Zarabiaj pieniądze na blogowaniu

jak zarobić na blogu

Poziom trudności:

Zarabianie przez internet

Zaangażowanie czasu:

Zarabianie przez internet

Potencjał zarobkowy:

Zarabianie przez internet

Cogodzinny

PLN

Wynik ZarobkowyNinja:

Wygodny sposób zarabiania pieniędzy na ZarobkowyNinja.pl.

Obecnie posiadanie własnego bloga stało się wyjątkowo popularne. Wiele osób przekonało się o zaletach posiadania popularnego bloga.

Oprócz możliwości zarobku na reklamach i sponsorowanych wpisach, często dodatkowo można otrzymać darmowe próbki kosmetyków, ubrania, dodatki, bądź inne rzeczy! Zazwyczaj najpopularniejsze blogi to takie, które zajmują określoną niszę na rynku informacji. Są one budowane i rozwijane w oparciu o określony temat. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zarobić na blogu, zapraszam do dalszej lektury.

  • Jak stworzyć bloga?
  • O czym pisać?
  • Co zrobić, żeby ludzie dowiedzieli się o Twoim blogu?

Różnorodność blogów jest ogromna. Można znaleźć blogi osobiste, które są trochę jak internetowe pamiętniki, blogi o gotowaniu czy podróżach, a nawet blogi ze zdjęciami uroczych zwierząt. Niestety większość pomysłów na blog już została zrealizowana i szansa na stworzenie czegoś zupełnie nowego i rewolucyjnego jest bliska zeru. Nie znaczy to jednak wcale, że nie możesz zbudować popularnego bloga i na nim zarobićZarobkowyNinja.pl pokaże Tobie jak to zrobić.

Jak stworzyć bloga?

Założenie bloga jest darmowe, a wszelkie ustawienia zwykle są bardzo proste. Masz 100% kontrolę nad tym, jak będzie wyglądał Twój blog. Jedyną rzeczą, nad którą musisz się zastanowić, jest temat o którym chcesz pisać. Nawet jeśli jesteś nowicjuszem w świecie blogowania na pewno łatwo sobie poradzisz.

Istnieje wiele stron umożliwiających stworzenie bloga, między innymi Blogger albo Compareyourself.pl. Wszystkie przeprowadzą Cię krok po kroku przez wszystkie ustawienia.Otrzymasz swój własny URL, szablon bloga i już, możesz zacząć pisać.

Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że większość blogów nie przynosi dochodu, niektóre trochę zarabiają, a tak naprawdę niewiele pozwala się z nich utrzymać. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się że, prowadzenie bloga jest czymś, co można robić w wolnym czasie, w rzeczywistości aby na nim zarobić trzeba to potraktować jako pełnowymiarową pracę.  Pamiętaj, że wysiłek i dochód często idą w parze.

Przepis na udanego bloga składa się z trzech części: świetnej treść, mnóstwa odwiedzających oraz dobrego marketingu. Zapewnienie wszystkich trzech nie jest łatwe i zwykle nie przychodzi w ciągu jednego dnia. Co więc musisz zrobić, aby Twój blog osiągnął sukces?

Świetna treść, czyli o czym pisać?

W zasadzie, wszystko zależy od Ciebie.  Musisz mieć ogólne pojęcie o tym, co chcesz pisać i musisz być w stanie umiejętnie się wyrazić.

Spędź nieco czasu przeglądając inne blogi. Możesz zajrzeć do „Technorati’s Popular Blogs”, aby zobaczyć co jest w modzie. Poczytaj blogi, które piszą o tematach, które Cię interesują i pomyśl, jak możesz to zrobić lepiej. Zauważ, w jaki sposób dane blogi zarabiają i spróbuj zastosować poznane metody na swoim blogu. Oczywiście zawsze chcesz się czymś wyróżniać, ale nie ma nic złego w tym, żeby tu i tam podkraść parę dobrych pomysłów. W ten sposób zaczynały nawet największe i najpopularniejsze blogi!

Absolutnie jasne jest, że Twój blog może być o czymkolwiek zechcesz, jeśli jednak chodzi o zarabianie pieniędzy to na pewnych tematach można zarobić szybciej i więcej niż na innych.Możesz pomyśleć o blogu na temat podróży albo o najnowszych gadżetach. W obu dziedzinach budżety na reklamę są ogromne, a Ty możesz mieć w nich swój udział.

Oczywiście nie powinieneś zajmować się gadżetami jeśli nic o nich nie wiesz albo Cię to w ogóle nie interesuje. Żeby zdobyć zaufanie Twój blog musi opierać się na Twoich zainteresowaniach i doświadczeniu. Blog bez pasji nigdy nie zdobędzie popularności.

