Portfel Kryptowalut: Przewodnik po Zakładaniu Swojego

portfel kryptowalut

„Głównym celem ZarobkowegoNinja jest pomoc naszym czytelnikom w kwestiach finansowych. Współpracujemy z innymi firmami, które dzielą z nami taką właśnie wizję. Niektóre z linków w tym poście mogą pochodzić od naszych partnerów. W ten sposób zarabiamy pieniądze.”

Portfel kryptowalut jest niezbędnym wymogiem, nieważne, czy jest się zwykłym użytkownikiem kryptowaluty, czy poważnym inwestorem. Podobnie jak Twój osobisty portfel, portfel kryptowalut jest przeznaczony do przechowywania waluty w bezpiecznym i łatwo dostępnym miejscu. Bez portfela nie ma kryptowaluty.

W tym artykule pokażemy, dlaczego potrzebny jest ci portfel kryptowalut, jakie są dostępne opcje i jak go skonfigurować. Przetestowaliśmy wszystkie najlepsze portfele, abyś po przeczytaniu dokładnie wiedział, które z nich są najtrafniejsze dla twoich potrzeb.

Czym jest Portfel Kryptowalut?

Portfel kryptowalut to bezpieczna skrytka do przechowywania kryptowaluty takiej jak Bitcoin, Litecoin, czy Ethereum. Portfel internetowy jest niezbędny, aby móc korzystać z każdej kryptowaluty.

Do udanego przeprowadzenia transakcji potrzebne są dwie rzeczy: klucz publiczny i klucz prywatny. Klucz prywatny to długi ciąg kodu alfanumerycznego, który autoryzuje transakcję. Pomaga on również w wygenerowaniu klucza publicznego, którego druga osoba czy strona użyje do wygenerowania żądania transakcji.

Właściciel kryptowaluty następnie używa swojego klucza prywatnego do autoryzacji transakcji. Po tym można ją na stałe wpisać w blockchain portfel.

Portfel kryptowalut jest zatem używany do przechowywania kluczy prywatnych. Jeśli zgubisz lub zapomnisz swoje klucze, to stracisz dostęp do kryptowaluty. Jeśli padniesz ofiarą hakera lub zostaniesz okradziony z klucza, stracisz prawo własności!

Dlaczego potrzebujesz portfela?

Oprócz tego, że portfel kryptowalut jest potrzebny do otrzymania interesującej cię waluty, jest on również używany jako forma zabezpieczenia, podobna do tej wykorzystywanej przez banki. W przeciwieństwie jednak do zwykłej waluty, portfele kryptowalut pozwalają zarabiać pieniądze z domu lub innego miejsca. Nie ma potrzeby posiadania osobistej skrytki w sejfie bankowym, by przechować swoją walutę.

Ponieważ kryptowaluty działają na zdecentralizowanym systemie, posiadanie portfela oznacza, że masz większą kontrolę nad tym, jak przechowywać i chronić swoje inwestycje.

Będziesz go również potrzebował, jeśli:

Portfel pozwala nam również na umiejscowienie naszych przychodów, gdy otrzymamy wynagrodzenie w postaci kryptowalut.

Jaki więc portfel kryptowalut może cię najlepiej chronić? Jaki portfel internetowy jest najlepszy? Wejdźmy w temat nieco głębiej…

blockchain portfel

Różne Warianty Portfela

Portfel kryptowalut dzieli się na cztery kategorie:

Każdy portfel kryptowalut będzie oferować różne typy zabezpieczeń i może pracować w trybie online i/lub offline. Poniżej znajduje się krótki przegląd wszystkich form w jakich występuje portfel kryptowalut, jak również kilka rekomendacji

praca przez internet

Hot Wallets lub Portfele Online

Gdzie

Online

Dwustopniowa Autoryzacja

Opcjonalna

Opcja
Odzyskania

Opcjonalna

Ryzyko

Hakerzy

Kiedy uczysz się jak kupić kryptowalutę, najpierw zakładasz portfel online i używasz go, by poznać dostępne metody na zarabianie pieniędzy online. Taki portfel kryptowalut przechowuje twoją walutę online i może być używany do przeprowadzania transakcji. Niektóre portfele online mogą być używane na wielu platformach (stacjonarnych i mobilnych), więc istnieje nawet możliwość “przelania” swojej waluty z portfela online na offline.

Portfel kryptowalut jest zazwyczaj dobrze zabezpieczony – posiada uwierzytelnianie 2-poziomowe. Wymienione zalety wyraźnie pokazują, że portfele online są idealnym rozwiązaniem przy regularnych transakcjach.

