Praca jako freelancer -jak zacząć? (Zacznij zarabiać DZISIAJ)

freelancer praca

„Głównym celem ZarobkowegoNinja jest pomoc naszym czytelnikom w kwestiach finansowych. Współpracujemy z innymi firmami, które dzielą z nami taką właśnie wizję. Niektóre z linków w tym poście mogą pochodzić od naszych partnerów. W ten sposób zarabiamy pieniądze.”

W tym artykule omówimy proces który musisz przejść jeśli interesuje cię praca jako freelancer. Na koniec dowiesz się dokładnie, jakie umiejętności powinieneś zdobyć i sprzedawać, jak zdobyć pierwszych klientów i jak zwiększyć swój dochód online.

zarabiać pieniądze na freelancingu

Trudność

Trudność Niski
Niska

Czas

Czas Niski
Niska

Dochód

Dochód środek
Średni
praca freelancer
ROZDZIAŁ 1

Praca jako freelancer – jak zacząć zarabiać w mniej niż 10 minut

praca freelancer
ROZDZIAŁ 2

Co ci daje praca jako freelancer

freelancer praca
ROZDZIAŁ 6

10 kluczy do osiągnięcia sukcesu jako freelancer

praca jako freelancer
ROZDZIAŁ 7

Praca jako freelancer pomoże ci zrealizować twój wymarzony sposób na życie

Wiele osób pyta nas w ZarobkowyNinja o to, jak wygląda praca jako freelancer i jak zacząć. Jeśli szukasz sposobu wejścia w świat zarabiania online, freelancing jest jednym ze sposobów, jakie możemy zarekomendować z 5 głównych powodów:

 • To jeden z najprostszych sposobów zarabiania online z niewielką ilością rzeczy potrzebnych, by zacząć
 • Możesz zarabiać pieniądze szybko i w dzień akceptacji projektu
 • ZAWSZE będzie na to zapotrzebowanie. Freelancerzy wykonują usługi dla klientów indywidualnych i innych firm. Wierz nam, inne firmy i inni ludzie zawsze będą potrzebować twojej pomocy z zrobieniu czegoś, i zawsze będą potrzebować doświadczonych freelancerów
 • Jeśli rozwiniesz swoją działalność wystarczająco, możesz rzucić swoją pracę, i zająć się tym na pełen etat
 • Możesz zarabiać od 100 złotych miesięcznie, po stworzenie biznesu, który może zostać sprzedany za MILIONY po tym jak się rozwinie

ROZDZIAŁ 1

Praca jako freelancer - jak zacząć zarabiać w mniej niż 10 minut

Praca freelancera ma zasadniczą zaletę – możesz zacząć SZYBKO. W tym artykule omówimy dla ciebie szczegółowo kilka kroków ale wszystko co musisz zrobić to:
praca jako freelancer
1. Zarejestrować się na platformie internetowej takiej jak Upwork, Fiverr lub Jobsora

2. Uzupełnić swój profil i podać informacje niezbędne do otrzymywania płatności

3. Jesteś gotowy, by aplikować o pracę!

To może zająć mniej niż 10 minut i to dlatego freelancing jest takim świetnym sposobem zarabiania online.

ROZDZIAŁ 2

Co ci daje praca jako freelancer

Bycie freelancerem niesie ze sobą liczne korzyści:

praca jako freelancer
praca przez internet

Możesz pracować wszędzie

Możesz się zastanawiać dlaczego ktoś wybiera takie coś jak praca freelancera i zostanie gwiazdą freelancingu. Jak wiesz, w ZarobkowyNinja chodzi głównie o zarabianie online. Najczęściej praca jako freelancer oznacza, że robi się rzeczy opierające się o komputery i internet, możesz więc robić to gdzie tylko chcesz…To może być kawiarnia, twój dom, czy połowa drogi na koniec świata – np. Paryż.

