Porady Jak Być Cały Czas Wydajnym Podczas Pracy w Domu

Porady Jak Być Cały Czas Wydajnym Podczas Pracy w Domu

Praca w domu ma swoje niewątpliwe zalety, ale z całą pewnością istnieją również jej wady! Jedną z wad posiadania możliwości pracy ze swojej kanapy, sypialni czy jadalni jest fakt, że w tych miejscach jest zbyt wiele rozpraszaczy, które łatwo odciągną Twoją uwagę. Może zdarzyć się Tobie robić wszystko, od szperania po Internecie po wzięcie się za sprzątanie domu. Kiedy wyznaczone godziny pracy dobiegną końca, możesz zdać sobie w stresie sprawę, że wcale nie zrobiłeś tyle, ile było wymagane na ten dzień.

Nawet jeśli jesteś królem lub królową prokrastynacji lub masz ogromną trudność w zarządzaniu swoim czasem możliwe jest stworzenie sobie produktywnego miejsca pracy.  Przestrzeganie poniższych wskazówek pomoże Tobie zwiększyć wydajność w domu, dzięki czemu będziesz mógł korzystać z wszystkich zalet pracy w domu przez internet i mieć pewność, że należycie wywiązujesz się ze swoich obowiązków.

1. Bądź odpowiedzialny i sprawdzaj swój czas

Często nie masz świadomości, ile czasu marnujesz w danej chwili pracując w domu, dlatego też śledzenie czasu i tego, co robisz w ciągu dnia pomoże Tobie być bardziej wydajnym. Na początku dnia pracy zrób sobie w 15-minutowych odstępach czasu listę zadań, aż do wieczora. Następnie co 15 minut poświęć kilka sekund na spisanie tego, co udało się Tobie zrobić w tym czasie. Czasem będziesz chciał na przykład obejrzeć film o zarabianiu na Instagramie albo poczytać forum internetowe, ale świadomość tego, że będziesz musiał spisać co robiłeś, pozwoli ci uniknąć tego rodzaju rozproszenia uwagi.

Wiedza, że trzeba będzie spisać sobie to na kartce papieru pomoże Tobie uniknąć ochoty sprawdzania mediów społecznościowych przez 20 minut i łatwiej będzie unikać Tobie rozpraszaczy. Jeśli chciałbyś użyć do tych spraw technologii, możesz skorzystać z aplikacji typu HarvestTickRescue Time lub Toggl, w których wpiszesz swoje meldunki co 15 minut.

2. Pozyskaj partnera

System z partnerem może pomóc Tobie unikać zbędnych rozpraszaczy i prokrastynacji. Znajdź inną osobę, która pracuje z domu i zróbcie wobec siebie zobowiązanie, aby się wzajemnie sprawdzać na początku pracy oraz dwa lub trzy razy w ciągu dnia pracy.Kiedy kontaktujecie się o poranku, powiedzcie sobie, co macie zamiar dziś osiągnąć w określonym czasie. 

Następnie odpowiedzcie sobie przy najbliższym kontakcie, czy udało wam się spełnić swoje cele.Dzięki temu nie tylko będziesz zmotywowany, aby wykonać pracę, ale także będziesz mieć osobę, z którą będziesz mógł przedyskutować różne aspekty pracy w domu.

3. Podziel swoją przestrzeń

Jeśli masz jakąś dodatkową przestrzeń w swoim biurze domowym, rozważ możliwość zaproszenia kogoś w tym miejscu do pracy z Tobą. Nawet jeśli oboje jesteście związani z innymi rodzajami biznesów, bycie z inną osobą w pokoju może pomóc Tobie oprzeć się pokusie wstania i robienia innych, zbędnych rzeczy. Nie trzeba mieć tej osoby w biurze każdego dnia. Może wystarczyć, jeśli ta osoba przyjdzie, kiedy pracujesz nad czymś pod dużą presją terminu lub masz po prostu bardzo żmudne zadanie do wykonania.

4. Wyjdź z biura

Jeśli coś wyjątkowo mocno w domu odciąga Twoją uwagę, weź laptopa lub tablet i pójdź popracować gdzieś indziej. Możesz spróbować kawiarni, biblioteki lub jakiegokolwiek innego miejsca, w którym możesz popracować w spokoju i nie być rozproszonym.

5. Odpowiednio się ubierz

Niektórzy ludzie widzą, że są bardziej produktywni i skupieni, gdy są ubrani w domu tak, jakby szli do biura. Pracowanie w piżamie może być wygodne (może nawet tak wygodne jak zarabianie pieniędzy śpiąc?), ale może być jednocześnie zbyt wygodne, powodując w Tobie uczucie nadmiernego zrelaksowania i zmniejszając skłonność do zajmowania się pracą.

6. Zamknij rozpraszające zakładki

Jeśli używasz Internetu do pracy, zamknij zakładki, które Cię rozpraszają. Zamknij media społecznościowe, strony informacyjne, a nawet swoją skrzynkę mailową, aby być bardziej skupionym na zadaniu znajdującym się pod ręką. Jeśli masz jakiś projekt poboczny typu kryptowaluty, zajmuj się nim poza wyznaczonym czasem pracy. Możesz również kupić sobie jakiś program, który ukryje wszystkie zbędne rzeczy na Twoim komputerze podczas pracy.

7. Nagradzaj się

Porady Jak Być Cały Czas Wydajnym Podczas Pracy w DomuKiedy pracowałeś w normalnym biurze brałeś sobie przerwy w ciągu dnia i tak samo możesz to robić w domu, pamiętaj jednak, aby nie było w tym więcej przerw, jak pracy.  Zrób tak, aby przerwy były czymś, na co musisz zapracować i zasłużyć. Dla przykładu, powiedz sobie, że zrobisz sobie przerwę na zrobienie kawy tylko wtedy, gdy skończysz następne zadanie z listy do zrobienia. 

Możesz też zachęcić się do większej produktywności gdy powiesz sobie, że przerwiesz pracę tylko wtedy, gdy cała lista do zrobienia na dany dzień zostanie wykonana.Świadomość tego, że skończysz pracę o 14:00 zamiast o 17:00 może być tym, co jest Tobie potrzebne, aby wziąć się w garść i nie odkładać pracy na później.

8. Jasno określ czas na komunikację

Ciągłe przerywanie pracy na sprawdzenie telefonu czy odpowiedzenie na e-maila może pochłonąć Tobie bardzo wiele czasu i sprawić, że ciężko będzie się Tobie skupić. Określ konkretne pory w ciągu dnia na odpowiadanie na telefony, wykonywanie połączeń oraz odpowiadanie na e-maile. Trzymaj swój smartfon na wibracjach i umieść go w szufladzie, aby nie kusiło Ciebie jego odbieranie i odpisywanie na otrzymane wiadomości.

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże Tobie w byciu bardziej produktywnym pracując w domu. Jeśli jednak wciąż nie znalazłeś sposobu pracy dla siebie tak, abyś mógł godziwie zarabiać z domu, koniecznie sprawdź tutaj nasze rozmaite sposoby zarabiania pieniędzy w Internecie.

Przewiń do góry