Jak Pisać Bloga: 5 Rzeczy, Które MUSISZ Wiedzieć

jak pisac bloga

„Głównym celem ZarobkowegoNinja jest pomoc naszym czytelnikom w kwestiach finansowych. Współpracujemy z innymi firmami, które dzielą z nami taką właśnie wizję. Niektóre z linków w tym poście mogą pochodzić od naszych partnerów. W ten sposób zarabiamy pieniądze.”

Dlaczego ludzie w ogóle blogują? Czy strona internetowa lub fanpage na Facebooku nie wystarczą? Jedna z pierwszych rzeczy, którą będziesz musiał zapamiętać, ucząc się jak pisać bloga, jest fakt, iż blog to nie firmowy pamiętnik, ani służbowy dziennik sprzedaży.

Blog to przede wszystkim narzędzie generujące ruch i budujące świadomość Twojej marki oraz zainteresowanie Tobą i Twoimi produktami/usługami. Nauka jak zacząć pisać bloga pomoże Ci ugruntować swoją pozycję eksperta oraz stworzyć więź z odbiorcami. Kolorowa wystawa i krzykliwy banner nie wystarczą, aby zdobyć zaufanie. W dzisiejszych czasach potrzebujesz platformy, która pomoże Ci wykreować się na profesjonalistę i skłonić ludzi do dyskusji na ważne tematy związane z Twoją działalnością.

W tym artykule omówimy jak pisać bloga i stworzyć bogatą serię wpisów, które ostatecznie zwiększą zainteresowanie Twoją ofertą i zbudują Twój autorytet w sieci. Autorytet ten to niezwykle istotny element pomocny w zwiększeniu sprzedaży oraz zarabianiu pieniędzy!

Jak Pisać Bloga: 5 Kroków Wartych Zapamiętania

Pisanie bloga może być doskonałym źródłem dochodu, zwłaszcza że niektórzy autorzy zarabiają miliony złotych za wpisy dla dużych firm.

Linki do artykułów z czasopism, blogów oraz klipów wideo są udostępniane w mediach społecznościowych, a więc Twoim celem jest wzbudzenie zainteresowania w mediach społecznościowych, a następnie skierowanie ruchu na swojego bloga.

Według Michała Świecha sekret tego, jak się pisze bloga, tkwi w dokładnym przemyśleniu wpisów i skupieniu się na jednym temacie poprzez uprzednie naszkicowanie ogólnej wizji. Znając temat i „motyw przewodni” swoich postów będziesz w stanie pisać artykuły lepszej jakości prezentujące uporządkowane i gruntownie przeanalizowane informacje, które pomogą czytelnikom oddzielić fakty od fikcji i utrzymają ich zainteresowanie.

Oprócz wysokiej jakości treści eksperci zalecają również zwrócić uwagę na nagłówek (lub tytuł). Powinien on być pouczający i zarazem nieco dramatyczny. Warto również wzbogacić swoje posty na blogu o obrazy.

jak pisać bloga

Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowe informacje na temat tego, jak osiągnąć sukces. Oto kluczowe punkty, o których należy pamiętać, planując jak napisać bloga.

jak pisać bloga

1. Szukaj pomysłów na to, jak pisac bloga czytając i słuchając

Pierwsze pytanie, które może Ci się nasunąć w dyskusji na temat tego, jak sie pisze bloga to skąd czerpać pomysły na posty? Jeśli oferujesz tylko jeden produkt lub usługę, to czy tematy nie wyczerpią się za szybko? Oczywiście jednym z sekretów dobrego pisania jest szczere zainteresowanie tematem, o którym blogujesz.

Brak entuzjazmu zostanie niestety szybko odzwierciedlony w Twoim stylu wypowiedzi. Bardziej „naturalne” podejście do tego jak pisać bloga sprawi natomiast, że będzie on o wiele bardziej interesujący. Pisz z pasją, badaj temat i okaż swojej branży więcej entuzjazmu.

Staraj się również unikać nudnych tematów. Unikaj pisania artykułów na tematy przerobione już „od deski do deski” oraz „zdroworozsądkowe”, które nie wnoszą nic nowego w życie czytelnika. Pisz tylko o rzeczach, które są dla Ciebie ważne i będą w stanie wzbudzić w Twoich odbiorcach emocje.

Aby znaleźć temat, który uderzy w czuły punkt i uzyska kliknięcia, musisz zbadać swój rynek, konkurencję oraz czytelników.

Chociaż możesz mieć świetny instynkt w kwestii pisania artykułów i nagłówków (jeśli tak jest, to świetnie!), nie lekceważ tego, co zostało już wypróbowane, ale spróbuj to ulepszyć.