A skoro o tym mowa…

zarabianie w internecie

Możesz pracować podróżując

Wiedząc, jak rozpocząć freelancing, możesz pozostać tam, gdzie się urodziłeś, albo zabrać komputer i podróżować po świecie w trakcie pracy. Tak długo, jak kończysz swoje projekty na czas, twoi klienci nie dbają o to, czy pracujesz w kawiarni w Stambule, czy w kawiarni przy plaży w Dominikanie.

praca freelancer

praca przez internet

Możesz tą pracą uzupełniać dochody z normalnej pracy

Kolejną korzyścią jaką daje praca jako freelancer jest zarabianie dodatkowych pieniędzy PONAD TO co zarabiasz w zwykłej pracy!

Masz dług do spłacenia? Chcesz dorobić na wakacje? Szukasz nowej zabawki?

Gdy nauczysz się jak działa freelancing, będziesz mógł wykorzystać swój dochód z pracy freelancera, by za to wszystko zapłacić.

A co jeśli nie podoba ci się miejsce w którym pracujesz w tej chwili?…

praca online

Możesz rzucić swoją pracę

Kiedy dowiesz się, jak rozpocząć, praca jako freelancer zacznie przynosić ci stopniowo coraz więcej klientów i ostatecznie zarobić wystarczająco dużo pieniędzy, aby rzucić pracę. Wielu naszym czytelników udało się to zrobić, więc jeśli tego właśnie chcesz, nie martw się. Jest to w 100% możliwe i możesz to zrobić!

Jak omówimy w dalszej części artykułu, nie jest to konieczne i zależy wyłącznie od ciebie. Niektórzy ludzie chcą wydostać się ze swojej pracy i to jest świetny sposób, aby to zrobić, podczas gdy inni po prostu chcą mieć jakieś dochody poboczne, w czasie gdy dalej pracują w swojej pracy – freelancing w tym również pomaga.

zarabianie w internecie

Możesz pracować po swojemu, od harmonogramu po dobór klientów, a nawet więcej

Każdy jest inny i ma własny sposób na załatwianie spraw: niektórzy ludzie uwielbiają harmonogramy i wcześnie się budzą. Inni NIENAWIDZĄ list zadań do wykonania i działają lepiej w nocy. Praca jako freelancer daje ci całkowitą swobodę decydowania o tym, jak TOBIE najlepiej się pracuje. Możesz decydować, kiedy pracujesz i jak pracujesz. Jeśli nie znosisz budzenia się wcześnie i chcesz spać do południa, rób tak. Jeśli chcesz iść na siłownię w ciągu dnia zamiast siedzieć przy biurku przez 8 godzin prosto – idealnie.

Najlepszą rzeczą w byciu freelancerem jest możliwość wyboru.

A jeszcze lepiej? W codziennej pracy jesteś zdany na swój zespół i szefa, nawet jeśli ich nienawidzisz. A jako freelancer: czy twój klient narzeka? Wywołuje ból głowy? Jest nieuprzejmy?

W porządku! Zwolnij go. Nie będziesz musiał z nim nigdy więcej rozmawiać. TO JEST moc.

Teraz, kiedy dopiero uczysz się, jak rozpocząć freelancing bez żadnych kontaktów, nie będziesz w stanie zapewnić sobie tak dużej swobody, jaką ma ktoś kto pracuje od dłuższego czasu. Ale nie martw się, w tym artykule dowiesz się, jak znaleźć mnóstwo klientów, abyś miał wiele możliwości wyboru.

ProfitFarmers: Prosty sposób na zarobek w internecie.
Sami przetestowaliśmy ten sposób. Wynik?
Zysk w wysokości ponad 8000 zł. Zajęło nam to niecałe 25 minut dziennie.
Obejrzyj naszą recenzję wideo, aby dowiedzieć się, jak i ty możesz w ten sposóļ zarobić.
ProfitFarmers pozwolił nam zarobić ponad 8000 zł w zaledwie kilka tygodni.
Chcesz się dowiedzieć jak i ty możesz zarobić na ProfitFarmers?

ROZDZIAŁ 3

Powinieneś TERAZ rzucić pracę, by praca jako freelancer?