Chociaż nie zdarza się to zbyt często, należy jednak zauważyć, że portfele internetowe są najbardziej narażone na włamanie w skutek którego możemy stracić kryptowalutę, gdy jest ona przechowywana w portfelu online.

Jeśli chcesz kupić i zainwestować w kryptowaluty, zaleca się, aby oprócz portfela online posiadać również jakiś rodzaj portfela offline lub sprzętowego. W ten sposób można przechowywać większość swojej kryptowaluty w bezpiecznym miejscu, a w portfelu online trzymać tylko to, czym chcemy obracać.

Polecane:

portfel kryptowalut
Nasz wybór: Coinbase

Coinbase to prawdopodobnie najpopularniejszy portfel kryptowalut. Jest tak z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że jest łatwy w użyciu, a jednocześnie bezpieczny. Obsługuje bardzo wiele kryptowalut i umożliwia dostęp do różnych rynków, jak również własnego brokera. Ułatwia to przenoszenie transakcji z rynku do przechowywania w portfelu online.

portfel internetowy
Coinpayments

Coinpayments jest wszechstronnym portfelem online, który może przechowywać około 700 kryptowalut. Jedną z najbardziej atrakcyjnych funkcji jest to, że można używać Coinpayments do zakupu przedmiotów bezpośrednio przez Internet, a nie jedynie wykorzystywać ten portfel do handlu. Jest również rozpoznawalny ze względu na swoje bezpieczeństwo i może działać jako portfel mobilny. Pomimo tego, że jest to portfel online, jego mobilna aplikacja portfela kryptowalut sprawia, że Coinpayments jest atrakcyjną hybrydą, do której dostęp można uzyskać w dowolnym miejscu.

zarabianie przez internet
zarabianie w internecie

Portfele z Oprogramowaniem Offline

Gdzie

Program/Aplikacja

Dwustopniowa Autoryzacja

Opcjonalna

Opcja
Odzyskania

Opcjonalna

Ryzyko

Wirusy

Portfel kryptowalut działający offline jest często zwany desktopowym – jest to rodzaj oprogramowania, które instalujemy na danym sprzęcie. Można przelać kryptowalutę z giełdy lub portfela online do portfela offline i używać go bez połączenia internetowego. Aby działał, nie trzeba go podłączać do żadnej giełdy.

Oznacza to, że twoje klucze prywatne są przechowywane bezpośrednio na twoim komputerze i w efekcie znacznie bezpieczniejsze. O ile do komputera można się włamać, nie jest tak łatwo dotrzeć do danych, jeśli twój portfel nie zawsze jest podłączony do Internetu.

portfel internetowy

Należy pamiętać, że jeśli komputer zaliczy “crash”, zostanie zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie, zepsuje się lub zostanie skradziony, to twój portfel oprogramowania wraz z nim. Aby to obejść, kilka z portfeli offline posiada systemy odzyskiwania danych, tak aby w przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych zdarzeń, można było odzyskać klucze prywatne poprzez system protokołów bezpieczeństwa.

Ponadto, portfele offline oferują kilka przydatnych narzędzi, które pozwalają śledzić popyt rynkowy na każdą kryptowalutę.

Polecane:

portfel kryptowalut
Nasz Wybór: Electrum

Electrum to portfel desktopowy kompatybilny z systemami operacyjnymi Linux, Mac i Windows. Jest prywatny, a także szybki i łatwy w użyciu zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Jednak najbardziej atrakcyjną funkcją, jaką posiada ten portfel kryptowalut jest to, że zapewnia również wsparcie dla portfeli sprzętowych, dzięki czemu można tworzyć kopie zapasowe portfela. Wreszcie, jeśli coś złego spotkałoby twój komputer, Electrum obsługuje proces odzyskiwania danych w nagłych przypadkach.

ethereum portfel
Exodus

Exodus to świetny desktopowy portfel kryptowalut dla początkujących. Obsługuje wiele kryptowalut oraz posiada kilka funkcji wzmacniających nasze bezpieczeństwo oraz prywatność. Jest również bezpłatny. Z jego pomocą możesz nie tylko łatwo zarządzać swoim portfelem ze względu na naprawdę przejrzysty interfejs, ale również łatwo wymieniać swoje kryptowaluty.

blockchain portfel
Jaxx

Jaxx jest jednym z mocniejszych portfeli multiwalutowych dostępnych na rynku. Obsługując wszystkie najpopularniejsze kryptowaluty, Jaxx oferuje lukratywną funkcję konwersji między kryptowalutami jak Bitcoin, Ether oraz wieloma innymi walutami poprzez technologię Shapeshift. Jest to bardzo atrakcyjna opcja dla każdego, kto szuka łatwej integracji między kryptowalutami.

