Jak Stworzyć Bloga za Darmo? [Prosty Przewodnik]

jak stworzyć bloga

„Głównym celem ZarobkowegoNinja jest pomoc naszym czytelnikom w kwestiach finansowych. Współpracujemy z innymi firmami, które dzielą z nami taką właśnie wizję. Niektóre z linków w tym poście mogą pochodzić od naszych partnerów. W ten sposób zarabiamy pieniądze.”

Tysiące osób wykorzystują tę jedną rzecz do dzielenia się informacjami o swoim życiu, wiedzy i doświadczeniach… Co to? Blog! Od małych dzienników, pamiętników online po pełnoprawnych influencerów, blogi stały się dla wielu sposobem wyrażenia swojego głosu w internecie, a niektórzy dzięki nim nawet zarabiają dodatkowe pieniądze. I co najlepsze – nie trzeba płacić ani grosza, aby móc założyć swojego bloga. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem opowiemy ci o 3 najlepszych opcjach (Wix, Medium, oraz WordPress). Czytaj dalej, a dowiesz się jak stworzyć bloga.

Jak stworzyć bloga w 6 łatwych krokach

Poniżej pokazujemy jak zrobić bloga w 6 krokach:

jak stworzyć bloga

1. Zdecyduj jaką nazwę będzie mieć twój blog i na jaki temat będziesz pisać.Niech będzie to coś, co NAPRAWDĘ lubisz, bo będzie to stanowiło podstawę twojego bloga!

załóż bloga

2. Załóż bloga online. By użytkownicy mogli znaleźć twojego bloga i wejść na niego, będziesz musiał go zarejestrować. Przeprowadzimy cię dokładnie przez ten proces i pokażemy jak stworzyć bloga krok po kroku nieco dalej w tym przewodniku.

jak prowadzić bloga

3. Dostosuj i dopracuj swojego bloga. Będziesz musiał zdecydować jak twój blog będzie wyglądać, tak by naprawdę przemawiał do twoich czytelników. Ponadto fajnie mieć bloga z którego jest się dumnym.

jak stworzyć bloga

4. Utwórz swojego pierwszego posta na blogu. Gdy już masz ustawione wszystkie najważniejsze elementy na swoim blogu, najwyższa pora zabrać się za pisanie i rozpocząć tworzenie treści, które inni będą mogli przeczytać.

zakładanie bloga

5. Promuj i reklamuj swojego bloga. Codziennie publikowanych jest TYSIĄCE nowych postów. By mieć pewność, że ludzie wiedzą kim jesteś, musisz nauczyć się promować i reklamować swojego bloga tak, by został znaleziony.

jak zrobić bloga

6.Monetyzuj swojego bloga.To opcjonalny krok, ponieważ możesz chcieć by twój blog był czymś osobistym lub prowadzony całkowicie dla przyjemności. Wiele osób jednak rezygnuje z pracy i bloguje na pełen etat, oczywiście na tym zarabiając. Jeśli jesteś zainteresowany, to mamy cały przewodnik poświęcony temu jak zarabiać na blogowaniu

Blogowanie jest jedną z najprzyjemniejszych metod zarabiania o których mówimy tu na ZarobkowyNinja w kontekście zarabiania pieniędzy online. Sami przeszliśmy w tym zakresie naprawdę długą drogę – od czasów, gdy trzeba było wiedzieć jak programować w HTMLu żeby można było zbudować darmowego bloga.

Jak stworzyć bloga - 3 opcje dla ciebie...

blog jak założyć

Chcesz więc wiedzieć jak stworzyć bloga za darmo? Istnieją różne strony oferujące darmowy hosting stron internetowych oraz blogów, które mogą pomóc ci na twojej drodze do zarabiania pieniędzy z domu za pomocą bloga (jeśli to jest to coś, co cię interesuje, możesz chcieć mieć bloga po prostu dla przyjemności, i to też jest oczywiście OK!). Omówimy 3 świetne i bardzo różniące się od siebie darmowe platformy blogowe, i podpowiemy która będzie odpowiednia do twoich potrzeb i najlepsza dla ciebie.