Wiele osób zastanawia się, czy praca jako freelancer oznacza, że musisz rzucić pracę. W ZarobkowyNinja mówimy, że decyzja należy do ciebie: możesz pracować jako freelancer na boku, wieczorem lub w weekend, nadal pracując w swojej regularnej pracy, lub rzucić ją i pracować na pełen etat

praca freelancer

JEDNAK, zawsze radzimy by na początku zostać w stałej pracy zanim twoja praca jako freelancer się rozkręci, jeśli nie robiłeś tego wcześniej.

Z 3 głównych powodów:

Zarobisz więcej łącząc normalną pracę i freelancing

Zdobędziesz więcej umiejętności pracując

Nie będziesz mieć presji, by stworzyć swoją markę lub zarobić określona ilość pieniedzy. Wszyscy musimy płacić rachunki, i jeśli wcześniej nie pracowałeś jako freelancer brak gwarancji, że za chwilę dostaniesz wypłatę może być bardzo stresujący. To szczególnie istotne jeśli masz na utrzymaniu rodzinę!

To wciąż zależy od ciebie, ale zalecamy rozpoczęcie freelancingu, w ten sposób by praca jako freelancer dała ci określony dochód przez kilka miesięcy z rzędu zanim zdecydujesz się rzucić pracę. W ten sposób będziesz mieć pewność, że zawsze możesz zarobić wystarczającą ilość pieniędzy.

ROZDZIAŁ 4

Praca jako freelancer

Niektórzy martwią się, że praca jako freelancer nie jest dla nich, ponieważ nie mają umiejętności, które mogą wykorzystać lub sprzedawać online.

praca freelancer

Zwykle gdy wymieniamy WIELE rzeczy, które można robić jako freelancer, ludzie są zaskoczeni i jesteśmy pewni, że i ty umiesz coś, co mógłbyś robić. A nawet jeśli nie, możesz łatwo nabyć pewne umiejętności i zacząć sprzedawać je klientom.

 • Projektowanie graficzne
 • E-commerce
 • Projektowanie UI/UX
 • Edycja foto
 • Edycja wideo
 • Produkcja wideo
 • Projektowanie stron internetowych
 • Programowanie
 • Animacja
 • Tworzenie oprogramowanie
 • Budowanie stron w WordPressie
 • Wsparcie techniczne
 • Wirtualny asystent/asystentka
 • Transkrypcja
 • Pisanie tekstów technicznych
 • Edycja tekstów
 • Copywriting
 • Ghostwriting
 • Tłumaczenia
 • Księgowość
 • Rachunkowość
 • Consulting biznesowy
 • Excel
 • Reklama
 • Consulting marketingowy
 • Google AdWords
 • PPC
 • SEO
 • SEM
 • Generowanie leadów

Znalazłeś na tej liście coś, co potrafisz i na czym mogłaby polegać twoja praca jako freelancer? Świetnie! Jeśli nie, istnieje mnóstwo źródeł online, które mogą nauczyć cię tych rzeczy za darmo lub niedrogo będziesz więc w stanie zacząć freelancing.

Oto krótka lista:

freelancer praca

Udemy – Biblioteka kursów online, gdzie możesz wybrać temat jaki chcesz zgłębić i zakupić kurs.

praca jako freelancer

Skillshare – Biblioteka kursów online z miesięczną subskrypcją. Płacisz opłatę miesięczną i dostajesz dostęp do pełnej kolekcji.

praca jako freelancer

Google Adsense – Oferuje bezpłatne kursy dotyczące reklam google np. AdWords, PPC, Google Analytics, i więcej

Możesz też po prostu poszukać w Google tematu, który cię interesuje i znajdziesz TYSIĄCE darmowych źródeł, artykułów i innych możliwości zdobycia umiejętności które chcesz zdobyć. Nawet jeśli nie masz jakiejś umiejętności, to nie powód by nie dowiedzieć się jak wygląda praca jako freelancer.

