Portfel Bitcoin: Jak go Założyć i Którą z 4 Opcji Wybrać?

portfel bitcoin online

„Głównym celem ZarobkowegoNinja jest pomoc naszym czytelnikom w kwestiach finansowych. Współpracujemy z innymi firmami, które dzielą z nami taką właśnie wizję. Niektóre z linków w tym poście mogą pochodzić od naszych partnerów. W ten sposób zarabiamy pieniądze.”

Każdy, kto chce kupić bitcoin, czy też sprzedać lub zainwestować w niego, musi założyć portfel bitcoin. Czym jest portfel bitcoin? Nazwa mówi sama za siebie. Jest to miejsce, w którym przechowujesz kryptowalutę w taki sam sposób, w jaki teraz przechowujesz gotówkę w portfelu. Ale dlaczego jest ci potrzebny i jak możesz go używać? I co najważniejsze, jakie są dostępne opcje, a które są najlepsze?

Portfel bitcoin dostępny jest w czterech wariantach:

portfel bitcoin

Portfel sprzętowy

najlepszy portfel bitcoin

“Hot Wallet” lub Portfel Online

bitcoin portfel

Portfel offline

portfel bitcoin online

PaperWallet (portfel papierowy)

W tym artykule omówimy możliwości jakie niesie ze sobą posiadanie portfela bitcoin, rodzaje portfeli oraz plusy i minusy każdego z nich, a także przedstawimy naszą rekomendację, wybierając najlepszy portfel bitcoin. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz już wiedzieć, jak zabezpieczyć swoje ciężko zarobione pieniądze. Poznasz też różne formy w jakich występuje portfel bitcoin.

Do czego jest ci potrzebny portfel bitcoin?

Zacznijmy od podstaw: bitcoin. Podobnie jak gotówka w fizycznym portfelu, bitcoin jest walutą, ale w przeciwieństwie do gotówki, nie jest to kawałek papieru, który jest używany w sposób fizyczny. Bitcoin to linia kodu cyfrowego (blockchain), który reprezentuje wartość, więc nie można go sobie tak po prostu wziąć w rękę, pomimo tego, co sugerują wszystkie wymyślne zdjęcia stockowe.

Gdy tylko zrozumiesz jak działa bitcoin, możesz już całkiem szybko zacząć zarabiać pieniądze online. Kod bitcoin, który musisz przechowywać i chronić jest nazywany kluczem prywatnym: Klucze prywatne to kody z przyporządkowanymi im odpowiednimi kluczami publicznymi. Musisz pilnować swoich kluczy prywatnych, aby nie stracić posiadanych bitcoinów. Portfel bitcoin nie tylko pomaga ci chronić Twój klucz prywatny, ale też kupować i sprzedawać bitcoin oraz inne kryptowaluty. Portfel bitcoin to pierwsza rzecz w jaką musisz się zaopatrzyć, zanim zaczniesz handlować jakąkolwiek walutą kryptograficzną.

Istnieje kilka różnych typów portfeli bitcoin. Każdy z nich charakteryzuje się odmiennymi poziomami bezpieczeństwa, posiada własny zestaw wad i zalet, a także w niektórych przypadkach – całkowicie różny cel przeznaczenia.

portfel btc

Jak zabezpieczyć bitcoin

Zanim zaczniemy omawiać różne wersje w jakich występuje portfel bitcoin i nauczymy się zarabiać pieniądze na altcoinach (altcoiny to po prostu zbiór wszystkich kryptowalut innych niż bitcoin), porozmawiajmy najpierw o największym zmartwieniu, jakie trapi posiadaczy cyfrowych portfeli: jak zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Bitcoin to świetny sposób na zdalne zarabianie pieniędzy, ale musisz być ostrożny: To przede wszystkim od rodzaju portfela zależy siła zabezpieczeń, które go chronią. Niezależnie, czy jest to portfel online czy offline, wszystkie portfele, które są przechowywane na koncie internetowym, komputerze lub telefonie komórkowym, są obarczone zwiększonym ryzykiem ewentualnego namierzenia i zhakowania. Z drugiej strony, portfele sprzętowe mogą zostać uszkodzone, zagubione lub skradzione, jeśli nie zostały ówcześnie odpowiednio zabezpieczone. Z kolei portfele papierowe (paperwallets) są nietrwałe i również mogą zostać zagubione lub paść ofiarą kradzieży.