Platformy blogowe zapewniają wszystko, od hostingu, po bogaty wybór szablonów, projektów, wtyczek i wielu innych dodatków. Podczas swojej nauki tworzenia bloga za darmo, dowiesz się, że wiele z nich oferuje zarówno opcje bezpłatne jak i opcje premium dla wszystkich tych, którzy chcieliby stworzyć poważniejszą stronę z bardziej zaawansowanymi narzędziami, które pozwolą im zdobyć więcej odwiedzających. Większość platform blogowych posiada wyspecjalizowane opcje hostingowe zależnie od tego, czy chcesz się skupić na projektowaniu, pisaniu, dostosowywaniu czy może jednak czymś innym.

Pokażemy ci jak zacząć blogować za darmo i jak prowadzić bloga z 3 różnymi platformami:

Wszystkie te opcje są doskonałe do nauki tego, jak stworzyć bloga, i oferują szeroką gamę opcji zarówno darmowych jak i premium.

Jak stworzyć bloga za darmo z Wix

jak prowadzić bloga

Wix jest bardzo prostą platformą dla blogów i stron internetowych, która reklamuje się jako jedyna platforma tworzenia stron internetowych wykorzystująca metodę “przeciągnij i upuść”. Jeśli nie wiesz czym jest HTML5, nie szkodzi. Po prostu – jeśli chcesz wiedzieć jak stworzyć bloga w szybki i łatwy sposób, platforma Wix jest dla ciebie idealnym wyborem

Jeśli zarejestrujesz konto bezpłatne otrzymasz 500MB miejsca i przepustowość równą jeden GB. Te parametry są jak najbardziej wystarczające.

Jak stworzyć bloga z Wix? Musisz wykonać następujące czynności:

jak stworzyć bloga

1. Załóż konto na Wix i wybierz “Rozpocznij”

jak stworzyć bloga

2. Wybierz “Zacznij tworzyć”, by rozpocząć budowę bloga z Wix.

jak zrobić bloga
blog jak założyć

3. Wybierz szablon.

jak stworzyć bloga

Wix posiada szeroką gamę dostępnych szablonów z których możesz wybierać i które są zupełnie darmowe. Ponieważ dopiero uczysz się jak stworzyć bloga, poświęć trochę czasu na wybranie szablonu, ponieważ Wix nie pozwoli ci go już później zmienić. Pojawi się wyskakujące okno (ang. pop-up) w którym będziesz musiał podać/edytować następujące informacje (pamiętaj, aby wyłączyć blokadę okienek pop-up w twojej przeglądarce):

Od tego momentu będziesz musiał ręcznie zapisywać wyniki swojej pracy, bo Wix nie zapisuje ich automatycznie.

jak stworzyć bloga

4. Nazwij swoją stronę!

how to create a blog for free

Zakładając swój blog za darmo z Wix otrzymasz następujący adres URL: www.wix.com/twojanazwauzytkownika/nazwastrony. Jeśli chcesz mieć własną domenę, na przykład www.twojadomena.com, Wix pobierze opłatę za spersonalizowaną nazwę domeny.

załóż bloga

5. Opublikuj!

jak prowadzić bloga

Ostatnim elementem w procesie tego, jak stworzyć bloga jest jego publikacja. Gdy wykonasz wszystkie wymienione kroki, wybierz “Opublikuj” i już! Twój darmowy blog z Wix jest gotowy!

Wix jest świetną opcją dla każdego, kto dopiero zaczyna i uczy się tego, jak stworzyć bloga. Dzięki ograniczeniu możliwości wprowadzania zmian w szablonach, zmniejszony jest też poziom skomplikowania procesu zakładania bloga, a efektem jest nadal profesjonalnie wyglądający blog lub strona internetowa.