ROZDZIAŁ 5

Czego potrzebujesz, by zacząć jako freelancer

Dobrą wiadomością jest to, że praca jako freelancer nie wymaga dużych nakładów, by zacząć! Zasadniczo wszystko, czego potrzebujesz, to komputer, połączenie internetowe i twoje umiejętności.

praca dla freelancera
praca przez internet

Dobre miejsce do pracy

Choć nie będziesz pracować w biurze firmy, to OGROMNIE ważne jest, aby mieć przyjemną przestrzeń do pracy, taką w której czujesz się komfortowo. Może to być w domu, bibliotece, kawiarni, przestrzeni coworkingowej lub gdzieś indziej.

Ważne jest, abyś miał miejsce, w którym czujesz się świetnie, wykonując swoje zadania.

praca dla freelancera

zarabianie w internecie

Umiejętność produktywnej pracy

Podczas, gdy każdy jest inny, nie ważne kim jesteś, ale będziesz chciał, by pewne rzeczy zostały zrobione. Gdy zaczniesz żonglować różnymi klientami i zwłaszcza, gdy masz do tego normalną pracę, produktywność jest ważna. Na szczęście mamy dla ciebie artykuł o tym jak być produktywnym

praca przez internet

Narzędzia i techniki zarządzania czasem

Blisko związane z produktywnością jest zarządzanie czasem. Musisz nauczyć się dzielić swój czas pomiędzy różne obowiązki i zadania. Według Marka Mansona możesz pracować wydajnie tylko do 5 godzin dziennie, a nowe badania pokazują, że liczba ta może wynosić nawet 3 godziny dziennie.

Zalecamy zapoznanie się z techniką pomodoro, która jest świetnym sposobem na śledzenie czasu i ogólnej wydajności, i z której możesz skorzystać, by twoja praca jako freelancer była wydajniejsza. Używanie jakiegoś kalendarza (nawet kalendarza Google) to również świetny pomysł.

praca online

Umiejętności i narzędzia zarządzania projektami

Gdy żonglujesz wieloma obowiązkami, terminami i klientami, a z tym wiąże się praca jako freelancer, rzeczy mogą się bardzo szybko zagmatwać w całym procesie. Dlatego ważne jest, aby mieć możliwość śledzenia swoich projektów oraz tego, co musisz zrobić i kiedy.

Istnieje wiele różnych narzędzi, które pomogą ci to zrobić, a każde z narzędzi działa lepiej przy różnych stylach osobowości. Jednak ZarobkowyNinja zaleca Basecamp. Basecamp świetnie nadaje się do pracy z klientami, pozbywa się konieczności wysyłania e-maili tam i z  powrotem, a także łączy w sobie cały zestaw innych funkcji, takich jak kalendarz, okno czatu, lista rzeczy do zrobienia i wiele innych.

zarabianie w internecie

Motywacja i dyscyplina

Musimy wspomnieć, że będziesz potrzebował motywacji i dyscypliny, aby rozpocząć freelancing. Choć zacząć jest łatwo, nadal będziesz tym, który musi znaleźć swoich klientów i upewnić się, że praca zostanie wykonana!

Przygotuj się do pracy, a poradzisz sobie świetnie.

Chcesz zarobić dodatkową gotówkę?

Mamy listę najlepszych sposobów na to, by zarobić w internecie.

Wystarczy, że wybierzesz sobie któryś z nich, a jeszcze dziś możesz zacząć zarabiać.

Przestań walczyć ze swoimi finansami. Odkryj sposób na to, by zarobić jeszcze dzisiaj.

Dołącz do tysięcy innych ludzi, którzy odmienili swoje życie dzięki możliwości zarabiania w internecie…
Ponad 15 różnych metod, z których każda została sprawdzona i każda przynosi zysk.  

