- Marco Fisher
- Brak komentarzy
- Opublikowany: 23 listopada, 2018
- Zmodyfikowano: 3 sierpnia, 2020
Co to jest Bitcoin? Pytanie takie słyszał pewnie każdy, kto interesuje się rynkiem akcji oraz inwestowaniem. Sam zapewne słyszałeś historie o zwykłych ludziach, którzy za sprawą tej ekscytującej i tajemniczej waluty zostali milionerami.
Zanim dołączysz do innych i zaczniesz inwestować w Bitcoin, warto zastanowić się nad odpowiedzią na kilka kluczowych pytań. Tak w ogóle, to co to jest Bitcoin? Jaka jest jego długoterminowa wartość? Skąd się wziął, jak można go zdobyć i na nim zarobić?
Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy Bitcoin kurs online, w którym omówimy co to jest Bitcoin, skąd się wziął, co oferuje tobie, jako konsumentowi, oraz wyjaśnimy jak wygląda proces “kopania” Bitcoina.
ROZDZIAŁ 1
Bitcoin jak zacząć
Najprostszą definicją Bitcoina byłoby “zdecentralizowana waluta cyfrowa”. Mniej więcej tego dowiesz się wpisując w google frazę bitcoin co to jest. Podczas gdy większością walut handluje się za pośrednictwem banku, instytucji finansowej albo izby rozrachunkowej, cyfrowe Bitcoiny przesyłane są bezpośrednio między zainteresowanymi osobami, bez udziału żadnego pośrednika.

Do przesyłania tej wirtualnej waluty wykorzystuje się Internet, co oznacza, że ma ona kilka zalet w stosunku do tradycyjnych pieniędzy. Banki, jak również inne instytucje rządzą się swoimi prawami, natomiast w przypadku Bitcoina mówimy o całkowitej wolności. Nie ma żadnej centralnej instytucji, która zatwierdza lub odrzuca transakcje. Władza leży więc w rękach klienta/konsumenta.
Istnieje również wiele firm internetowych, które wolą płacić w Bitcoinach ze względu na łatwy system przelewania pieniędzy. Stworzyliśmy dla ciebie przewodnik dotyczący metod zarabiania, które pozwolą ci zdobyć Bitcoin albo inną walutę cyfrową.
Bitcoin to forma kryptowaluty, która wymaga posiadania adresu dostępnego za pośrednictwem aplikacji/strony internetowej – jest to tzw. Portfel Bitcoin. Taki internetowy portfel stanowi gwarancję prywatności, ponieważ nie jest to strona typu Google czy Dropbox, albo typowa strona internetowa banku. Struktura ta nie łączy się z żadną firmą, ani żadnym podmiotem.
Mityczne korzenie Bitcoina
Bitcoin powstał w 2009 roku jako “oprogramowanie typu open-source”, co oznacza, że nikt konkretny nie jest jego posiadaczem, a program ten może być stale zmieniany i udoskonalany. Stworzenie Bitcoina przypisuje się mężczyźnie znanemu jako Satoshi Nakamoto, natomiast nie ma wielu dowodów, które potwierdzałyby jego istnienie.
Tożsamość twórcy Bitcoina nie ma jednak znaczenia, ponieważ nie wpływa to na popularność czy potencjał waluty.
Ktokolwiek wpadł na pomysł kryptowaluty i rozpoczął implementację systemu Bitcoin, wprowadził ludzkość na rewolucyjną ścieżkę: Bitcoin zupełnie zrywa bowiem z instytucjami finansowymi i radykalnie zmienia postrzeganie ludzi odnośnie tego, czym jest waluta.
Twórca systemu stworzył również forum Bitcoina oraz zarejestrował nazwę domeny Bitcoin.org. Do roku 2010 angażował się on/ona również regularnie w publiczne dyskusje na forum, po czym ostatecznie przekazał społeczności kontrolę nad kodem źródłowym całego systemu.
Kim naprawdę był Nakamoto nie wie nikt, ale z pewnością jest on/ona teraz miliarderem.
Celem Nakamoto (niektórzy nazywają to “wizją”), było stworzenie waluty, która nie ma związku z żadną centralną instytucją i nie ograniczają jej żadne zasady, tak jak w przypadku tradycyjnych walut typu dolar amerykański czy funt brytyjski. Takie waluty mają wartość tylko dlatego, że wspierane są przez rządy krajów w których są stosowane. Złoto i srebro na przykład mają wartość samą w sobie, tradycyjna waluta – zazwyczaj w formie papierowej – z reguły nie ma.
Brak centralizacji umożliwia wolną i łatwą wymianę między dwiema osobami, a wartość waluty – nawet jeśli nie zawsze stała – to ciągle znajduje się na wysokim poziomie.
Jedyną “regułą” jest to, że wszystkie transakcje odbywają się przez Internet i są publicznie dostępne. Jednak poza zarejestrowaniem samej transakcji, niewiele informacji jest udostępnianych o osobach handlujących Bitcoinem.
ROZDZIAŁ 2
Dlaczego Powinieneś Używać Bitcoina
Jednym z powodów popularności Bitcoina jest zainteresowanie osób, które chciałyby pracować z domu i zarabiać w cyfrowej walucie.