Jak stworzyć bloga z Medium

załóż bloga

Jak stworzyć bloga na którym można publikować dłuższe, bardziej tradycyjne posty? Spróbuj Medium. W odróżnieniu od Wix, Medium to darmowa platforma blogowa, która skłania się raczej w stronę stylu minimalistycznego, w którym ograniczona ilość opcji formatowania tekstu i białe tło pozwalają poczuć się jak prawdziwy pisarz.

Jednak Medium posiada również wiele innych funkcji, co sprawia, że jest to w pełni interaktywny blog za darmo. Platforma Medium została stworzona przez tych samych założycieli co Twitter. Ma więc kilka funkcji podobnych do tych z platformy społecznościowej. Ze swoim kontem Medium możesz obserwować innych blogerów, odkrywać publikacje i nawiązywać interakcje z innymi twórcami. Użytkownicy Medium mogą też polecać, dzielić, podkreślać i zaznaczać publikacje.

Dzięki temu co oferuje Medium, darmowy blog na tej platformie może być świetny dla każdego minimalisty chcącego pisać treściwego bloga. Ale jeśli interesują cię bardziej kreatywne projekty i więcej możliwości, to może nie być to najlepsza dla ciebie opcja, nawet biorąc pod uwagę fakt, że jest to blog za darmo.

Tworzenie bloga z Medium:

jak prowadzić bloga

1. Wybierz “Zaloguj się/Zarejestruj się”

Możesz połączyć swoje konto Medium z Facebookiem, Twitterem, kontem Google lub emailem. Jeśli jesteś zainteresowany zdobywaniem obserwujących lub dzieleniem się swoimi publikacjami na innych platformach, linkowanie do kont w mediach społecznościowych może pomóc ci zbudować widownię dzięki posiadanym już kontaktom i uniknąć zaczyniania zupełnie od zera.

jak zrobić bloga

2. Wybierz swój URL

Ponieważ Medium hostinguje twoją domenę, twój link URL będzie wyglądał tak: medium.com/@TwojaNazwa i może zostać w pełni dostosowany do twoich preferencji.

załóż bloga

3. Dodaj swoje zdjęcie profilowe i 160-znakowy biogram.

zarabianie przez internet

Po wykonaniu powyższych czynności, będziesz już wiedział jak stworzyć bloga na Medium.

Jak stworzyć bloga - Kilka funkcji bloga oferowanych przez Medium:

Tworzenie nowej publikacji z Medium jest proste i intuicyjne, nawet jeśli to twój pierwszy blog za darmo: udostępnione opcje formatowania pozwolą zachować przejrzysty wygląd bloga z jasnymi nagłówkami i akapitami – jeśli ich potrzebujesz. Są też jednak pewne ograniczenia, na przykład dotyczące niektórych czcionek, więc jeśli marzysz o tym, by pisać korzystając z Comic Sans, masz pecha.

Z Medium również jest to niezwykle proste. Skopiuj i wklej lub wybierz plik, by umieścić go w swoim tekście. Medium umożliwia wybór spośród 4 różnych rozmiarów mediów oraz pozwala na dostosowanie sposobu ich umieszczenia w tekście.

Jedną z ciekawych funkcji Medium jest to, że możesz wejść na stronę ze swoimi statystykami i zobaczyć jak sobie radziły twoje publikacje przez ostatnie 30 dni. Możesz tu zobaczyć kto polecał lub zaznaczał sobie twoje teksty. Jest to jak najbardziej świetne narzędzie, z którego po prostu trzeba korzystać!

Jak stworzyć bloga na WordPress

jak stworzyć bloga

WordPress jest jedną z największych i najpopularniejszych platform z blogami i stronami internetowymi, idealną zwłaszcza dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jak założyc bloga za darmo. Zarówno prawie wszyscy początkujący jak i niektóre naprawdę duże firmy korzystają z WordPressa do hostingu blogów osobistych oraz profesjonalnych stron internetowych.