Wreszcie, Jaxx jest dostępny na platformach Windows, Linux, Mac, Android i iOS, co ułatwia dostęp z komputera lub smartfona!

zarabianie przez internet
praca online

Portfele Sprzętowe

Gdzie

USB lub inny nośnik

Dwustopniowa Autoryzacja

Opcjonalna

Opcja
Odzyskania

Opcjonalna

Ryzyko

Zguba/kradzież

Dla każdego, kto chce kupić wiele różnych kryptowalut lub zainwestować w coś tak popularnego jak Bitcoin, portfel sprzętowy kryptowalut zapewnia jedne z najlepszych usług dostępu i bezpieczeństwa. Portfel sprzętowy to małe urządzenie zewnętrzne lub dysk USB, który można podłączyć do komputera i przechowywać na nim klucze prywatne.

Ponieważ jest to urządzenie zewnętrzne, przechowuje ono twoje kryptowaluty całkowicie offline i w ten sposób ryzyko narażenia twoich kluczy prywatnych na szwank jest zminimalizowane. Nazywa się to również chłodnią. Zakup wymaga niewielkiej inwestycji w wysokości około 400 PLN, ale jest to jedna z najlepszych opcji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Portfele sprzętowe mogą być jednak fizycznie skradzione lub utracone. Tak więc jeśli kupisz portfel sprzętowy, przechowuj go w bezpiecznym miejscu! Portfele sprzętowe mogą również ulec zużyciu jeśli nie są wystarczająco chronione.

Polecane:

portfel kryptowalut
Nasz Wybór: Ledger Nano

Portfel kryptowalut cieszący się dużym powodzeniem wśród użytkowników kryptowalut. Jest to bezpieczna i przystępna cenowo opcja. Portfel jest podobny do dysku USB z wyświetlaczem służącym do potwierdzania transakcji, posiada dwustopniową autoryzację oraz opcję blokady kodem PIN. Jego wytrzymała obudowa zewnętrzna sprawia, że ciężko go w jakikolwiek sposób uszkodzić. Ledger Nano to doskonały wybór dla każdego, komu potrzebny jest bezpieczny, dyskretny i przenośny sprzętowy portfel kryptowalut.

portfel internetowy
Trezor

Trezor jest kolejną popularną i bezpieczną opcją wśród portfeli sprzętowych. Trezor jest jednak droższy niż portfel Ledger Nano, co jest jego niewielką wadą. Jest również kompatybilny z niektórymi portfelami stacjonarnymi oraz offline, co jest ważne gdy szukasz bezpiecznej opcji tworzenia kopii zapasowych.

ethereum portfel
KeepKey

KeepKey powstał nieco później niż Ledger Nano lub Trezor, ale również stanowi bardzo bezpieczną opcję. Samo urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz, który jest większy niż ten w Ledger Nano. Z tego powodu posiada kilka zabezpieczeń, których poprzednie dwa portfele nie mają.

zarabianie przez internet
zarabianie w internecie

Portfel Papierowy

Gdzie

Skanowalny papier

Dwustopniowa Autoryzacja

Brak

Opcja
Odzyskania

Brak

Ryzyko

Zguba/uszkodzenie

Ostatnią, zdecydowanie najbezpieczniejszą spośród wszystkich wyżej wymienionych opcji jest portfel papierowy. Papierowy portfel kryptowalut to w rzeczywistości wydrukowany portfel, który zawiera skanowalny kod zawierający twoje klucze prywatne.

Jedną z zalet posiadania portfela papierowego jest to, że jest to portfel w 100% offline, więc nie ma tutaj możliwości paść ofiarą włamania lub złośliwego oprogramowania. Konfiguracja portfela i uzyskanie wydruku może potrwać kilka minut, ale jest to świetne rozwiązanie do przechowywania kryptowaluty jako długoterminowej inwestycji.

Takie portfele są jednak rzeczywiście wykonane z papieru, więc mogą być łatwo zniszczone. Jeśli zdecydujesz się na taką opcję, upewnij się, że twój portfel jest wodoodporny, szczelny i ognioodporny. No i oczywiście uważaj, aby go przez przypadek nie zgubić! Jeśli twój papierowy portfel kryptowalut wpadnie w niepowołane ręce, osoba ta może łatwo uzyskać dostęp do twoich zasobów!

Polecane:

blockchain portfel
Walletgenerator.net

Walletgenerator.net jest to generator pozwalający stworzyć papierowy portfel kryptowalut. Krok po kroku poprowadzi cię on przez proces tworzenia własnego portfela z papieru. Poleca się go ze względu na bycie portfelem wielowalutowym obsługującym obecnie 192 waluty. Po przejściu na stronę, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami i upewnić się, że komputer ma dostęp do drukarki.

zarabianie przez internet

Wskazówki Bezpieczeństwa: Jak Zabezpieczyć Swoją Kryptowalutę

Oczywiście, nasz portfel kryptowalut musi być też odpowiednio zabezpieczony! Niezależnie od tego, czy handlujesz kryptowalutą w pełnym wymiarze godzin, czy też próbujesz trochę dorzucić do domowego budżetu, musisz dopilnować, aby twoja kryptowaluta była bezpieczna i pozostawała pod twoją kontrolą. Oto kilka rad:

portfel kryptowalut

Więcej Niż Jeden

Zawsze zalecane jest, aby posiadać więcej niż jeden portfel kryptowalut. O ile zazwyczaj zaczniesz od założenia portfela online, o tyle warto później zadbać, aby cała niewykorzystywana kryptowaluta była przechowywana w drugim, bezpieczniejszym portfelu.

Jeśli więc zamierzasz inwestować w kryptowaluty, załóż portfel offline, sprzętowy lub papierowy, a nawet wszystkie trzy! Wybierz to, co twoim zdaniem najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Bezpieczeństwo, Tworzenie Kopii Zapasowych i Odzyskiwanie

Zawsze warto podejmować działania mogące poprawić bezpieczeństwo portfela. Na przykład, 2-stopniowe uwierzytelnianie jest koniecznością podczas konfigurowania dowolnego portfela. Jeśli istnieją dodatkowe środki bezpieczeństwa, które oferuje portfel, należy je podjąć. Osobą, która wie jak uzyskać dostęp do twojej kryptowaluty powinieneś być tylko ty!

Zrób również kopie zapasowe swoich portfeli. Jeśli posiadasz portfel online, wykonaj kopię zapasową do oprogramowania portfela offline. Jeśli masz portfel offline, wykonaj kopię zapasową portfela sprzętowego. Jeśli Twój portfel online zostanie zhakowany lub zawirusowany, posiadanie kopii zapasowych jest kluczem do odzyskania utraconych aktywów.

ethereum portfel

Jeśli posiadasz opcje odzyskiwania w swoich portfelach sprzętowych, poświęć trochę czasu, aby je skonfigurować. Jeśli komputer się zepsuje, albo portfel sprzętowy ulegnie zalaniu, posiadanie systemu odzyskiwania może pomóc ci przywrócić swoją kryptowalutę.

Rób to, co możesz i jesteś w stanie zrobić, aby zapewnić ochronę swoich zasobów cyfrowych!

Podsumowanie

Portfel kryptowalut to nie tylko wymóg przy rozpoczynaniu swojej działalności w świecie kryptowalut – chodzi w nim przede wszystkim o to, aby przechowywać swoje cyfrowe aktywa bezpiecznie. Niezależnie od tego, czy chcesz zarabiać pieniądze na kryptowalucie, czy też wykorzystać je jako siłę nabywczą i sprzedażową, na pewno nie chcesz stracić czegoś, w co włożyłeś wysiłek i pieniądze!

Kiedy już zdecydujesz, które portfele chcesz założyć, możesz rozpocząć wypełnianie ich wybranymi przez siebie walutami, postępując zgodnie z poniższymi przewodnikami:

kryptowalutach
Jak Kupić Bitcoin
kryptowalutach
Jak Kupić Litecoin
kryptowalutach
Jak Kupić Ripple
kryptowalucie
Jak Kupić Ethereum
kryptowalutach
Jak Kupić Monero

Portfel kryptowalut, który najprawdopodobniej okaże się twoim pierwszym wyborem, to portfel online, np. Coinbase. Zaleca się jednak również rozważenie inwestycji w portfel offline, taki jak Electrum, portfel sprzętowy, jak Ledger Nano lub portfel papierowy, jak Walletgenerator.net. Wszystkie te opcje zapewniają doskonałe bezpieczeństwo twojej kryptowaluty. Musisz tylko zdecydować, co będzie najlepsze dla ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top