Coraz więcej osób odkrywa plusy pracowania przez Internet, a jeśli chodzi o zarabianie w Bitcoinach, wyróżnić możemy 5 głównych zalet:


1. Wolność od systemu finansowego głównego nurtu
Brak kontaktu z centralnymi bankami oraz firmami obsługującymi karty kredytowe. Brak limitów i długiego czasu oczekiwania związanego z przestarzałymi zasadami.

2. Pieniądze, które przekraczają granice
Dostęp do giełd walutowych na całym świecie. Wystarczy skorzystać z aplikacji, by handlować walutą z każdego miejsca na kuli ziemskiej. Dla przykładu, freelance blogerzy mogą pisać dla wielu klientów z różnych krajów, a zapłatę otrzymywać w Bitcoinach, co jest wygodnym rozwiązaniem dla obu stron.

3. Anonimowość zakupów
Większa prywatność i bezpieczeństwo dzięki anonimowemu charakterowi Bitcoina. Dodatkowo istnieje również mniejsza szansa kradzieży tożsamości.

4. Mniejsze opłaty transakcyjne
Nigdy więcej wysokich opłat opartych na wysokości całkowitego salda, czy kwocie transferowanych pieniędzy. Płacisz jedynie zryczałtowaną opłatę, która stanowi ułamek większości opłat w bankach

5. Brak błędów ludzkich i możliwości manipulacji walutą
Bitcoin to system bazujący na matematyce, dzięki czemu nie ma tu miejsca na błędy ludzkie, czy też manipulację walutą przez rządy czy banki.
Znajomość plusów oraz tego, co to jest Bitcoin nie jest jednak tym samym co zrozumienie technicznego procesu kryjącego się pod pojęciem kopania. Zastanówmy się więc, w jaki sposób robi się Bitcoiny i dlaczego jest to “system doskonały”, któremu nie grozi awaria.
ROZDZIAŁ 3
W Jaki Sposób Działa Bitcoin?
Bitcoiny nie są drukowane tak, jak regularne pieniądze i nikt ich nie autoryzuje. Generowane są one automatycznie zgodnie z zasadami algorytmicznymi. “Zasady” te zapoczątkowane zostały w momencie programowania Bitcoina i są “ustawione” tak, aby generowały się wraz z upływem czasu.

Ponieważ rejestr jest publiczny i dostępny dla wszystkich, każdy Bitcoin jest rozliczony i można mu przypisać wartość w tradycyjnej walucie. Twórca systemu zdecydował się wygenerować 21 milionów Bitcoinów – ani jednego więcej, ani jednego mniej.
Początkowo, wykopanie kompletnego bloku zdecydowano się nagradzać 50 Bitcoinami. Z biegiem czasu liczba ta spadła jednak do 25, następnie 12,5, a w roku 2020 spadnie jeszcze bardziej – do 6,25. Co cztery lata liczba Bitcoinów zarobionych na bloku spada o połowę.
Kiedy wyczerpią się wszystkie Bitcoiny? Ostatni wykopany zostanie w roku… 2140. Obecnie mamy w obiegu 17 milionów, których cena waha się ostatnio między 10.000 zł a 20.000 zł. W przeszłości jego wartość była jednak nawet trzykrotnie wyższa.
Użytkownicy handlujący Bitcoinem wykorzystują do tego sieć peer-to-peer: jest to bezpośrednie połączenie serwer-serwer bez żadnego centralnego dostawcy.
Nowe transakcje Bitcoin zapisywane są w olbrzymim wirtualnym rejestrze zwanym “blockchain” (łańcuch blokowy). Archiwum sięga czasów pierwszego wykopanego Bitcoina i zapisana jest w nim każda transakcja, jaka się od tamtej pory odbyła. Jest to uczciwy system, który pomaga w organizacji Bitcoina oraz umożliwia wymianę z walutą tradycyjną.
Czym jest Blockchain?