Aby znaleźć świeże pomysły na bloga, dowiedz się:

jak zacząć pisać bloga

Jakie słowa kluczowe są popularne na stronach typu Keyword Tool.

pisanie bloga

O czym mówią najnowsze wiadomości z Twojej branży lub dotyczące Twojego hobby bądź przedmiotu zainteresowania.

jak pisać bloga

O czym bloguje Twoja konkurencja.

jak pisac bloga

O czym rozmawiają Twoi czytelnicy lub potencjalni klienci.

Zapisz wszystkie swoje pomysły do wglądu w przyszłości i przeanalizuj ruch generowany przez Twoje posty, aby dowiedzieć się, które tematy warto będzie ponownie poruszyć w przyszłości. Możesz zacząć zarabiać na swoim blogu na podstawie wygenerowanego ruchu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak założyć bloga za darmo i sprawić, aby był opłacalny z naszego powiązanego artykułu.

pierwszy wpis na blogu

2. Rozplanuj swój pierwszy wpis na blogu

jak pisać bloga

Ucząc się jak pisać bloga, należy planować swoje wpisy tak, aby były zorganizowane, łatwe do zrozumienia i logicznie uporządkowane. Nadmierna improwizacja lub chaotyczne brednie raczej nie pomogą Ci osiągnąć sukcesu. Mogą za to spowodować, że Twoi odbiorcy zaczną uważać Cię za osobę nieznającą się na temacie i do tego kiepskiego blogera.

Dlatego, zanim zaczniesz pisanie bloga, przygotuj plan wpisu, który pomoże Ci zorganizować myśli. Przygotowanie planu podczas nauki tego, jak pisać bloga pomaga również ograniczyć ilość skompletowanych przez Ciebie informacji, wybrać i podkreślić Twoje główne myśli, darować sobie drugorzędne informacje oraz przekazać czytelnikom tylko ważne wnioski, które będą mogli zapamiętać.

jak zacząć pisać bloga

Pracując nad rozplanowaniem posta oraz ucząc się jak pisać bloga lepszej jakości, ważne jest, aby stworzyć „sekcje” punktów: Pozwól sobie na swobodny przepływ pomysłów, a następnie przygotuj na ich podstawie kilka głównych punktów i podpunktów z informacjami pomocniczymi, które kładą nacisk na główny motyw. Przykładowo, jeden szczegółowy post może składać się z czterech do pięciu większych sekcji tekstu.

Jeśli istnieje taka możliwość, informacje pomocnicze przyciągające uwagę do głównych myśli powinny być również dokładnie przeanalizowane i oferować odnośniki do badań, zestawień oraz sprawdzonych informacji, na podstawie których można zweryfikować ich prawdziwość. Nie oczekuj od swoich czytelników, że wezmą Cię na słowo.

Kiedy prowadzisz swoich odbiorców poprzez serię pytań i odpowiedzi lub wątek dowodowy dążący do pewnego celu, musisz upewnić się, że będą w stanie za Tobą nadążyć. Wsparcie swoich racji niezbitymi dowodami oraz wyraźne podkreślenie wniosków to najważniejsze elementy pracy nad spójną argumentacją i świetnym blogiem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jak zacząć pisać opowiadanie, sprawdź ten artykuł z oryginalnymi przykładami wstępów do artykułów. Ucząc się jak pisać bloga należy również pamiętać o odpowiedniej organizacji treści naszych wpisów, tak aby najpierw przekonać publiczność do czegoś, a następnie zachęcić do podjęcia działania.

Jak to osiągnąć?

jak zacząć pisać bloga
Opowiedz historię związaną z kluczową kwestią
jak pisać bloga
Zidentyfikuj problem odgrywający centralną rolę w Twojej historii
jak zacząć pisać opowiadanie
Zaangażuj czytelnika w dyskusję
jak napisać bloga
Zaproponuj rozwiązanie i opisz je krok po kroku
jak pisać bloga
Na koniec dołącz podsumowanie zawierające wnioski oraz wezwanie do działania dotyczące promowanego produktu

Marketerzy często opierają swoją taktykę jak pisać bloga na tych kilku prostych punktach, ponieważ gwarantują one zwiększenie sprzedaży oraz bardziej impulsywne zakupy!

pisanie bloga

3. Wzbudź w swoich czytelnikach uczucie niedosytu

Jak długi powinien być Twój wpis? Chociaż standardowa odpowiedź na to pytanie brzmi: tak długi, jak to konieczne, aby udowodnić wszystkie tezy autora, media społecznościowe szybko zmieniają zasady gry. Ludzie nie czytają już długich artykułów tak często, jak kiedyś, a zdecydowanie wolą krótsze posty, zwłaszcza jeśli muszą przejść poza stronę.