ROZDZIAŁ 6

10 kluczy do osiągnięcia sukcesu jako freelancer

Teraz, gdy pokazaliśmy ci wstęp do tego jak zostać freelancerem i odkryłeś już umiejętność, którą masz lub chcesz zdobyć, oto kroki, które powinieneś podjąć, aby praca jako freelancer stała się i twoim sposobem na zarabianie:

praca dla freelancera
praca przez internet

Określ swoje cele

Jakie masz cele rozpoczynając przygodę jaką jest praca jako freelancer?

Czy chcesz po prostu zarobić dodatkowe 500 PLN miesięcznie? Czy chcesz zarabiać wystarczająco dużo, aby mieszkać w dowolnym miejscu na świecie bez “normalnej” pracy? Czy chcesz rozwinąć się w firmę wartą wiele milionów dolarów?

Zanim zaczniesz się uczyć, jak rozpocząć freelancing, usiądź i zastanów się, gdzie chciałbyś być w ciągu jednego miesiąca, trzech miesięcy, jednego roku i 5-10 lat. Dzięki temu łatwiej będzie ci pozostać zmotywowanym i będziesz wiedział, dokąd zmierzasz, zamiast pracować bez celu!

zarabianie w internecie

Ustal rutynę i harmonogram

Praca jako freelancer oznacza, że będziesz realizował różne projekty, co może być dla ciebie wyzwaniem, jeśli pracujesz również w pełnym wymiarze godzin.

Upewnij się, że przygotowałeś dobrą rutynę i harmonogram, aby wiedzieć, KIEDY będziesz pracował i NAD CZYM czym będziesz pracować. To może wyglądać tak, jakbyś pracował w każdą poniedziałkową i środową noc, 3 godziny w niedzielę o określonej godzinie lub cokolwiek innego działa dla ciebie. Po prostu ustal rutynę i trzymaj się jej!

praca przez internet

Wybierz niszę

Większość ludzi stara się robić wszystko, gdy zaczyna, myśląc, że tak wygląda praca jako freelancer i, że to daje im najwięcej możliwości zdobywania i przyciągania klientów.

W rzeczywistości jest odwrotnie… i dlatego powinieneś wybrać „niszę” gdy zaczynasz freelancing.

„Nisza” oznacza po prostu sektor aktywności lub grupę klientów. Na przykład możesz być niezależnym pisarzem, ale specjalizujesz się w randkach i związkach. Możesz być niezależnym projektantem stron internetowych, ale najlepiej wiesz, jak tworzyć atrakcyjne strony internetowe dla architektów.

Wąskie nisze nie sprawiają, że mniej osób cię potrzebuje, po prostu przyciągasz BARDZO specyficzną grupę klientów i łatwiej jest przekonać ich, by chcieli z tobą pracować… no i zapłacić. To jest dokładnie to, co chcesz wiedzieć, kiedy planujesz jak ma wyglądać twoja praca jako freelancer.

Pomyśl o tym w ten sposób: Powiedzmy, że chcesz zbadać serce, aby upewnić się, że działa normalnie. Do jakiego lekarza chciałbyś pójść? Możesz wybrać lekarza ogólnego lub specjalisty, który całą swoją karierę spędził na oglądaniu, myśleniu i badaniu TYLKO  serc.  Oczywiście wybierasz specjalistę! Będzie on mieć znacznie więcej wiedzy i będzie w stanie powiedzieć, że coś jest nie tak, w porównaniu do kogoś, kto jest lekarzem ogólnym i nie skupia się na tym temacie tak bardzo.

Podobnie jest z freelancingiem: klienci będą bardziej skłonni zapłacić (i zapłacić WIĘCEJ), jeśli będą potrzebować, na przykład, e-mail marketingu, a ty jesteś copywriterem, który żyje, oddycha i śpi e-mail marketingiem. Jeśli zapytają Cię o twoje umiejętności i powiesz im, że jesteś koncentrujesz się TYLKO na marketingu e-mailowym od 10 lat, będzie to bardzo imponujące i sprawi, że klient poczuje, że może ufać, że dobrze wykonasz pracę. Porównaj to, z ogólnym stwierdzeniem – „jestem pisarzem”.