Do każdej transakcji przypisany jest unikatowy kod. Taka elektroniczna sygnatura pojawia się chwilę po wykonaniu transakcji. Ważne jest to, że przypisywana jest ona wyłącznie transakcji, a nie tobie jako osobie. Jesteś więc całkowicie anonimowy i nie musisz obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Po pojawieniu się sygnatury, weryfikowana jest ona przez górników i trafia do sieci blockchain, gdzie będzie już stale przechowywana.
Tego typu “bloki” to po prostu pliki, które zawierają dane sieci i historię transakcji. Można porównać je do stron w wielkiej księdze. Każdy nowy blok to seria plików, a takich bloków, które wygenerowały Bitcoiny i zostały zapisane jest już bardzo dużo.
ROZDZIAŁ 4
Jak Kupić Bitcoin

Płatność uiszczona będzie przy pomocy tradycyjnych metod, takich jak karta kredytowa czy też przelew bankowy. Po dokonaniu zakupu, będziesz mógł zobaczyć saldo Bitcoin w swoim portfelu. Od tej pory tradycyjne podmioty nie mają już wpływu na to, co robisz ze swoimi Bitcoinami.
Alternatywną metodą byłoby wykorzystanie giełdy Bitcoin, która jest miejscem gdzie handluje się Bitcoinem za walutę, albo walutą za Bitcoiny. Może być to pomocne w przypadku podróży do innych krajów. W przeciwieństwie jednak do portfela, którego jesteś właścicielem na stałe, giełdy Bitcoin nie służą przechowywaniu Bitcoinów w dłuższym wymiarze czasowym.
Jak Zadbać o Bezpieczeństwo Swoich Bitcoinów
Bezpieczeństwo to dość złożone zagadnienie, ponieważ bitcoin nie należy do walut fizycznych, a na dodatek nie da się określić jego konkretnego położenia w Internecie, tak jak na przykład pliku w chmurze. Kapitał cyfrowy oblicza się poprzez sieć, albo sam zapis blockchain. Saldo, jak również inne informacje o transakcji, otrzymujesz z konkretnego bloku. Blockchain jednak również nie przechowuje nigdzie waluty jako takiej – mówimy tu raczej o przechowywaniu informacji o transakcji.
Poniżej znajdziesz kilka sposobów, które pomogą zagwarantować bezpieczeństwo twoich Bitcoinów:
Portfele Bitcoin
Bitcoin gwarantuje prywatność i ochronę za sprawą Klucza Prywatnego i Klucza Publicznego. Ten pierwszy stanowi sekretny numer, który jest automatycznie podpisywany we wszystkich transakcjach w jakich bierzesz udział. Klucz Publiczny natomiast potwierdza, że posiadasz unikatowy adres, co pozwala ci otrzymywać Bitcoiny, albo ich części. Twój adres to tak naprawdę skrócony Klucz Publiczny, który stosuje się jako symulowany numer konta, na który odbierasz środki.
Portfele Bitcoin przechowują zarówno twój klucz prywatny, jak i publiczny.
Dostęp do kluczy publicznych ma każdy (możesz więc publicznie prosić o datki), jednak połowa adresu jest prywatna i pozostaje w twoich plikach w portfelu. Chociaż możliwe jest podejrzenie twojego salda publicznego, bez klucza prywatnego nikt nie jest w stanie dostać się do twoich środków.
Klucz prywatny twojego adresu jest tak wartościowy (szczególnie w przypadku tych, którzy posiadają setki Bitcoins), że użytkownicy robią naprawdę wiele by ukryć tę cenną informację.
Zakodowanie jej stanowi jeden z pomysłów i właśnie to oferuje większość serwisów. Niektóre nawet proponują usługę nazwaną “multi-signature”, która jest czymś w rodzaju dokładniejszej weryfikacji. Nieuczciwe transakcje (te, które przekraczają salda Bitcoin) są szybko odrzucane i nie zostają zapisane.
Alternatywą jest przechowywanie klucza prywatnego offline, na przykład w formie aplikacji, która nie ma dostępu do Internetu, lub na dysku USB. Nazywa się to fachowo “zimne przechowywanie”.
Zimne przechowywanie
Zimne przechowywanie dosłownie oznaczać mogłoby trzymanie numeru przy sobie lub w mieszkaniu. Wiele dostawców portfeli oferuje coś podobnego, na przykład przechowywanie klucza prywatnego offline, który nie jest na ich serwerze i nie da się do niego dostać za pośrednictwem żadnego komputera.
Zaletą zimnego przechowywania przez taką firmę jest to, że przestrzegają one protokołu dotyczącego bezpiecznego przechowywania kluczy. Jeśli nie korzystasz z ich usług, istnieje szansa, że klucz ci się zgubi, albo zostanie zniszczony razem z urządzeniem na którym jest przechowywany. Komputery, dyski USB, płyty CD czy DVD ulegają przecież różnym uszkodzeniom. Właśnie dlatego komercyjne przechowywanie kluczy zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów.
ROZDZIAŁ 5
Co to jest Bitcoin i jego kopanie?
Jeśli zamiast kupowania Bitcoinów chciałbyś je zarobić, możesz na przykład spróbować je wykopać. Jest to proces potwierdzania ostatnich transakcji w nowym “bloku”.