Tym, co daje platformie WordPress przewagę nad innymi stronami z hostingiem jest ogromny wybór opcji dostosowywania twojego bloga, oraz łatwość użytkowania, nawet dla początkujących. Każdy kto poszukuje pełnej kontroli już na etapie zakładania swojego pierwszego bloga, w WordPress ma to umożliwione. Ponadto, gdy będziesz już gotowy do stworzenia bardziej profesjonalnego bloga, łatwo zintegrujesz go ze swoją istniejącą stroną.

Zakładanie bloga z WordPress

jak stworzyć bloga

1. Utwórz konto

zakładanie bloga

Zostaniesz poproszony o podanie ogólnych informacji, takich jak twoje imię i nazwisko oraz adres.

zakładanie bloga

2. Dodatkowe narzędzia i inne dodatki

jak zrobić bloga

Gdy skończysz zakładanie swojego konta, WordPress zapyta czy chcesz dodać inne narzędzia lub wtyczki do swojego bloga. Niektóre z nich mogą być bezpłatne, za inne trzeba będzie zapłacić. Jeśli dopiero zaczynasz i nie wiesz jeszcze do końca jak założyć bloga, sugerujemy, żebyś chwilę poczekał zanim kupisz dodatkowe narzędzia do czasu, aż poczujesz się pewnie ze swoim blogiem i będziesz wiedzieć czego potrzebujesz. Po wybraniu narzędzi, możesz dokończyć zakup i zakładanie konta.

Jak stworzyć bloga - Ustawienie twojego bloga

Po założeniu konta możemy przejść do samego bloga.

WordPress zacznie od poproszenia cię o wybór szablonu. Możesz wybierać z licznych darmowych projektów dostarczonych przez WordPress lub stworzyć swój własny. Możesz też wybrać schemat kolorystyczny i tło, sprawiając że twój nowy blog będzie wyglądał zupełnie tak jak chcesz.

Tu możesz dodawać strony i posty do swojego bloga. Jest to część, którą będziesz regularnie aktualizować budując swojego bloga. Ale pamiętaj, że strony i posty to dwie różne rzeczy:

Strony – Statyczne strony nie zmieniają się i nie aktualizują. Należą do nich twoja strona główna oraz każda strona zawierająca ogólne informacje i nadająca strukturę twojemu blogowi.

Posty – Są one regularnie uzupełniane, a te najnowsze są wyświetlane w kolejności jako pierwsze. Tutaj właśnie będzie zawierała się lwia część twojego bloga, treści, zdjęcia lub inne materiały, którymi będziesz się dzielić.

Ponieważ chcesz wiedzieć jak stworzyć bloga, a głównym założeniem bloga jest dodawanie treści, upewnij się, że sposób w jaki są one wyświetlane na twoim blogu ci odpowiada. Zakładając swój pierwszy blog za darmo, będziesz mieć możliwość formatowania treści w prosty sposób dzięki dostępnym w WordPressie narzędziom edytowania tekstu. Zwróć też uwagę na wielkość zdjęć i innych mediów jakie zamieszczasz, bo nie chcesz przecież żeby przytłaczały one bloga lub wręcz przeciwnie – ginęły w nim.

Inne funkcje, których nie można pominąć ucząc się jak stworzyć bloga to tytuły, nawigacja i komentarze:

Tytuły – Są ważne w przypadku stron statycznych, zwłaszcza przy budowie nawigacji na stronie. Mogą być bardzo proste, na przykład: strona główna, strona 1, strona 2, strona 3, albo takie jak ci się tylko podobają. Nie zapomnij też o tagline, czyli krótkim sloganie, który w jednym zdaniu podsumowuje czego dotyczy Twoja strona.