Skoncentruj się i wybierz niszę – bez względu na rodzaj wykonywanej usługi lub obszar, na którym się skupiasz.

praca online

Rozważ założenie oficjalnej działalności

Większość freelancerów pracuje jako jednoosobowa działalność – pod swoim nazwiskiem, co zwykle jest legalne, ale ZAWSZE należy się upewnić u swojego księgowego lub prawnika podatkowego, by mieć pewność, że to jest ok. Możesz też rozważyć utworzenie jakiejś korporacji, organizacji lub firmy w celu ochrony prawnej. Nie jest to szczególnie ważne, gdy dopiero zaczynasz, ale jeśli planujesz się rozwijać, może to być dobry pomysł.

Ponownie zalecamy porozmawianie z księgowym lub przedstawicielem prawnym w momencie rozpoczęcia freelancingu, aby upewnić się, że twoja praca jako freelancer i wszystko, co robisz, jest w 100% legalne!

zarabianie w internecie

Wiedz jak w przypadku freelancera działają podatki i raportowanie

Podatki działają inaczej, gdy przechodzisz na pracę na własny rachunek niż to jest w pracy w innej firmie. Praca jako freelancer oznacza również ogarnięcie kwestii podatkowych. W zależności od kwoty, którą zarabiasz, mogą obowiązywać cię raty kwartalne lub jedna płatność roczna, a każdy kraj ma własne wymagania.

Poniżej możesz znaleźć informacje dla kilku krajów, ale sprawdź w swoim kraju zamieszkania, co zrobić z podatkami jeśli uznasz, że praca jako freelancer jest dla ciebie:

praca dla freelancera
praca online

Zadbaj o księgowość - śledź przychody, wydatki i rozważ zatrudnienie księgowego

Gdy zostaniesz freelancerem i zaczniesz pracować dla siebie, możesz uzyskać wiele korzyści podatkowych związanych z kosztami biznesowymi. Te wydatki mogą być różne od kosztu zużycia paliwa na dojazd do klienta, opłaty za oprogramowanie i inne. Zorientowanie się jak to działa może mieć zalety!

Ważne jest, abyś miał system śledzenia przychodów dla wszystkich twoich projektów, dla różnych klientów, a także wszystkich twoich wydatków/kosztów i twoich wpływów.

Zalecamy korzystanie z Zoho Invoice, która pozwala śledzić Twoje przychody, a także powiązać karty kredytowe i konta bankowe w celu śledzenia kosztów. Będziesz także mógł wysyłać klientom ładnie wyglądające faktury. Zalecamy posiadanie oddzielnej, specjalnej karty kredytowej, którą będziesz obciążać wydatkami związanymi z firmą, dzięki czemu możesz po prostu powiązać kartę z Zoho i wyeksportować wyłącznie firmowe koszty. Choć jeśli dopiero zaczynasz, możesz po prostu ręcznie odnotowywać wydatki w Zoho.

Jeśli masz dużo paragonów papierowych, polecamy korzystanie z Shoeboxed do śledzenia tego wszystkiego. Będziesz mógł zrobić zdjęcie/ zeskanować pokwitowanie i nie martwić się papierem.

Gdy twoja praca jako freelancer się rozwinie, możesz również rozważyć zatrudnienie księgowego, pomoże ci on  co miesiąc zorganizować wszystkie sprawy księgowe lub po prostu pomoże ci z podatkami na koniec roku sobie z podatkami na koniec roku, dzięki czemu ograniczysz swój stres związany ze składaniem deklaracji.

Wiemy, że księgowość może wydawać się nudna, ale to wszystko jest bardzo ważne. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej i łatwiej będzie, gdy zaczniesz się rozwijać i zarabiać więcej… bo chcesz zarabiać więcej pieniędzy, prawda? Utrzyma również porządek w zakresie podatków i pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze!

zarabianie w internecie

Ustal swój cennik

Jednym z najczęstszych pytań, jakie dostajemy w ZarobkowyNinja dotyczących rozpoczynania pracy jako freelancer, jest to o ustalanie cen. Ludzie zastanawiają się, czy należy stosować stawki „stałe” czy „godzinowe”, co oznacza po prostu, czy należy obciążać klienta swoją pracą od godziny, czy też powiedzieć, że dostarczy się coś za zryczałtowaną opłatę.