Proces taki potwierdza, że nowe transakcje są prawidłowe, po czym wybiera “header” ostatniego bloku, który umieszcza w nowym jako hash. Kolejnym krokiem jest rozwiązanie dowodu problemu i umieszczenie nowego bloku w lokalnym łańcuchu blokowym. Zostaje on wtedy na stałe dodany do sieci.
Skomplikowane, prawda? Spróbujmy to nieco uprościć…
Mówiąc prosto, co to jest Bitcoin i proces kopania Bitcoinów? Można powiedzieć, że to zautomatyzowany proces komputerowy, który wymaga dużej mocy obliczeniowej, aby poradzić sobie ze wszystkimi transakcjami. Problemu nie rozwiązujesz więc ty, robią to za ciebie komputery, które hostujesz.
Poziom skomplikowania takich matematycznych problemów jest jednak bardzo wysoki, a rośnie jeszcze bardziej, kiedy próbuje rozwiązać go większa grupa górników.
Ponieważ konkurencja jest naprawdę duża, wielu górników łączy się w zespoły. Co więcej, zwykły komputer typu PC nie poradzi sobie w rywalizacji, w której wymagana jest tak wysoka moc przetwarzania oraz prędkość. Jeśli chcesz liczyć się w tej grze, musisz zainwestować w superkomputer stworzony wyłącznie pod kopanie kryptowaluty.
Superkomputer bezustannie zgaduje hash (64 cyfrowy heksadecymalny numer) robiąc to w bardzo szybki sposób, co pozwala w końcu znaleźć rozwiązanie. Problem w tym, że szanse pojedynczego górnika na odgadnięcie hasha wynoszą 1 do siedmiu bilionów!
Jeśli poważnie myślisz o kopaniu Bitcoinów, weź pod uwagę wszystkie te czynniki. W przypadku sukcesu, potencjał na duże finansowe zyski jest naprawdę ogromny!
Przykład Transakcji Bitcoin
Powiedzmy, że chcesz kupić produkt w sklepie internetowym, który akceptuje płatność Bitcoinem. Przesyłając Bitcoin, wysyłasz walutę do tak zwanego “adresu Bitcoin”. Sklep internetowy dostarczy ci taki adres lub kod QR.

Pierwszym krokiem jest otwarcie Aplikacji Portfela i wykonanie przelewu.

Wpisujesz w aplikacji adres/kod dostarczony przez sklep internetowy.

Autoryzujesz zamówienie.

Wybierasz liczbę Bitcoinów, które zamierzasz wydać.

Klikasz ‘zakończ’ i to tyle.
Twoja pierwsza transakcja Bitcoin zaliczona! Dane wysłane zostały do górników, którzy tworzą łańcuch blokowy i weryfikują każdą transakcję, wprowadzając ją do rejestru. Dla ciebie to bardzo łatwe, dość proste również dla górników, natomiast komputery mają przy tym mnóstwo pracy!

Skoro już wiesz jak kupić, przechowywać i kopać Bitcoiny, a nawet poznałeś sposób wykonywania transakcji, możesz nauczyć się jak zarabiać pieniądze za pomocą cyfrowej waluty.
ROZDZIAŁ 6
Jak Zarabiać na Bitcoinie
Co to jest Bitcoin w kontekście rozpoczynania kariery w tej dziedzinie, albo jako sposób zarabiania przez internet? Jest wiele opcji na zarobienie pieniędzy online przy pomocy Bitcoina. Przedstawiamy je poniżej:


1. Kopanie
Kopanie wymaga dołączenia do zespołu górników, albo samodzielnej pracy na dobrych serwerach.

2. Handlowanie i inwestowanie
Handlowanie i inwestowanie oznacza analizę rynku i posiadanie wiedzy na temat tego, kiedy kupić i sprzedać Bitcoin, by osiągnąć jak największe zyski. Kurs Bitcoina sprawdzić możesz w internecie, wpisując w wyszukiwarkę frazy takie jak bitcoin kurs online czy też bitcoin kurs historia.