Nawigacja – Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz, że twój blog będzie miał więcej niż jedną stronę. Nawigacja to głównie kwestia tego, jak zaprojektujesz swoją listwę z menu – najlepiej tak, by każdy mógł łatwo wybrać stronę, którą chce zobaczyć. Zależnie od wyglądu twojego bloga, jako nawigację możesz mieć “pływający” górny baner, rozwijane menu lub przycisk w rogu strony.

Sekcja z komentarzami – W procesie tego, jak stworzyć bloga możesz wybrać czy chcesz, by twój blog był interaktywny i umożliwić czytelnikom zamieszczanie komentarzy w albo przeznaczonej do tego sekcji albo specjalnym polu. Nie jest to konieczne, ale czasem bywa pochopnie pomijane. Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem na blogu forum i miejsca na pytania oraz odpowiedzi, sekcja komentarzy może być naprawdę wydajnym narzędziem.

Wiele wtyczek jest bezpłatnych i za równie wiele trzeba jednak zapłacić. Wtyczki mogą umożliwiać dodawanie do bloga formularzy, galerii zdjęć, Flasha (jeśli chcesz dodać grę) i wiele więcej. Są nawet funkcje działające na zasadzie przeciągnij i upuść pozwalające na rozwijanie twojego marketingu mailowego i listy mailingowej, tak byś mógł zacząć budować lojalną grupę obserwujących. W tym miejscu możesz eksperymentować z różnymi elementami, które chcesz wypróbować na swoim blogu.

Jeśli chcesz się skupić na modzie, być może posiadanie określonego rodzaju galerii zdjęć pomoże ci lepiej przedstawić twoje treści. Albo jeśli tworzysz gry, posiadanie wtyczki flash może pomóc w testowaniu rynku i sprawdzeniu co działa, a co nie. Generalnie wtyczki mogą pomóc ci w spersonalizowaniu swojego bloga tak, by był dokładnie taki jak chcesz!

Jak stworzyć bloga - Podsumowanie i zalecenia

jak zrobić bloga

Zdobycie wiedzy na temat tego jak stworzyć bloga może być ciekawym doświadczeniem i frajdą dla każdego. Przeszliśmy długą drogę, od tworzenia blogów i stron internetowych pisząc kod zupełnie ręcznie, do platform hostingowych które sprawiają, że cały proces jest łatwy i dzięki którym każdy może założyć profesjonalnie wyglądającą stronę w kilka minut.

W tym artykule omówiliśmy jak stworzyć bloga na najlepszych darmowych platformach, ale w internecie znajdziesz ich o wiele więcej. Wszystko zależy od ciebie z jakiego rozwiązanie zdecydujesz się skorzystać!

Ale jeśli mielibyśmy coś zarekomendować, najlepszą i dającą największe możliwości platformą jest najprawdopodobniej WordPress. Podczas gdy Wix i Medium również posiadają świetne funkcje, WordPress będzie pasował każdemu, od początkującego, po zaawansowanego blogera, dając ci duże możliwości rozwoju. Gdy już będziesz wiedział jak założyć bloga, a twój blog WordPress już będzie działał, łatwo możesz wznieść go na zupełnie wyższy poziom instalując płatne wtyczki, własną domenę i aplikując różnego rodzaju podobne funkcje.

Uwaga: Mamy dla ciebie do przeczytania pełen przewodnik dotyczący wykorzystania WordPressa do budowy strony: jak zbudować stronę internetową.

Podczas swojej nauki tego, jak stworzyć bloga będziesz mógł wypróbować kilka różnych platform i sprawdzić, która ci najbardziej odpowiada! Próbuj więc i baw się dobrze! Gdy twój blog będzie już działał możesz chcieć sprawdzić jak działają inne platformy, na przykład Instagram, na którym również można zarabiać dodatkowe pieniądze, tworząc treści które lubisz (pasja i zarabianie to dobre połączenie)!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top