Jeśli planujesz zainwestować w bitcoin lub zwiększyć swoje dochody, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać:

portfel btc

Dywersyfikacja

Załóż więcej niż jeden portfel bitcoin: Posiadaj jeden (lub dwa) portfele internetowe z ograniczoną ilością bitcoinów. Mogą to być bitcoiny, których używasz do kupna lub handlu. Następnie zainwestuj w bardziej bezpieczne portfele, aby przechowywać na nich większość swoich bitcoinów. W ten sposób jeśli jeden portfel zostanie zhakowany, nie tracisz całego majątku, a jedynie jego niewielki procent.

jaki portfel bitcoin

Szyfrowanie

Aby dodać kolejną warstwę zabezpieczeń, nie zapomnij zaszyfrować swoich portfeli. Możesz wybrać portfel online z zabezpieczeniem szyfrującym lub zaszyfrować swój komputer za pomocą zapory sieciowej i zaszyfrować portfele sprzętowe. Dwupoziomowa autoryzacja również przyczyni się do lepszego zabezpieczenia twoich portfeli!

portfel bitcoin

Tworzenie kopii zapasowych

Utwórz kopię zapasową portfela i powtarzaj ten proces regularnie. Takie działanie zapewni ci całkowite bezpieczeństwo posiadanych kluczy prywatnych! W ten sposób, nawet jeśli cokolwiek stanie się z jednym lub wszystkimi portfelami, utworzone wcześniej kopie pomogą ci przywrócić dane portfela. Możesz to zrobić poprzez posiadanie wielu cyfrowych kopii kluczy, a nawet ich odręczne zapisanie.

Ikona klucza

Ogranicz dostęps

Nie trzymaj swoich portfeli „na widoku”, do wglądu dla wszystkich. Ogranicz się do ich przeglądania tylko wtedy, gdy masz zapewnioną prywatność. Choć jest mało prawdopodobne, że ktoś spojrzy przez ramię i zapamięta wszystkie twoje klucze za jednym rzutem oka, to mimo wszystko minimalizujesz w ten sposób ryzyko utraty ciężko zarobionych bitcoinów.

zarabianie przez internet

Ostatecznie, zawsze istnieje szansa, że w ten czy inny sposób stracisz swoje bitcoiny, ale to samo tyczy się również naszych własnych pieniędzy. Najważniejsze dla zapewnienia bezpieczeństwa jest to, jaki portfel bitcoin wybierzemy do dokonywania transakcji oraz podjęcie odpowiednich kroków dodatkowo zabezpieczających nasze cyfrowe oszczędności.

Portfel bitcoin – rodzaje i najlepsze dla ciebie opcje

Teraz, czas wymienić typy w jakich występuje portfel bitcoin! Omówimy każdy rodzaj portfela, ich plusy i minusy, oraz pomożemy wybrać najlepsze dla ciebie rozwiązanie. Trafnie dobrane portfele są niezbędne do uzyskania dodatkowych dochodów z naszych odpowiednio zabezpieczonych już bitcoinów.

Hot Wallets lub Portfele Online

Kiedy dopiero rozpoczynasz zabawę z bitcoinem, zazwyczaj najpierw zakładasz tzw. „hot wallet” (gorący portfel) lub portfel online. Takie portfele przechowują twój bitcoin online i są zazwyczaj używane do przeprowadzania transakcji. Niektóre portfele online mogą być używane na wielu platformach (stacjonarnych i mobilnych) i większość z nich zapewnia już pewien poziom bezpieczeństwa, jak np. uwierzytelnianie dwupoziomowe.

Nie zaleca się jednak przechowywania wszystkich swoich bitcoinów w portfelu internetowym, ponieważ jest on najbardziej narażony na ewentualne włamanie i kradzież. Aczkolwiek, stanowi idealne rozwiązanie do zawierania regularnych transakcji.