BARDZO zalecamy stosowanie stałej ceny, gdy tylko jest to możliwe: godzinowe ustalanie cen może stać się koszmarem, klienci mogą narzekać, że coś stało się zbyt drogie lub, że spędzasz na czymś zbyt wiele czasu i możesz czuć się zestresowany, i pod presją by przepracować określoną liczbę godzin.

Korzystając ze stałych cen, zarówno ty, jak i klient wiecie z góry, ile coś kosztuje. Możesz dodać małą uwagę, że każda dodatkowa praca w projekcie może zostać wykonana za opłatą godzinową, ale spróbuj za swoją pracę ustalić stałą cenę. Pomoże ci to również przewidzieć się, ile pieniędzy będziesz zarabiać co miesiąc, w przeciwieństwie do stawki godzinowej, przy której ciężko to przewidzieć. To powoduje wiele stresu i nerwów, gdy zaczynasz freelancing.

Zalecamy również – pod względem struktury płatności – abyś oczekiwał co najmniej 50% opłaty za projekt wpłacanej z góry, a jeśli to możliwe, 100%. W ten sposób wiesz, że twój klient poważnie myśli o pracy z tobą i, że dostaniesz za pracę zapłatę.

Ważne jest też, aby pamiętać, że jeśli dopiero zaczynasz z niewielkim doświadczeniem i bez kontaktów, być może będziesz musiał nieco obniżyć stawki, by zdobyć pierwszych klientów. Ale nie czuj się z tym źle! Wystarczy pamiętać, że jest to krok w procesie uczenia się, i rozpoczynania freelancingu, a gdy twoja praca jako freelancer rozwinie się i będziesz już pracować przez jakiś czas, będziesz w stanie podnieść swoje stawki.

Nie bój się eksperymentować ze stawkami: może się okazać, że wyższe ceny lepiej się u ciebie sprawdzają, a może jednak niższe pozwalają zdobyć więcej klientów? Co przyciąga do ciebie klientów? Co zapewnia lepsze zlecenia? Wszystko jest eksperymentem i musisz przetestować te rzeczy w praktyce.

praca przez internet

Naucz się zdobywać klientów

Znajdowanie, zdobywanie i zatrzymywanie klientów jest oczywiście jednym z najważniejszych zagadnień, z którymi wiąże się praca jako freelancer: bez klientów nie ma pieniędzy.

Zalecamy rozpoczęcie korzystania z jednej z popularnych platform dla freelancerów w celu stworzenia portfolio i zdobycia pierwszych klientów. Oto nasza pierwsza trójka, a więcej o tym, jak zacząć na każdej z nich dowiesz się klikając ich nazwy:

praca freelancer

Upwork jest najpopularniejszą platformą freelancingową i najłatwiejszym miejscem,by zacząć. Musisz po prostu założyć profil, określić sposoby płatności i jesteś gotowy.

freelancer praca

Fiverr jest tańszą stronę dla freelancerów, gdzie zamieszczają oni “oferty” zaczynające się od kwoty 5$. Freelancerzy mogą też oferować usługi premium. Klienci przeglądają te oferty i kupują bezpośrednio od twórców. Na przykład “Napiszę 300 słów za 5$”.

Mamy też specjalny artykuł dedykowany tematowi jak zdobyć klientów.