3. Powiązane Produkty/Usługi
Tworzenie Portfeli oraz oferowanie innych usług związanych z Bitcoinem, jak na przykład miejsca przechowywania offline może być naprawdę opłacalne.

4. Blogowanie
Generowanie zainteresowania Bitcoinem i pisanie artykułów na temat tej branży może również przynieść dobre zarobki. Niektórzy klienci mogą również płacić freelancerom za ich teksty przy pomocy waluty Bitcoin.

5. Inne
Reklamy Bitcoin, znane również jako faucety (kraniki) albo mikrozadania umożliwiają użytkownikom interakcję na kilka różnych sposobów. W nagrodę otrzymują oni zapłatę w Bitcoinach.
Pamiętaj, że Bitcoin to nie jedyny rodzaj kryptowaluty albo waluty cyfrowej. Istnieje wielu naśladowców i w ostatnich latach pojawiła się duża konkurencja. Inne kryptowaluty, które warto rozważyć to na przykład Litecoin, Ripple, Ethereum oraz Bitcoin Cash.
ROZDZIAŁ 7
Kto Obecnie Akceptuje Bitcoiny?
Co to jest Bitcoin i jaka jest jego wartość jeśli nikt go nie akceptuje? Żadna – wartość zawsze determinowana jest przez popyt, zwłaszcza w przypadku waluty, która nie istnieje w formie fizycznej.

Na szczęście wiele krajów i firm już teraz akceptuje Bitcoin, a każdego roku dołączają kolejne.
Bitcoin zamienić można na każda inną walutę tradycyjną, przynajmniej dopóki dany kraj nie zdecyduje się zakazać portfeli Bitcoin i posiadania monet. Jeśli to się stanie (a stało na przykład w Wietnamie czy Boliwii), dużo trudniej jest handlować Bitcoinem, a jego posiadanie niesie ze sobą pewne ryzyko. Niektóre rządy, jak chiński czy w Arabii Saudyjskiej, nakładają ograniczenia na handel Bitcoinem. Umożliwiają co prawda jego przechowywanie i trading, ale nie zezwalają na wymianę walut.
Przyszłość Bitcoina i Kryptowaluty
Jaka jest przyszłość Bitcoina? Wielu ludzi obawia się, że nieciekawa, a wpływa na to głównie walka z krajowymi rządami oraz negatywne wypowiedzi CEO firm oraz inwestorów. Skąd więc bierze się cała ta krytyka?
Przede wszystkim chodzi o to, że altcoin produkowany jest poza systemem, a jego początki są nieco podejrzane i tajemnicze. Krytycznie o Bitcoinie wypowiedział się na przykład Bill Gates. Mimo to, eksperci sugerują, że przyszłość należy do technologii blockchain, niekoniecznie jako wirtualny pieniądz.
Zwolennicy altcoinów twierdzą, że decentralizacja oraz brak monitoringu sprawiają, że cyfrowe waluty zawsze będą się cieszyć zainteresowaniem. Anonimowość związana z Bitcoinem nie stanowi wielkiego problemu jeśli chodzi o kwestie prawne, może z wyjątkiem unikania płacenia podatków. Większość krajów wciąż bowiem wymaga ujawnienia tego typu przychodu.
Bez względu na wszystko, Bitcoin posiada naprawdę wiele zalet. Wolny, międzynarodowy handel, w którym gospodarka nie zna pojęcia granica oraz nie kontrolują jej banki centralne ani rządy, stanowi niebezpieczeństwo dla elit. To, że politycy i osoby niezwykle bogate boją się Bitcoina byłoby niedopowiedzeniem, proporcjonalnym do potencjału wzrostu na rynku kryptowalut.
Co to jest Bitcoin? Na początku zwykły eksperyment, który to rozrósł się do miana globalnego fenomenu, którego potencjał zagraża instytucjom finansowym jakie znamy. Bitcoin jest wygodny, bezpieczny i z każdym dniem coraz bardziej popularny. Pomimo tego, co pesymiści mówią o jego przyszłości, Bitcoin umacnia swoje miejsce w historii i istnieją duże szanse, że twoje wnuki będą już postrzegać go jako zupełnie naturalny rodzaj waluty.