Posiadany portfel internetowy najlepiej traktować tak, jak własny portfel fizyczny, w którym na co dzień nosimy gotówkę oraz nasze dokumenty. Nie trzymałbyś wszystkich swoich oszczędności w portfelu, który nosisz w tylnej kieszeni albo w rozpiętej torebce, prawda? Ale dobrze mieć przy sobie wystarczająco dużo pieniędzy, aby można było zrobić drobne zakupy czy pohandlować. Nasz internetowy portfel bitcoin nie jest tutaj wyjątkiem i obowiązuje go dokładnie ta sama zasada. Wykorzystuj go do wszelkich regularnych płatności kryptowalutowych, a do przechowywania swoich oszczędności zastosuj portfel bitcoin wyróżniający się o wiele większym poziomem zabezpieczeń.

Polecane przez nas:

najlepszy portfel bitcoin

Dla wszystkich tych, którzy chcą zainwestować w bitcoin, Portfel Bitcoin jest najbardziej oczywistym wyborem. Jest bezpośrednio podłączony do sieci bitcoin, co czyni go najbardziej bezpieczną opcją w porównaniu do tych dostarczanych przez „stronę trzecią”. Portfel Bitcoin jest również łatwy w użyciu, co jest idealne dla każdego, kto dopiero rozpoczyna przygodę z bitcoinem. Portfel Bitcoin jest również dostępny w wersji mobilnej, dzięki czemu bardzo łatwo możemy uzyskać dostęp do swojego portfolio, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy.

bitcoin portfel

Coinbase jest jednym z najpopularniejszych portfeli bitcoin na rynku. Jest tak z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że jest łatwy w użyciu i jednocześnie bezpieczny. Obsługuje również więcej niż tylko bitcoin i pozwala nam na dostęp do różnych rynków. Więc jeśli chcesz kupić bitcoin lub różnego rodzaju altcoiny i rozpocząć handel kryptowalutami, portfel bitcoin Coinbase jest świetną platformą startową.

portfel bitcoin online

Blockchain.info to również dobry portfel bitcoin dla początkujących. Posiada łatwą do zrozumienia platformę i obsługuje wiele walut kryptograficznych. Jednak jednym z występujących tutaj zagrożeń bezpieczeństwa jest to, że nie wymaga identyfikacji (co jest zalecane), ale jeśli dopiero zaczynasz swoją zabawę z bitcoinem i powoli odkrywasz świat kryptowalut, jest to jak najbardziej świetne miejsce do nauki i eksperymentowania.

Portfel offline

Portfele wykorzystujące oprogramowanie offline lub portfele stacjonarne (ang. Desktop Wallets), to wszystkie portfele bitcoin, które są przechowywane bezpośrednio na komputerze. Nie ma potrzeby być podłączonym do Internetu, aby uzyskać dostęp do portfela. Musimy co prawda zainstalować aplikację, ale zapewnia nam to zupełną niezależność od transakcji online.

Na dodatek, jest o wiele bezpieczniejszy, ponieważ Twoja tożsamość, dane i klucze prywatne są przechowywane bezpośrednio na Twoim komputerze. Jest również mniej podatny na włamania. Niektóre portfele stacjonarne mają również aplikacje mobilne, które zapewniają jeszcze jeden kanał dostępu. Wreszcie, portfele stacjonarne posiadają systemy odzyskiwania danych w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak.

Nie oznacza to jednak, że jest to doskonała opcja. Nawet jeśli portfel bitcoin jest dostępny w trybie offline, jest to w dalszym ciągu oprogramowanie. Jeśli komputer jest zawirusowany lub hakerzy dostali się do systemu, nasze bitcoiny wciąż mogą przepaść. Ponadto, jeśli komputer zostanie uszkodzony bez możliwości naprawienia, portfel również może zniknąć.

Polecane przez nas:

portfel btc

Electrum to portfel desktopowy kompatybilny z systemami operacyjnymi Linux, Mac i Windows. Jest prywatny, a także szybki i łatwy w użyciu zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Jednak jego najbardziej atrakcyjną funkcją jest to, że zapewnia również wsparcie dla portfeli sprzętowych, dzięki czemu można tworzyć kopie zapasowe portfela. Wreszcie, jeśli coś złego spotkałoby twój komputer, electrum obsługuje proces odzyskiwania danych w nagłych przypadkach.

jaki portfel bitcoin

Exodus to świetny portfel desktopowy dla wielu walut kryptograficznych, wyposażony dodatkowo w kilka środków bezpieczeństwa oraz liczne funkcje prywatności. Jest również bezpłatny. Za jego pomocą nie tylko możesz zarządzać swoim portfelem w bardzo prosty sposób, ale również łatwo i wygodnie handlować swoimi kryptowalutami.

bitcoin portfel

Mycelium to portfel btc dostępny wyłącznie pod telefony komórkowe, który obecnie obsługuje tylko bitcoin. Może jednak nie być tak atrakcyjny jak reszta, ponieważ nie posiada funkcji pulpitu, a jego układ nie jest zbyt przyjazny dla początkujących. Aczkolwiek, posiada kilka interesujących funkcji i opcji dla tych, którzy są bardziej obeznani z zarządzaniem swoim bitcoinowym portfolio za pośrednictwem urządzenia mobilnego.

Polecane przez nas:

najlepszy portfel bitcoin

Jeśli masz lub planujesz mieć znaczące portfolio bitcoin, najmądrzej będzie zainwestować w portfel sprzętowy, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo swoich bitcoinów. Portfele sprzętowe są specyficznymi zewnętrznymi dyskami, które przechowują twoje bitcoiny całkowicie offline. Ta metoda jest nazywana chłodnią.

Żeby uzyskać dostęp do portfela, musimy go podłączyć do komputera lub urządzenia przenośnego, podobnie jak dysk USB lub zewnętrzny dysk twardy. Stamtąd, jeśli to konieczne, można przenieść część swoich środków do portfela online, a następnie odpiąć nasz główny portfel bitcoin od urządzenia.

Portfel sprzętowy może być zewnętrznym dyskiem twardym, ale istnieją specjalne portfele sprzętowe przeznaczone tylko do przechowywania bitcoinów i innych kryptowalut. Kosztują około 100 dolarów za sztukę, ale jeśli zależy ci na bezpieczeństwie, jest to zdecydowanie uzasadniony wydatek.

Najmocniejszym argumentem przemawiającym za inwestycją w portfel sprzętowy jest to, że jest to najbezpieczniejszy portfel bitcoin spośród wszystkich dostępnych rodzajów. Jedynym niebezpieczeństwem jest to, że jest on narażony na zużycie/zniszczenie lub może zostać zgubiony lub skradziony. Pamiętaj więc, aby odpowiednio zadbać o swój portfel sprzętowy!

Polecane przez nas

portfel bitcoin

Popularny wśród społeczności portfel bitcoin, stanowiący bezpieczną i przystępną cenowo opcję z dużą ilością funkcji do zaoferowania jako portfel sprzętowy. Jest podobny do dysku USB z wyświetlaczem służącym do potwierdzania transakcji, posiada dwustopniową autoryzację oraz opcję blokady kodem PIN. Na dodatek, jego obudowa zewnętrzna jest odporna na próby sforsowania. Ledger Nano to doskonały i bezpieczny wybór dla każdego, komu potrzebny jest bezpieczny, dyskretny i przenośny sprzętowy portfel bitcoin.

portfel bitcoin online

Trezor jest kolejną popularną i bezpieczną opcją wśród portfeli sprzętowych. Trezor jest jednak droższy niż portfel Ledger Nano, co jest jego niewielką wadą. Jest również kompatybilny z niektórymi portfelami stacjonarnymi i offline, przez co stanowi świetny wybór dla osób szukających bezpiecznej opcji do tworzenia kopii zapasowych.

najlepszy portfel bitcoin

Bitcoin portfel KeepKey powstał nieco później niż Ledger Nano lub Trezor, ale jest to również bardzo bezpieczna opcja. Samo urządzenie zostało wyposażone w wyświetlacz, który jest większy niż ten w Ledger Nano. Z tego powodu posiada kilka zabezpieczeń, których poprzednie dwa portfele bitcoin nie mają.