Teraz chcielibyśmy również wspomnieć, że zdobywanie zleceń na początku przygody jaką jest praca jako freelancer to loteria i nie należy się zniechęcać, jeśli klienci nie pojawią się w dużych ilościach zaraz po rozpoczęciu pracy. Taki okres może się zdarzyć nawet, gdy już  przez jakiś czas pracujesz jako freelancer. Ustaw cel określonej liczby zadań, o które chcesz się ubiegać każdego dnia lub tygodnia, trzymaj się tego, a sukces nadejdzie.

praca przez internet

Zbuduj swoją obecność online i pokazuj próbki swojej pracy

Posiadanie własnej strony dotyczącej swojej pracy jako freelancera nie podlega negocjacji: praca jako freelancer online oznacza, że potrzebujesz strony internetowej, na której klienci mogą cię znaleźć. Dobrą wiadomością jest to, że możesz skonfigurować witrynę WordPress w mniej niż 10 minut i mieć coś profesjonalnego do pokazania potencjalnym klientom. To da ci ogromną przewagę nad innymi freelancerami, którzy są zbyt leniwi, aby to zrobić lub po prostu mają swoje profile tylko na platformie freelancingowej.

Upewnij się, że na tej osobistej stronie wyświetlasz próbki wykonanej pracy (portfolio). Na przykład, jeśli projektujesz strony internetowe, pokaż je. Jeśli jesteś pisarzem, pokaż niektóre ze swoich wspaniałych tekstów.

Przykłady osobistych stron należących do freelancerów znajdziesz tutaj, jeśli potrzebujesz inspiracji. Możesz też sprawdzić naszą sekcję blogową, by znaleźć więcej informacji o tym jak stworzyć stronę.

praca online

Zdobywanie praktyki i nauka sprzedaży i negocjacji

Nawet jeśli jesteś najbardziej introwertyczną osobą na Ziemi, musisz być w stanie rozmawiać z klientami przez telefon, a nawet twarzą w twarz, na tym polega praca jako freelancer. To bardzo ważne, by wiedzieć jak się komunikować, a także jak negocjować i sprzedawać, oraz jak oferować swoje usługi.

freelancer praca

By dowiedzieć się, jak się lepiej komunikować możesz sprawdzić tę stronę.

Do nauki sprzedaży i negocjacji polecamy książkę Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie Chrisa Vossa, który jest byłym negocjatorem FBI. Jeśli używał swoich narzędzi do negocjowania w kwestiach ludzkiego życia, na pewno pomoże ci poradzić sobie z negocjowaniem cen i terminów swoich projektów z klientami :).

Wreszcie, jeśli chodzi o poinformowanie potencjalnego klienta o twoich usługach, musisz być w stanie jasno określić, co robisz, dlaczego jesteś w tym dobry i jak to przyniesie im korzyści – w ten sposób poprawisz swoją pozycję. Również praca jako freelancer wymaga takich zabiegów, my na początek zalecamy stworzenie tzw. elevator pitch.

ROZDZIAŁ 7

Praca jako freelancer pomoże ci zrealizować twój wymarzony sposób na życie

freelancer praca

Twoja praca jako freelancer może rozpocząć się już DZISIAJ, a możliwości są nieograniczone: możesz zarobić dodatkowe 100PLN, 1000PLN lub nawet więcej miesięcznie. Możesz rozwinąć to w pełnoetatowy biznes zatrudniający wielu pracowników, który możesz kiedyś sprzedać za miliony.

Chociaż omówiliśmy w tym artykule wiele szczegółów, pamiętaj: wszystko co musisz zrobić aby rozpocząć, to:

 • Zdecyduj jaką umiejętność chcesz wykorzystać
 • Zarejestruj się na jednej z platform: Upwork, Fiverr lub Guru
 • Uzupełnij swój profil
 • Podaj informacje potrzebne do płatności
 • Zacznij aplikować o pracę!

Postępując zgodnie z tym przewodnikiem, nauczysz się jak zacząć działać i jak sprawić, że twoja praca jako freelancer wypali, a ty doprowadzisz swoje dochody online tam, gdzie chcesz.

Ten artykuł w pełni pomoże ci zrozumieć czym jest praca zdalna, jakie są z niej korzyści i co jest najbardziej istotne – jak powinno się pracować w domu. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz do tego bardzo dobrze przygotowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry