarzeniach sieciowych na żywo oraz online lub przyłącz się do grup w Internecie zrzeszających freelancerów. Stworzy ci to nie tylko szansę na dodatkowe polecenia, ale również połączy cię z innymi ludźmi, którzy rozumieją perypetie i problemy związane z samozatrudnieniem. Możecie wszyscy dzielić się pomysłami i okazywać sobie nawzajem wsparcie.

Co zaskakujące, bycie w kontakcie z konkurencją może również być korzystne. Kiedy musisz odrzucić zlecenie od klienta z powodu nadmiaru pracy, miło będzie przekazać je komuś innemu, o kim masz pewność, że wykona znakomitą pracę. Zrób to kilka razy, a będziesz zaskoczony, gdy otrzymasz pewnego dnia telefon od potencjalnego klienta, któremu zostałeś polecony przez konkurencję. Dodatkowo, współpraca z innymi webmasterami da ci wiedzę na temat tego jakie rodzaje usług oferują inni w twojej branży.

Wnioski i Słowa Końcowe

Szanse na zarabianie pieniędzy jako programista freelancer są bardzo duże. Rynek i zapotrzebowanie na niezależnych programistów stale rośnie, tak więc jeśli wejdziesz na rynek we właściwy sposób, będziesz mógł zarobić sporo pieniędzy.

Programowanie i tworzenie stron to nie jedyne dziedziny w których możesz zarabiać pieniądze jako freelancer. Innym popularnym sposobem na zarabianie pieniędzy jako freelancer jest wirtualny asystent. Tutaj pracujesz po prostu jako czyiś asystent w Internecie, w co również może wchodzić praca webmastera.

Jeśli interesuje cię poznanie innych ciekawych sposobów na zarabianie pieniędzy online, koniecznie powinieneś sprawdzić naszą stronę z wszystkimi metodami zarabiania pieniędzy przez Internet, o których sami wiemy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top