Jacek Brzeziński w publikacji dla businessedge.pl zauważył, że słynny mistrz content marketingu Seth Godin rzadko przekracza w głównej części swoich wpisów (poza tytułem i wprowadzeniem) barierę 200 słów! Natomiast często cytowany blog Buffera podaje, że najpopularniejsze posty zwykle zawierają około 1,500 lub więcej słów.

jak napisać bloga

Ucząc się jak pisać bloga zalecamy jednak ostrożność, jeśli chodzi o liczbę użytych słów. Wpisy zawierające ponad 3,000 słów są zdecydowanie zbyt długie na jedno czytanie, chyba że piszesz o czymś bardzo technicznym i szczegółowym lub dla specyficznej grupy odbiorców.

Zamiast ryzykować przytłoczenie swoich czytelników nadmierną ilością informacji, spróbuj podzielić szczegółowy wpis na kilka mniejszych poruszających ten sam temat.

Warto również połączyć artykuły w serii linkami, aby użytkownicy mogli zapoznać się z nimi w odpowiedniej kolejności we własnym tempie i nie przeoczyli żadnej części dyskusji.

Korekta i edycja planu oraz pierwszej wersji artykułu są równie ważną częścią pracy nad blogiem, ponieważ umożliwiają odkrycie różnych problemów dotyczących doboru słów lub organizacji tekstu po przeczytaniu artykułu kilka razy.

Nie publikuj artykułu, dopóki sam go dwa, trzy razy nie przeczytasz.

jak pisac bloga

4. O czym pisać bloga żeby ZAROBIĆ

jak się pisze bloga

Wyjaśnienie jak pisać bloga zgodnie ze standardami dziennikarskiego rzemiosła to jedno. Co jednak powinno być bardziej istotne, to podjęcie dyskusji na temat tego, co rzeczywiście działa w obecnych czasach. W nauce jak pisać bloga największe znaczenie ma świadomość, co generuje kliknięcia i komentarze.

Według badań, 80% czytelników przeczyta nagłówek, ale tylko 20% przejdzie do przeczytania całego tekstu. W związku z tym należy podkreślić ogromną wagę „sprzedaży” historii dobrym nagłówkiem. Oznacza to nie tylko tworzenie sensacyjnych tytułów, ale również zawarcie w tekście wszystkiego, co takie tytuły sugerują — bez clickbaitów!

jak pisać bloga

5. Nie wystarczy uczyć, trzeba wzbudzać uczucia

Jeśli pisanie gazetowych sensacyjnych nagłówków nie przychodzi Ci łatwo, zacznij traktować swojego bloga bardziej jako doświadczenie dla zmysłów niż tylko intelektualne.

Zaangażuj zmysły swoich czytelników poprzez skupienie się na elementach wizualnych, dźwiękach, uczuciach oraz zapachu i smaku. Tego rodzaju „ludzkie” szczegóły sprawią, że Twoi odbiorcy wreszcie zaczną Cię słuchać.

Jeśli chcesz się nauczyć jak pisać bloga, postaw się po stronie czytelników i spróbuj zgadnąć, czego chcą się dowiedzieć ORAZ jak chcą się poczuć, czytając Twój blog. Które zmysły chcą zaangażować?

Zdradzanie wszystkiego w nagłówku lub streszczeniu tekstu (zdanie napisane kursywą znajdujące się pod nagłówkiem) jest niezbyt satysfakcjonujące i nie pomoże Ci odnieść sukcesu.

Dlaczego?

pierwszy wpis na blogu

Ponieważ czytelnicy chcą, aby się z nimi trochę podroczyć, a nie tylko opowiedzieć całą historię w kilku słowach! Wzbogać ich doświadczenie na Twoim blogu poprzez większy nacisk na emocje, co zagwarantuje Ci również większy ruch!

Jak widać, nauka jak pisać bloga obejmuje nie tylko naukę pisania, ale również sztuki oddziaływania na odbiorców. Zbadaj swoich czytelników i dowiedz się, na jakie sygnały emocjonalne najlepiej reagują. Takie dynamiczne podejście pomoże Ci pisać lepsze teksty, które nie tylko uczą lub informują, ale przede wszystkim urzekają! Jeśli będziesz w stanie wzbudzić emocje, Twoi odbiorcy z pewnością będą wracać po więcej. Prosta odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie wracają? Nie po więcej informacji, ale po więcej wrażeń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top