Nie oznacza to jednak, że musisz wybrać temat i kurczowo się go trzymać. Niektórzy blogerzy piszą o wszystkim, co wyda im się interesujące, niekoniecznie mając związek z głównym tematem ich bloga. Wśród najpopularniejszych blogów istnieje jednak tendencja by pozostawać mniej lub bardziej przy głównym wątku.

Możesz również znaleźć swoją małą niszę i pisać dogłębnie na jej temat. Jeśli wybierzesz szerszą dziedzinę to okaże się, że również konkurencja będzie większa. Kluczem do sukcesu jest znalezienie tematu wystarczająco obszernego, by mieć wielu czytelników, a jednocześnie tak konkretnego, by wyróżnić się z tłumu. Rozejrzyj się wśród różnych blogów i sprawdź, które tematy przyciągają największą uwagę.

Kiedy na Twoim blogu zaczną pojawiać się zainteresowane osoby możesz zastosować pewne metody, by Twoja popularność wzrosła. Na przykład, jeśli prowadzisz bloga o muzyce, możesz spytać wydawcę, czy mógłbyś zrecenzować najnowszą płytę. Dla wydawcy oznacza to darmową reklamę, a dla Ciebie szansę na zrecenzowanie najnowszego wydania jako pierwszy, co prawdopodobnie przełoży się na zwiększenie ilości Twoich czytelników. Jednocześnie za darmo otrzymasz płytę, co też nie jest bez znaczenia.

Bądź jednak uważny jeśli chodzi o pisanie na temat swojego życia prywatnego! Blogerzy piszący o swojej pracy bywają upomniani, a nawet wyrzuceni z pracy.  Dlatego jeśli Twój blog jest dostępny dla wszystkich, uważaj co piszesz, żeby nie obróciło się to przeciwko Tobie.

Do kogo kierujesz swojego bloga? Do przyjaciół, rodziny, ludzi o podobnych zainteresowaniach czy na ogól do ludzi? Odpowiedź na to pytanie powinna mieć znaczący wpływ na wizerunek Twojego bloga i na sposób, w jaki się będziesz reklamował.

Jeśli chcesz na blogu zarabiać, z pewnością musisz skierować go do określonego grona odbiorców – i sprawić żeby Cię odnaleźli.

Jak sprawić, aby ludzie dowiedzieli się o Twoim blogu?

Na początku nie jest to łatwe. Musisz zacząć od małych kroków. Powiedz o Twoim blogu rodzinie i znajomym. Prawdopodobnie przekażą informację dalej. Umieszczaj swoje wpisy na Facebooku i Tweeterze. Poproś przyjaciół, żeby przesyłali Twoje posty innym osobom, pod warunkiem, że im się podobają.

Bardzo ważna jest dobra nazwa. Przemyśl dokładnie, jak chcesz nazwać swojego bloga. Powinna być chwytliwa i łatwa do zapamiętania. Nazwa powinna być też częścią Twojego adresu URL. W ten sposób ułatwisz ludziom znalezienie Twojego bloga, kiedy będą chcieli go po raz kolejny odwiedzić.

Może się zdarzyć, że będziesz musiał zapłacić za adres internetowy, który Cię interesuje, ale zwykle nie jest to drogie.  Poza tym jeśli pomoże to Twoim gościom wielokrotnie wracać na stronę to wydatek z pewnością się opłaci.

Wybierając nazwę weź pod uwagę:

  • żeby była krótka i chwytliwa
  • żeby unikać znaków, takich jak ukośnik, co powoduje, że trudniej ją zapamiętać

Przekazuj informację o Twoim blogu (podziel się nim)

Dobrym sposobem by pokazać się swoim odbiorcom jest przyłączenie się do większej sieci blogów, takiej jak Blogger. Na takich portalach z pewnością znajduje się bardzo duży wybór blogów, co może być przeszkodą, ale równocześnie jest to powód, dla którego odwiedza je ogromna ilość czytelników.

Inną możliwością jest założenie strony na Facebooku. Umieszczając tam swoje wpisy dajesz znać ludziom kiedy na blogu dzieje się coś nowego. Nie zawsze wszyscy będą pamiętać, żeby wejść na Twojego bloga, ale możesz być pewny, że jest na zawsze na Facebooku. Jest to więc dobre miejsce żeby zwrócić na siebie uwagę.

W ten sam sposób także Twitter może być bardzo pomocny. Za każdym razem, kiedy napiszesz nowy post, „Tweetnij” do swojego bloga krótki i chwytliwy tekst z linkiem. Nie zapomnij dodać dużej ilości hashtag’ów, tak, aby dotrzeć do jak największej liczby osób. Jeśli piszesz o kimś znanym możesz poprosić go, żeby „Odtweetnął” Twój wpis, co z pewnością przysporzy Tobie wielu nowych odwiedzających.

Konkurencja wśród blogów jest ogromna, dlatego marzeniem dla Ciebie byłaby jakaś wzmianka o Tobie w którymś z popularnych czasopism, jakieś słówko o Twoim blogu z ust kogoś znanego, a nawet odnośnik na jakimś uznanym, głośnym blogu.  Taka wzmianka mogłaby znacząco zwiększyć ruch na Twoim blogu, jednak taka szansa nie zdarza się niestety na co dzień i nie jest czymś, na co masz do końca wpływ.

Dobry marketing: Jak zarobić na blogu?

Kiedy Twój blog już działa to możesz skorzystać z usług Google AdSense albo Chitika. Pomagają one skojarzyć Twojego bloga z odpowiednimi reklamami. Kiedy ktoś kliknie na reklamę otrzymasz swój niewielki udział. Często im blog jest bardziej skierowany na dostarczanie informacji tym generuje większą ilość „kliknięć” (oczywiście jeśli informacje mają związek z reklamą) i tym większy jest dla Ciebie zysk.

Jednak zanim zajdziesz tak daleko istnieje parę rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

To może wydawać się oczywiste, ale podstawą jest wybranie reklamy mającej związek z Twoją grupą odbiorców. Musisz wiedzieć dla kogo piszesz. Kim są Twoi czytelnicy i co ich interesuje?

Czasem trudno to ustalić, szczególnie jeśli temat Twojego bloga jest bardzo szeroki.  Jeśli jednak poruszasz się w wąskim temacie lub masz osobistego bloga to powinieneś przyjąć, że rzeczy które interesują Ciebie i są tematem Twoich wpisów są również tym, co interesuje Twoich czytelników.

Weź też pod uwagę, jak dużo reklam znajduje się na Twoim blogu. Ludzie nie maja nic przeciwko kilku banerom tu i tam – czasem to nawet poprawia wizerunek strony ale nikt nie chce marnować czasu na ataki wyskakujących okienek. Nie ma nic złego w reklamie dopóki nie jest jej za wiele.

Jeśli zaczniesz umieszczać reklamy na swoim blogu zanim zdobędziesz solidną grupę stałych czytelników zarobisz najwyżej na kieszonkowe. Jeśli celujesz w grubą forsę to zanim zaczniesz cokolwiek reklamować, dobrym pomysłem będzie najpierw praca nad treścią Twojego bloga i przyciągnięcie czytelników. Potem, mając odpowiednią liczbę stałych odbiorców, możesz wstawić kilka starannie wybranych reklam.

Przypuszczalnie dopiero kilka setek tysięcy czytelników pozwoli Tobie utrzymać się z reklam na blogu. Jednak jeśli będziesz stosował się do powyższych porad i wskazówek zdobędziesz wystarczającą grupę odbiorców, aby mieć dodatkowy dochód.

Używaj bloga żeby reklamować siebie

Innym sposobem zarabiania na blogu jest reklamowanie własnych produktów czy usług. Jeśli, na przykład, masz bloga o jedzeniu i wydałeś książkę kucharską, reklamowanie książki na blogu jest oczywiste. Podobnie jeśli jesteś ogrodnikiem i masz bloga o projektowaniu ogrodów możesz łatwo i kompetentnie reklamować swoje usługi. Na swoim blogu masz okazję pochwalić się swoimi ukończonymi projektami, co zadziała sto razy lepiej niż jakikolwiek komentarz czy opinia.

Jeśli masz skłonności artystyczne Twój blog jest doskonałym miejscem, żeby pokazać i zareklamować Twoje dzieła. Możesz wstawić link do sklepu na Etsy. Skorzystaj z okazji, że reklama na własnym blogu nic Cię nie kosztuje. Nigdy nie wiesz jakie możliwości się przed Tobą otworzą.

Stwórz biuletyn

Jeśli masz czytelników i usługę, którą chcesz sprzedać, możesz publikować cotygodniowy lub comiesięczny biuletyn.  Możesz w nim przedstawić najciekawsze artykuły z bloga, po czym umieścić reklamę swojego produktu czy usługi.

Gotowy do startu?

Prowadzenie dobrego bloga jest trochę jak bycie trendseterem, musisz zdobyć zaufanie czytelników. Nie przyjdzie to Tobie bez trudu. Żeby Twój blog stał się popularny będziesz musiał włożyć w niego wiele pracy. Ale nie martw się! Wybierz dobry temat i bądź konsekwentny, a na pewno Ci się uda.