Paper Wallets (portfele papierowe)

Kolejny portfel bitcoin, który jest bezpieczny i pozwala na dostęp zupełnie offline, jest nazywany papierowym (PaperWallet). Portfel papierowy to dosłownie wydruk z portfela. W jaki sposób to rozwiązanie jest bezpieczne? Cóż, sama konfiguracja jest dość skomplikowana, ale jest to bardzo dyskretny sposób przechowywania portfela, ponieważ jego pliki nie mogą zostać w ten sposób uszkodzone oraz nie się do niego włamać.

Jednakże, musimy pamiętać, że papierowy portfel bitcoin wykonany został w pełni z papieru, przez co jest dość delikatny. Jeśli jednak wybierzesz ten rodzaj portfela, upewnij się, że jest on wodoodporny, szczelny i ognioodporny. Wreszcie, upewnij się, że nie zgubisz swojego portfela bitcoin! Jeśli twój portfel papierowy wpadnie w niepowołane ręce, ten ktoś może bardzo łatwo uzyskać dostęp do twoich bitcoinów!

Polecane przez nas:

bitcoin portfel

BitcoinPaperWallet

Charakteryzujący się dość łatwą konfiguracją i naprawdę przyjaznym interfejsem, przeznaczony dla wszystkich tych, którzy zdecydowali się na korzystanie z portfeli papierowych. Samo stworzenie podstawowego portfela papierowego nie kosztuje nic, ale dostępne są również dodatkowe zabezpieczenia oraz kontrole antysabotażowe, które możesz nabyć za opłatą. Ponadto, dostępna tutaj funkcja wsparcia może znacząco pomóc, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy z konfiguracją.

portfel bitcoin

BitAddress

BitAddress jest nieco bardziej skomplikowany w użyciu, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie konfigurowałeś portfela papierowego. Nie jest tak intuicyjny jak BitcoinPaperWallet, ale daje ci niezależność w tworzeniu własnego portfela. Zanim jednak zaczniesz tworzyć swój portfel bitcoin, ważne jest, aby dokładnie nauczyć się, jak z niego korzystać.

Podsumowanie: Nasze zalecenie nr 1 dla Ciebie

I tyle! Kończy się nasze kompendium wiedzy na temat: czym jest portfel bitcoin i jak go używać. Co prawda, rodzajów w jakich występuje portfel bitcoin jest tak wiele, że z początku możemy mieć problem z wybraniem tego jednego, najlepiej dopasowanego pod nasze potrzeby portfela.

najlepszy portfel bitcoin

Naszą najlepszą rekomendacją jest mierzyć wysoko od samego początku i kupić portfel offline jak Ledger Nano, aby dobrze chronić swoje aktywa oraz inwestycje. Ostatecznie i tak będziesz musiał wykorzystać portfel bitcoin w celu przeprowadzenia transakcji. Tani i mało bezpieczny szybko się zużyje oraz niesie za sobą dość duże ryzyko. Co więcej, jeśli do swojej następnej inwestycji zamierzasz użyć kryptowaluty jak bitcoin, zapewnij sobie maksimum bezpieczeństwa i wybierz najlepszą na rynku opcję!

Nasz pro-tip: Jeśli szukasz sposobu na zapełnianie swojego portfela i potrzebujesz alternatywy dla bezpośredniego zakupu bitcoinów, zalecamy poszukać małych zadań do wykonania w zamian za bitcoin. Kilka przykładów to: testowanie aplikacji, wypełnianie ankiet online i przeglądanie stron internetowych.

Wszystko jednak zależy od tego, co masz zamiar zrobić z bitcoinem i jakie są twoje potrzeby Tak naprawdę, nie ma tutaj złych odpowiedzi. Nie zapomnij jednak by chronić swój portfel bitcoin, niezależnie czy jest to wersja online, offline, portfel sprzętowy czy portfel papierowy! Ostrożności nigdy za wiele! To do ciebie należy sprawdzenie, jaki portfel bitcoin najbardziej odpowiada twoim potrzebom i jakie zabezpieczenia chcesz wykorzystać do ochrony swojego portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top